Biuletyn Informacji Publicznej Gimnazjum nr 3 w Bydgoszczy
670 lat Bydgoszczy Ster na Bydgoszcz Kapitał Ludzki, Miasto Bydgoszcz, Europejski Fundusz Społeczny
Relacja z kursu kryptologii

Dnia 28.05.2015 r. w ramach obchodów Roku Mariana Rejewskiego odbył się Bydgoski Kurs Kryptologii dla gimnazjalistów, zorganizowany przez Zespół Szkół nr 35. Udział wzięło 27 zespołów z Bydgoszczy i okolicy (Białe Błota, Osielsko, Łochowo, Żołędowo). Była to okazja nie tylko do przybliżenia osoby Mariana Rejewskiego – wybitnego kryptologa i Bydgoszczanina, ale także możliwość poszerzenia swoich zainteresowań i sprawdzenia swoich zdolności w ramach przygotowanego dla uczestników zadania.
W pierwszej części spotkania uczestnicy wysłuchali wykładu dra Marka Grajka – historyka, kryptologa, autora książek i laureata konkursu „Złota Róża” za najlepszą książkę popularno naukową „Nie tylko Enigma”. Wykład dotyczył historii kryptologii oraz tajników szyfrowania informacji.
Uważni słuchacze zadbali o notatki, które przydały się w drugiej części, podczas której Pan dr Marek Grajek przygotował dla uczestników specjalnie zaszyfrowany tekst. Zadaniem zespołów było rozszyfrowanie tekstu i podanie poprawnej odpowiedzi. Prowadzący udzielił zespołom tylko 4 podpowiedzi! Obserwując pracę zespołów można było dostrzec duże zainteresowanie i zaangażowanie wynikające z chęci pokonania tego szyfru. Sprzyjała temu atmosfera panująca wśród uczestników tego nietypowego spotkania.
Po wykorzystaniu określonego czasu przyszedł czas na podsumowanie. Z wielką radością można było ogłosić, że aż 14 zespołów pokonało zaszyfrowany tekst. Okazał się nim fragment pieśni żołnierskiej „Pierwsza Brygada”.Zwycięzcami okazały się zespoły reprezentujące następujące szkoły:
I miejsce – Zespół Szkół nr 6
II miejsce – Gimnazjum 23
III miejsce – Gimnazjum nr 5 i Gimnazjum nr 2

Członkowie zwycięskich drużyn otrzymali Certyfikaty „Młodego Kryptologa” oraz nagrody.

Pozytywne opinie uczestników po zakończeniu spotkania świadczą o tym, że Bydgoski Kurs Kryptologii był dla nich nie tylko źródłem wielu ciekawych informacji z dziedziny kryptologii, ale także okazją do sprawdzenia swoich zdolności i możliwości w tym zakresie. Warto więc chyba wpisać tę formę jako tradycję upamiętniającą dokonania Mariana Rejewskiego.

Zdjęcia z konkursu możesz obejrzeć TUTAJ. Zapraszamy do galerii…

Małgorzata Kryś


PISZĄ O NASInformacje o „Bydgoskim Kursie Kryptologii” pojawiły się również na stronie bydgoskiego informatora!

http://www.bydgoszcz.pl/informator/rokrejewskiego/index.aspx