Biuletyn Informacji Publicznej Gimnazjum nr 3 w Bydgoszczy
670 lat Bydgoszczy Ster na Bydgoszcz Kapitał Ludzki, Miasto Bydgoszcz, Europejski Fundusz Społeczny
Spotkania grupy

Kiedy dzieje się coś złego
i przychodzi lęk, obawa,
nie ukrywaj strachu swego
to jest naturalna sprawa.
Lecz przypomnij sobie wtedy
jak należy postępować
wówczas udać Ci się może
ludzkie życie uratować


BRAKUJE JUŻ TYLKO ZŁOTA!

W ramach projektu Strategia Rozwoju Edukacji Miasta Bydgoszczy
21 października 2017 odbyły się IV BYDGOSKIE ZAWODY PIERWSZEJ POMOCY SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH organizowane przez XV LO w Bydgoszczy. Rywalizowało ze sobą 10 bydgoskich gimnazjów, składających się z 4 – osobowych zespołów,
a walka była zacięta.Grupę Pierwszej Pomocy działającej w Gimnazjum nr 3 reprezentowali zawodnicy: Jakub Libera (kapitan); Monika Kocieniewska, Jeniffer Urbańska, Patrycja Supińska i towarzysząca im na każdej stacji, wspierająca między stacjami, rezerwowa Marita Gryczka.


Jak się okazało stacje przygotowane przez Głównego Sędziego – Instruktora Pierwszej Pomocy Panią Atenę Zdanowicz przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Stacje były trudne i wymagały od ratowników podejmowania szybkich i słusznych decyzji. Sędziowie oceniając czynności zespołu skrupulatnie punktowali stały kontakt kapitana ze wszystkimi ratownikami
i jakość współpracy ratowników. Zespół miał do pokonania pięć stacji i do rozwiązania test dotyczący zagadnień z pierwszej pomocy.

1. Wypadek w siłowni (zmiażdżenie stopy i pęknięcie podstawy czaszki)
2. Międzynarodowe zwarcie (oparzenie, amputacja palca, poszkodowani mówiący po rosyjsku i japońsku, dodatkowo spanikowana nauczycielka również niewładająca językiem polskim).
3. Dopalacze przed sprawdzianem (padaczka, wymioty, osoba nieprzytomna)
4. Basic Life Suport (resuscytacja krążeniowo – oddechowa u osoby dorosłej, dziecka i niemowlaka, w tym konieczność użycia w dwóch przypadkach defibrylatora zewnętrznego).
5. Nieszczęsna puszka – wybuch podgrzewanej puszki z mlekiem, która spowodowała obrażenia trzem poszkodowanym: rozcięcie policzka, poparzenie klatki piersiowej i wbity fragment puszki w przedramię.Po zaciętej rywalizacji, na podium stanęły drużyny:
I miejsce – Gimnazjum nr 53
II miejsce – Gimnazjum nr 49
III miejsce – Gimnazjum nr 3Całemu Zespołowi i rezerwowym
GRATULUJĘ!
Wynik zawodów to Wasz ogromny sukces, nagroda za poświęcony czas
w popołudniowe piątki na naukę, ćwiczenia, czasem rezygnacja z relaksu po całym tygodniu nauki.
Jestem z Was bardzo dumna.

Zapraszamy do galerii…

Opiekun grupy: Ilona Wierzbicka


ROK 2017/2018

GRUPA PIERWSZEJ POMOCY NADAL INTENSYWNIE PRACUJE

Piątkowe popołudnie to czas wytężonej pracy umysłowej i fizycznej dla członków Grupy Pierwszej Pomocy Przedmedycznej. Dziś ćwiczyliśmy aż trzy godziny, a zajęcia koordynowała koleżanka Weronika.


Rozpoczęliśmy od przypomnienia podstaw, następnie czas na odpytywanie
z teorii… ciut stresujące, ale poradziliście sobie wspaniale. Potem powtórka ćwiczeń z omdlenia (pełne podejście), kolejno otarcia na skórze i różnego rodzaju rany, dalej dbanie o komfort psychiczny, szlifowanie wezwania pogotowia i do bólu resuscytacja krążeniowo – oddechowa.Kolejne zadanie to przekładanie poszkodowanego z brzucha na plecy.
Obserwowałam Was bacznie, udzielałam wsparcia i pomocy. Jestem z Was bardzo dumna. Widzę ogromny postęp, zaangażowanie, wielkie starania i coraz większe umiejętności.

Jeszcze w tygodniu spotkamy się by zebrać najważniejsze informacje, które mogą pojawić się w części teoretycznej zawodów (test).
Za tydzień ZAWODY!

Niech okażą się dla Was przyjemnością, sprawdzeniem swojej wiedzy, umiejętnością radzenia sobie ze stresem i umiejętnością pracy w zespole.

Opiekun grupy: Ilona Wierzbicka


GRUPA PIERWSZEJ POMOCY
– przygotowania do zawodów

W piątkowe popołudnie, gdy większość uczniów rozpoczęła weekend, członkowie Grupy Pierwszej Pomocy Przedmedycznej wraz z opiekunem ciężko pracowali do późnych godzin popołudniowych przygotowując się do zawodów, które odbędą się 21 października.

Zajęcia rozpoczęliśmy od przypomnienia poszczególnych etapów pierwszej pomocy, prawidłowego wezwania pogotowia i postępowania z poszkodowanym w przypadku omdlenia i utraty przytomności. Utrwaliliśmy pozycję boczną bezpieczną i prawidłowe przekładanie poszkodowanego z brzucha na plecy. Opanowaliśmy też atak padaczki, którego mistrzynią jest Monika, ćwiczyliśmy resuscytację krążeniowo – oddechową u dorosłego, średniaka i niemowlęcia. Większość składu zespołu jest stała, ale dołączyła do nas Wiktoria Literska
z kl. III c, która stara się o awans uczestnictwa w zawodach. Na jej miejsce jest jeszcze trzech kandydatów i opiekun podejmie decyzję, który z nich ostatecznie wystartuje. Trzeba się wykazać opanowaniem, umiejętnością pracy w grupie, racjonalnie i szybko podejmować słuszne decyzje. Przed nami kilka spotkań. Każde z nas walczy by wziąć udział w zawodach, bo to wyróżnienie, zwieńczenie ciężkiej pracy i sprawdzenie swoich teoretycznych wiadomości
w praktyce. Nie będzie łatwo, bo coraz więcej osób stara się o awans uczestnictwa w zawodach.

Zapraszamy do galerii…

Ilona WierzbickaROK 2016/2017

FINAŁ V OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU „DZIAŁAM BEZPIECZNIE”

W sobotę 10 czerwca trzyosobowy zespół GPP wziął
udział w Finale V Ogólnopolskiego Konkursu „Działam bezpiecznie”, którego organizatorem było Gimnazjum nr 24 w Bydgoszczy.Do rywalizacji stanęły 24 zespoły z całej Polski. Zespół reprezentujący nasze gimnazjum to: Monika Rutkowska kl. III a, Monika Kocieniewska z kl. II b i Jakub Libera z kl. II b.


Celem udziału w konkursie była możliwość sprawdzenia się i jednocześnie możliwość podniesienia swoich umiejętności reagowania na zagrożenia.
Konkurs odbył się pod honorowym patronatem Wojewody Kujawsko – Pomorskiego, Marszałka Województwa Kujawsko - Pomorskiego, Prezydenta Miasta Bydgoszczy, Kujawsko - Pomorskiego Kuratora Oświaty, Wojewódzkiego konsultanta ds. Medycyny Ratunkowej, Przewodniczącej Izby Pielęgniarek
i Położnych, Rektora Wyższej Szkoły Gospodarki.

Jak zawsze rywalizacji na tak wysokim szczeblu towarzyszyły ogromne emocje i stres. Zespół musiał wykazać się umiejętnościami na stacjach urazowych, które wymagały ogromnej wiedzy i zastosowania jej w praktyce. Nie było łatwo, ale nasz zespół opuścił miejsce swoich zmagań zadowolony.

Z bijącymi sercami czekaliśmy na wyniki.
I miejsce przypadło zespołowi z Lublina
II miejsce bydgoskiemu Gimnazjum nr 24 (organizator konkursu)
III miejsce zdobył zespół z Poznania

Dziękuję BARDZO reprezentantom naszego gimnazjum za zaangażowanie w przygotowanie do konkursu, wytrwałość, samodzielną pracę i pracę w grupie.
Dziękuję za to, że tak pięknie pracujecie jako zespół, wspieracie się
i nauczyliście się zdrowo rywalizować.
To Wasz ogromny sukces i doświadczenie mieć możliwość rywalizować z najlepszymi z całego kraju.Gratuluję!

Opiekun grupy: Ilona Wierzbicka

GRUPA PIERWSZEJ POMOCY NA „BAJKOWEJ MAJÓWCE”


W przepiękne, sobotnie popołudnie 13 maja odbywał się w naszej szkole Piknik Rodzinny „Bajkowa majówka”. Członkowie grupy również uczestniczyli
w pikniku. Nasze stanowisko, prężnie reprezentowane przez Monikę Kocieniewską, Jeniffer Urbańską, Patrycję Supińską, Oliwię Jóźwiakowską
i Jakuba Liberę cieszyło się sporym zainteresowaniem.Ilona Wierzbicka

OBÓZ SZKOLENIOWY
PIERWSZEJ POMOCY W WIELONKU

W dniach 10-12.05.2017 r. uczniowie naszego gimnazjum i liceum wzięli po raz drugi udział w obozie szkoleniowym pierwszej pomocy w Wielonku zorganizowany przez XV LO. Wraz z nami wyjechali koledzy i koleżanki
z Gimnazjum nr 2.Po przyjeździe uczestników obozu do Wielonka,zakwaterowaniu, zapoznaniu z obowiązującymi regulaminami i programem pobytu nastąpiła krótka integracja uczestników i kadry. Następnie udaliśmy się na pyszny obiad.
Po obiedzie chwilka odpoczynku i przystąpiliśmy do realizacji pierwszego bloku programowego. Przez trzy dni pobytu na obozie pierwszej pomocy mieliśmy bardzo dużo zajęć teoretycznych i praktycznych.Były wykłady, pokazy, wiele ćwiczeń, podczas których każdy z uczestników musiał wykazać, czego i w jakim stopniu się nauczył. Nabyliśmy umiejętności prawidłowego wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej, opatrywania ran, krwotoków, złamań oraz oparzeń, a także postępowania w przypadku omdleń, zakrztuszeń czy ataku drgawek. Opanowaliśmy również umiejętność posługiwania się defibrylatorem.
W ostatnim dniu obozu uczniowie indywidualnie zaliczali resuscytację krążeniowo – oddechową na fantomach. Towarzyszyło nam w tym dniu sporo adrenaliny gdyż najmniejszy błąd powodował powtórne zaliczenie i tak do skutku.

W obozie uczestniczyli: Jeniffer Urbańska, Patrycja Supińska, Ewelina Grylewicz, Wiktoria Literska, Martyna Kwaśny, Mikołaj Gregorczyk, Michał Opara, Kamil Wojtasik i Damian Jankowski.

Wszystkim uczestnikom obozu gratuluję i dziękuję za wspaniałą postawę godną ucznia, za zaangażowanie podczas ćwiczeń, chęć brania udziału
w pozoracjach, odwagę i ambicję, jaką się wykazali.

Wszyscy uczestnicy obozu otrzymają certyfikat ukończenia elementarnego kursu pierwszej pomocy, który jest honorowany przez wszystkie instytucje
w Polsce.

Gratuluję!

Zapraszamy do galerii…

Opiekun: Ilona Wierzbicka


„TRÓJKA” LAUREATEM W PRZEDMIOTOWYM KONKURSIE OGÓLNOPOLSKIM

24 kwietnia 3 osobowa grupa uczniów naszego gimnazjum wzięła udział
w V OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE „DZIAŁAM BEZPIECZNIE” dla uczniów szkół gimnazjalnych. To konkurs przedmiotowy z edukacji dla bezpieczeństwa.

KONKURS ODBYWA SIĘ POD HONOROWYM PATRONATEM Wojewody Kujawsko – Pomorskiego, Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego, Prezydenta Miasta Bydgoszczy, Kujawsko -Pomorskiego Kuratora Oświaty, Wojewódzkiego konsultanta ds. Medycyny Ratunkowej, Przewodniczącej Izby Pielęgniarek
i Położnych, Rektora Wyższej Szkoły Gospodarki.

TEMATYCZNY ZAKRES KONKURSU

1.Pierwsza pomoc w: stłuczeniach, zranieniach, krwotokach, obrażeniach układu kostnego, omdleniach, utracie przytomności, utonięciach, oparzeniach, zadławieniach, resuscytacja osoby dorosłej i niemowlęcia.

2. Zagrożenia naturalne: powodzie, trzęsienia ziemi, pożary, huragany, tsunami, osuwiska, lawiny, mrozy, upały.
3. Zagrożenia techniczne.
4. Katastrofy komunikacyjne.
5. Systemy alarmowania i informowania ludności.
6. Ewakuacja ludzi i zwierząt.
7. Źródła promieniowania i jego skutki.
8. Sposoby zabezpieczenia żywności.
9. Środki ochrony skóry i dróg oddechowych
Za nami pierwszy etap. Uczestnicy konkursu w składzie: Monika Kocieniewska, Monika Rutkowska i Jakub Libera wzięli udział w ramach eliminacji w pisemnym 40 minutowym teście składającym się z 66 pytań.
Test wypadł wspaniale i zakwalifikowaliśmy się do finału.
10 czerwca finał i praktyczne zawody: stacje urazowe i pozoracje wypadków.
Tak więc bierzemy się do pracy by 10 czerwca
móc się wykazać w praktycznym działaniu.

Opiekun zespołu: Ilona Wierzbicka


GRUPA PIERWSZEJ POMOCY –
relacja ze spotkania


To kolejne spotkanie członków GPP i powitanie w naszych szeregach nowych chętnych chcących uczestniczyć w zajęciach grupy. Cieszy nas zainteresowanie i pozyskanie nowych adeptów chcących nieść pomoc drugiemu człowiekowi.

Tematami zajęć było:
- omówienie podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy,
- przypomnienie etapów udzielania pierwszej pomocy,
- ocena stanu poszkodowanego i kontrola czynności życiowych,
- resuscytacja krążeniowo – oddechowa u osoby dorosłej (instruktaż + ćwiczenia)
- prawidłowe zgłoszenie o zdarzeniu (instruktaż + ćwiczenia)
- pozycja bezpieczna (instruktaż + ćwiczenia)
- przekładanie poszkodowanego z brzucha na plecy.Zagadnienia stałym członkom grupy są znane, ale należy je systematycznie powtarzać czyni gdyż jak wiadomo trening czyni mistrza.


Dzisiejsze zajęcia oceniam, jako wyjątkowe. Młodzi ratownicy dużo już wiedzą, ale nadal się doskonalą, wspierają, potrafią wskazać błędy jakie popełnili, wspaniale pracują w grupie.

Zapraszamy do galerii…

Opiekun Grupy Pierwszej Pomocy
Ilona WierzbickaŚWIATOWY DZIEŃ OBRONY CYWILNEJ


W związku z obchodzonym 1 marca Światowym Dniu Obrony Cywilnej uczniowie klasy mundurowej i członkowie Grupy Pierwszej Pomocy 24 lutego wzięli udział w zajęciach, które miały na celu przybliżyć funkcjonowanie i zadania OC w naszym kraju. Spotkanie prowadził dh Rałał Adamczewski (dowódca jednostki), wraz z dh Michałem Sobolem (dowódcą sekcji), dh Hubertem Gorgol (strażakiem ratownikiem) oraz dh Magdaleną Spichalską (przewodnikiem psa) Avi (pies terapeuta szkolony w zakresie ratownika).

Prowadzący uświadomili uczniom, że Obchody Dnia OC mają dwa główne cele:
• podkreślenie znaczenia obrony cywilnej i podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat: samoochrony, zapobiegania i gotowości działania
w razie wypadków i katastrof na świecie,
• uznanie wysiłku, ofiary i dokonań wszystkich krajowych służb odpowiedzialnych za zwalczanie klęsk żywiołowych.

Pan Rafał wraz ze swoją załogą zaprezentowali obecnie używane i przestarzałe środki ochrony dróg oddechowych i skóry. Dokonali również prezentacji sprzętu ratowniczego, którym dysponują w jednostce.Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali prelekcji połączonej z pokazem, ale też chętnie brali czynny udział w części praktycznej zajęć polegającej na: prawidłowym zakładaniu środków ochrony dróg oddechowych czy odzieży ochronnej.

W końcowej części zajęć prowadzący sprawili nam niespodziankę. Pani Magda – przewodnik psa ratownika wprowadziła trzyletnią labradorkę Avi, która „pracuje” jako pies ratownik oraz pomaga swej przewodniczce w dogoterapii.Pani Magda opowiedziała jak wygląda dzień psa ratownika, zaprezentowała, co potrafi oraz jak wygląda szkolenie takiego psa. Uwrażliwiła też uczniów jak należy zachować się wobec psa agresywnego oraz jakie czynności podjąć, gdy napotkamy na psa, który biega bez nadzoru.

Dziękujemy za ciekawie przeprowadzone zajęcia.

Zapraszamy do galerii…

Kamila Bejger – Rudnicka
Ilona WierzbickaZ WIZYTĄ
W CENTRUM POWIADAMIANIA RATUNKOWEGOCzłonkowie Grupy Pierwszej Pomocy Przedmedycznej wraz z uczniami klasy mundurowej pod opieką p. Kamili Bejger - Rudnickiej wybrali się do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Bydgoszczy. Tak wiele mówimy podczas zajęć o CPR, ćwicząc prawidłowe zgłoszenie zdarzenia wykorzystujemy ten numer, aż wreszcie przyszedł czas by odwiedzić miejsce gdzie przyjmowane są zgłoszenia.


Podczas wizyty obejrzeliśmy pouczający film edukacyjny
pt. ,,112 W KOLEJCE PO ŻYCIE" oraz uczestniczyliśmy w prelekcji dotyczącej europejskiego numeru ratunkowego 112. W trakcie zwiedzania sali operatorskiej mieliśmy okazję zobaczyć stanowiska do obsługi zgłoszeń alarmowych, być świadkami przyjmowania przez operatorów zgłoszeń od mieszkańców, a także poznaliśmy system przekazujący zgłoszenia do innych służb ratunkowych: pogotowia, policji, straży pożarnej.

Odbył się również pokaz umiejętności z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej w wykonaniu dziewcząt uczestniczących w zajęciach dodatkowych z pierwszej pomocy: Jeniffer, Patrycji, Moniki i Marity.Ilona Wierzbicka

KURS PIERWSZEJ POMOCY –
CERTYFIKATY WRĘCZONE.Grupa 11 uczniów naszego gimnazjum w tym pięciorga uczniów Grupy Pierwszej Pomocy odebrała zaświadczenia o ukończeniu elementarnego kursu pierwszej pomocy, który zrealizowali podczas trzydniowego wyjazdu na obóz szkoleniowy w Wielonku.Opiekun GPPP
Ilona Wierzbicka


PIERWSZA POMOC A PRAWA CZŁOWIEKA

20 grudnia przedstawicielki Grupy Pierwszej Pomocy uczestniczyły w debacie zorganizowanej w Sali Widowiskowej Pałacu Młodzieży. Debata odbyła się z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, a towarzyszyło jej hasło „Życie jest darem - udzielając pierwszej pomocy, ratujesz je”.


Debata zorganizowana była przede wszystkim dla uczniów działających
w samorządach uczniowskich, klubach wolontariatu, a także dla ludzi, którzy
w przyszłości chcieliby ratować ludzkie życie.

Podczas debaty uczniowie wysłuchali dwóch bardzo interesujących wykładów.

Pierwszy wykład prowadzony przez panią z bydgoskiej Stacji Krwiodawstwa
i Krwiolecznictwa dotyczył oddawania i przetaczania krwi.

Dowiedzieliśmy się i dyskutowaliśmy o tym jak w jakich sytuacjach przetacza się krew, czy przetaczanie krwi jest bezpieczne? Jakie powikłania mogą pojawić się po transfuzji? Kto może zostać dawcą krwi, a kiedy jest to niemożliwe? W jakich sytuacjach konieczne jest przetaczanie krwi lub jej składników?Kolejny występ miał formę seminarium i cieszył się wielkim zainteresowaniem. Temat: „Podstawy pobierania i przeszczepiania narządów”. Prowadzone było przez Panią dr n.med. Aleksandrę Woderską z Kliniki Transplantologii i Chirurgii Ogólnej Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. A. Jurasza w Bydgoszczy.

Dowiedzieliśmy się, że dawcą pośmiertnym może zostać osoba, która za życia nie wyraziła sprzeciwu w formie wpisu w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów.

Zgodnie z prawem polskim, obowiązuje domniemana zgoda na bycie dawcą, co oznacza, iż w przypadku braku sprzeciwu we wspomnianym rejestrze, uznaje się daną osobę potencjalnym dawcą narządu.

Dawstwo żywe oznacza pobranie komórek, tkanek lub narządów od żyjącego dawcy, celem uratowania życia. Dawcą można być dla najbliższych krewnych
w linii prostej, rodzeństwa, osoby przysposobionej lub małżonka, innej osoby, jeśli uzasadniają to szczególne względy osobiste. Potencjalny dawca jest informowany o ewentualnym ryzyku zabiegu i poddany szczegółowym badaniom.

Dowiedzieliśmy się, jaki narząd jest przeszczepiany w Bydgoszczy. Jest nim nerka. Jaki jest czas przeszczepiania poszczególnych narządów, w jakim czasie od pobrania narząd musi być przeszczepiony? (różnie, ale najszybciej serce,
a najdłużej nerka).Uczestnicy debaty zadawali następujące pytania:
- Jakie narządy unaczynione można przeszczepiać?
- Od kogo można pobrać narządy do przeszczepienia?
- Co to jest śmierć mózgu?
- Jak wyrazić swoją zgodę na pośmiertne pobranie narządów?
- Czy istnieje granica wieku, której nie można przekroczyć, by zostać dawcą narządów?
- Co to jest przeszczep rodzinny?
- Jakie są wyniki przeszczepiania narządów?

Młodzież zadawała tak ciekawe pytania i było ich tak wiele,
że debacie nie było końca.Dziękuję za czynny odział w debacie członkiniom Grupy Pierwszej Pomocy Przedmedycznej: Jeniffer Urbańskiej, Monice Rutkowskiej i Patrycji Supińkiej.

Do debaty uczennice przygotowała:
Ilona Wierzbicka – opiekun GPPP.GPPP Z WIZYTĄ W PRZEDSZKOLU

9 grudnia szkolna Grupa Pierwszej Pomocy Przedmedycznej odwiedziła przedszkole „Elf”, które znajduje się w sąsiedztwie naszej szkoły. Członkowie grupy przeprowadzili ciekawe zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Kapitanem dzisiejszego spotkania była Jeniffer, a towarzyszyli jej Monika, Patrycja i Jakub oraz opiekun grupy.


Wszyscy wiemy jak ważna jest wiedza i umiejętności związane z udzielaniem pierwszej pomocy. Pierwszą pomocą są wszystkie czynności niezbędne do wykonania, aby uratować zdrowie i życie osoby poszkodowanej na miejscu zdarzenia. Pierwszej pomocy może udzielić każdy. Dlatego też
z tymi zagadnieniami zapoznajemy już nawet trzylatki.Na początku zajęć Jeniffer przedstawiła członków grupy i w kilku zdaniach opowiedziała maluchom, na czym polegają zajęcia pozalekcyjne w których uczestniczą. Potem dzieci podzielono na grupy i każdy z ratowników przedstawił swym podopiecznym wyposażenie apteczek plecakowych oraz przeznaczenie poszczególnych środków i materiałów opatrunkowych. Gimnazjaliści pokazali również jak postępować w przypadku najczęściej spotykanych urazów. Zakładali przedszkolakom proste opatrunki na różnych częściach ciała. Dzieci bardzo chętnie wcielały się w role poszkodowanych. Oby takie urazy omijały je w codziennym życiu!


Kolejnym etapem była znajomość numerów alarmowych. To podstawowa
i najważniejsza wiedza, jaką powinny posiąść właśnie dzieci. Dzięki niej nawet one mogą uratować zdrowie czy życie osoby poszkodowanej. Nasze przedszkolaki mogły się wykazać świetną znajomością numerów alarmowych w Polsce. Nauczyły się, co powinna zawierać informacja, kiedy dzwonią na pogotowie i kiedy mogą się rozłączyć. Również te ćwiczenia wypadły znakomicie.

Następnie członkowie grupy uczyli dzieci podejścia do poszkodowanego, oceny jego stanu, wezwania pomocy oraz zaprezentowali pokaz resuscytacji krążeniowo – oddechowej i ułożenia w pozycji bocznej bezpiecznej. Chętne przedszkolaki, ale również Pani przedszkolanka Małgosia mogli poćwiczyć wykonanie masażu serca na fantomie. Z chęcią i ku naszemu zdziwieniu przepięknie potrafili ułożyć po zajęciach osobę poszkodowaną w bezpiecznej pozycji.

Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, a członkowie Grupy spisali się na medal w roli wykładowców.

Wszystkie przedszkolaki wykazały się wielkim zaangażowaniem, widać, że chcą pomagać już dziś i mają wielkie serduszka. Nagrodziliśmy ich za to, co prawda malutkimi, ale za to słodkimi serduszkami w kolorze czerwonym.Na koniec przedszkolaki wręczyły prelegentom podziękowanie za edukacyjne zajęcia o tym, jak ratować ludzkie życie. Każdy przedszkolak
w podziękowaniu za zajęcia wykonał też własnoręcznie przygotowana laurkę. Byliśmy tym naprawdę wzruszeni.
PRZEDSZKOLAKI WIEDZĄ, CO NALEŻY ROBIĆ
BY POSZKODOWANEMU POMÓC I NIE ZASZKODZIĆ!


Zapraszamy do galerii…

Członkowie Grupy Pierwszej Pomocy Przedmedycznej
wraz z opiekunem p. Iloną Wierzbicką
KOLEJNE SPOTKANIE
GRUPY PIERWSZEJ POMOCY

Dzisiejsze spotkanie członków Grupy Pierwszej Pomocy Przedmedycznej uatrakcyjnione było obecnością absolwenta szkoły, byłego kapitana Zespołu - Rafała Adamczewskiego. Pasja tego młodego człowieka, którą „zaraził” się w naszej szkole uczestnicząc w MDP i GPPP trwa nadal. Dlatego też Rafał chętnie wraca do naszej szkoły by „zarażać” innych. Obecni członkowie Grupy bardzo chętnie spotykają się z Rafałem i z ciekawością chłoną nową wiedzę. Na dzisiejszych zajęciach porównaliśmy wyposażenie apteczek pierwszej pomocy
z apteczkami ratowników Straży Pożarnej, którymi dysponował Rafał.Poznaliśmy ich zawartość i zapoznaliśmy się z możliwościami, jakie posiadają ratownicy Straży Pożarnej. Worek ambu (worek rozprężalny) – resuscytator – przyrząd wykorzystywany w resuscytacji u pacjenta nieoddychającego lub oddychającego w sposób nieefektywny, umożliwiający wentylację wysokimi wartościami tlenu. Worek wchodzi w skład standardowego wyposażenia zespołu ratunkowego.


Było jeszcze wiele innych elementów wyposażenia apteczki, których MY nie możemy używać będąc ratownikami pierwszej pomocy. Chętnie jednak zapoznaliśmy się z nimi i przećwiczyliśmy ich działanie w podstawowym zakresie.

Kolejne zajęcia? Jeszcze bardziej nietypowe!

Mamy 5 dni na przygotowanie się do zajęć szkoleniowych prowadzonych
w Przedszkolu ELF. Wobec tego kolejna relacja z zajęć z przedszkola.

Zapraszamy do galerii…

Ilona Wierzbicka wraz z członkami GPPP


III BYDGOSKIE ZAWODY PIERWSZEJ POMOCY SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH

W sobotę 22.10.2016 odbyły się III Bydgoskie Zawody Pierwszej Pomocy Szkół Gimnazjalnych, organizowane w ramach projektu Strategia Rozwoju Edukacji Miasta Bydgoszczy. Spośród 11 startujących zespołów nasza Szkolna Grupa Pierwszej Pomocy w składzie: kapitan: Patrycja Supińska, Monika Kocieniewska, Jeniffer Urbańska i Jakub Libera zajęła V miejsce.

Celem zmagań było reprezentowanie tworzących się w każdej szkole grup ratownictwa sprawdzenie stopnia przygotowania uczniów do udzielania pierwszej pomocy. Młodzi ratownicy wykazali swoje zdolności organizatorskie
i komunikacyjne, a kapitanowie zespołów – swoje predyspozycje przywódcze.Z roku na rok poziom zawodów jest coraz bardziej trudny, a startujące zespoły reprezentują bardzo wyrównany poziom. Nasz zespół spisał się wyśmienicie, tym bardziej, że do drużyny dołączyły dwie energiczne pierwszoklasistki, które miały niewiele czasu by przyswoić ogrom materiału teoretycznego. Wszyscy jednak systematycznie uczestniczyli w zajęciach dodatkowych, na których pracowali z wielkim zaangażowaniem. Na każdych zajęciach, jak również podczas zawodów towarzyszyła nam nasza „rezerwowa” zawodniczka – Monika Rutkowska. Oczywiście traktujemy ją jako bardzo silny człon naszego reprezentacyjnego zespołu, gdyż wykazała się bardzo dużą wiedzą teoretyczna i praktyczną. Monice dziękujemy, że towarzyszyła zespołowi swą obecnością na każdej stacji i bardzo nas wspierała. Dziękujemy też za zdjęcia ze stacji.


Kolejne zajęcia Grupy poświęcimy na podsumowanie Zawodów, wspólnie przyznamy się do popełnionych błędów i będziemy uczyć się jak w takich sytuacjach należało zareagować. Wiele pracy przed nami, ale mamy rok do kolejnych zawodów i zapał bardzo młodych ludzi, którzy BARDZO chcą osiągać coraz więcej.

Otrzymaliśmy bardzo ładne czerwone koszulki dla zespołu i pakiet środków opatrunkowych, który przyda nam się do ćwiczeń podczas zajęć.Cieszy też, że między zespołami zawiązały się prawdziwe przyjaźnie. Zwłaszcza między tymi, które uczestniczyły w obozie w Wielonku. Szczególne między naszym zespołem, a zespołem Gimnazjum nr 53 i Gimnazjum nr 2.


Najlepsze zespoły tegorocznych Zawodów to:
Gimnazjum nr 53
Pałac Młodzieży
Gimnazjum nr 54
Gimnazjum nr 49
Gimnazjum nr 3

Bardzo dziękuję moim zawodnikom: Monice, Kubie, Jeniffer, Patrycji i Monice. Byliście wspaniali. Gratuluję!
To kolejny NASZ sukces!

DZIĘKUJEMY PANU SŁAWOMIROWI MACIĄGOWI I JEGO PODOPIECZNYM
ZA DOSTARCZENIE SPOREJ DAWKI ADRENALINY!

Zapraszamy do galerii….

Opiekun GPPP
Ilona Wierzbicka


GPPP PRZYGOTOWUJE SIĘ DO ZAWODÓW

W piątkowe popołudnie, gdy większość uczniów rozpoczęła weekend, członkowie Grupy Pierwszej Pomocy Przedmedycznej ciężko pracowali przygotowując się do zawodów. Zajęcia rozpoczęliśmy od ćwiczeń resuscytacji krążeniowo – oddechowej z pełnym podejściem, która zaczyna nam wychodzić coraz lepiej.Po wyczerpującej resuscytacji przystąpiliśmy do nauki wykonywania różnych rodzajów ran z przygotowanego wcześniej „ciasta”, a następnie przystąpiliśmy do prawidłowego ich opatrywania.

Ćwiczyliśmy również zachowanie ratowników w przypadku postępowania
z agresywnym poszkodowanym będącym pod wpływem środków odurzających.
Kolejnym punktem na dzisiejszych zajęciach było prawidłowe postępowanie
w przypadku omdlenia, które zdarzyło się na naszych oczach,


oraz w przypadku postępowania z poszkodowanym nieprzytomnym.Po tak wyczerpujących zajęciach postanowiliśmy zamówić pizze.Na koniec zajęć odrobina luzu…


Opiekun GPPP
Ilona Wierzbicka

OBÓZ SZKOLENIOWY
PIERWSZEJ POMOCY W WIELONKU

W dniach 19-21.09.2016 r. odbył się obóz pierwszej pomocy w Wielonku zorganizowany przez XV LO. Wraz z nami wyjechali koledzy i koleżanki z: Gimnazjum nr 53, Gimnazjum nr 2, Gimnazjum nr 54.

Po przyjeździe uczestników obozu do Wielonka, zakwaterowaniu, zapoznaniu
z obowiązującymi regulaminami i programem pobytu nastąpiła krótka integracja uczestników i kadry. Następnie udaliśmy się na pyszny obiad.
Po obiedzie chwilka odpoczynku i przystąpiliśmy do realizacji pierwszego bloku programowego.Przez trzy dni pobytu na obozie pierwszej pomocy mieliśmy bardzo dużo zajęć teoretycznych i praktycznych. Były wykłady, pokazy, wiele ćwiczeń, podczas których każdy z uczestników musiał wykazać, czego i w jakim stopniu się nauczył. Nabyliśmy umiejętności prawidłowego wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej, opatrywania ran, krwotoków, złamań oraz oparzeń
a także postępowania w przypadku omdleń, zakrztuszeń czy ataku drgawek.W drugim dniu obozu przed ostatnim blokiem programowym uczniowie indywidualnie zaliczali resuscytację krążeniowo – oddechową na fantomach
u samego prof. Maciąga. Pojawiały się jeszcze malutkie błędy czy niedociągnięcia, ale dalsze ćwiczenia na spotkaniach grupy zaowocują i już niedługo będzie to na pewno opanowane do perfekcji.W ostatnim dniu wybrany ze szkoły czteroosobowy zespół uczestniczył praktycznie w zainicjowanej przez prowadzących stacji urazowej. Reszta uczestników obozu obserwowała zachowania wszystkich zespołów, wyszukiwała ich pozytywne postępowania jak i kodowała błędy przez nich popełnione by w przyszłości ich unikać oraz by uświadomić reprezentującemu szkołę zespołowi zaobserwowane nieprawidłowości.

Do zespołu reprezentującego szkołę na zawodach gimnazjalnych pierwszej pomocy do Moniki i Kuby dołączają dwie pierwszoklasistki uczestniczące
w obozie szkoleniowym. To Jeniffer i Patrycja z klasy I b.

Przed zespołem do 22 października (termin tegorocznych zawodów gimnazjalnych) pracowity okres, pełen ćwiczeń i przyswojenia teorii podczas zajęć szkolnych, które odbywać się będą w piątki.

W obozie uczestniczyli: Monika Rutkowska, Monika Kocieniewska, Jakub Libera, Oskar Zakrzewski, Nikola Erdmann, Monika Giergielewcz, Kinga Gapińska, Nikola Michalska, Weronika Rudnicka, Jeniffer Urbańska, Patrycja Supińska.

Wszystkim naszym uczestnikom obozu gratuluję i dziękuję za wspaniałą postawę godną ucznia, za zaangażowanie podczas ćwiczeń, chęć brania udziału w pozoracjach,
odwagę i ambicję, jaką się wykazali.


Wszyscy uczestnicy obozu otrzymają certyfikat ukończenia elementarnego kursu pierwszej pomocy, które jest honorowane przez wszystkie instytucje
w Polsce. Gratuluję!

Zobacz fotorelację z zajęć…

Galeria zdjęć z czasu wolnego…

Opiekun grupy
Ilona Wierzbicka


..........

RATOWNICY I POZORANCI W AKCJI PODCZAS „TRÓJKOWEJ” NOCY Z PRZYGODĄ


Z 20 na 21 maja 2016 Grupa Pierwszej Pomocy Przedmedycznej wzięła udział w uatrakcyjnieniu „Trójkowej” Nocy z Przygodą, która już po raz trzeci odbywa się na terenie naszej szkoły. Uczestniczą w niej uczniowie wielu szkół podstawowych i naszego gimnazjum.
By uatrakcyjnić noc spędzoną w naszej szkole ratownicy i grupa towarzyszących im pozorantów, o których mowa była w poniższej relacji przygotowali dwie stacje urazowe.

STACJA I

Akcja dzieje się w lesie. Oliwia jadąc na rowerze przewróciła się, ma liczne otarcia kolan i łokci, uderzyła się kierownicą w nos i doznała krwotoku. Aby udzielić pomocy tej poszkodowanej kapitan przydzielił Monikę.

Spacerująca z psem rasy amstaff Agnieszka, widząc krwawiąca i leżącą rowerzystkę mdleje, a pies ucieka. Do pierwszej pomocy przy omdleniu Rafał przydzielił Karolinę.


Aby było jeszcze ciekawiej i groźniej pies atakuje spacerującą w lesie Weronikę. Jest agresywny i odgryza dłoń. Dziewczyna krzyczy widząc, co się wydarzyło. Uraz wygląda przerażająco. Do udzielenia pomocy Weronice (amputacja kończyny górnej), kapitan przydzielił Kubę.


STACJA II

Akcja dzieje się na lekcji wychowania fizycznego.
Zuzia grając w koszykówkę nieszczęśliwie upada i doznaje złamania otwartego. Widok wystającej na zewnątrz kości ją przeraża, ale jest przytomna, choć splątana. Do udzielenia pomocy Zuzi kapitan wyznacza dwóch ratowników Karolinę i Monikę.


W jednej chwili Ola (siostra Zuzi) zostaje uderzona piłką w brzuch. Skarży się na silny ból brzucha i zaczyna wymiotować brunatną treścią. Panikuje jednocześnie, jest skołowana i przejmuje się stanem swej siostry. Kapitan sam udziela pomocy poszkodowanej, a gdy jej stan się poprawia dokonuje jej transportu do siostry by się uspokoiła.


Za chwilę Hubert, (a w innych grupach jego koleżanka), chłopiec chorujący na epilepsję pod wpływem stresu (tego, co wydarzyło się na lekcji) doznaje bardzo silnego ataku padaczki. Ma bardzo silne drgawki, a z ust wydobywa się piana. Ratownikiem udzielającym pomocy zostaje Kuba.

Trzy grupy uczniów obserwowały postepowania ratowników, niekiedy z przerażeniem patrzyli na sztuczne rany wykonane przez ratowników i pozorantów. Gdy grupy wchodziły na teren stacji, rozpoczynaliśmy akcję. Uczestnicy „nocy” słyszeli krzyk, płacz, wołanie o pomoc. Wszystko działo się tak szybko….nagle…wkraczają ratownicy i to na nich i na ich działaniu skupiona była uwaga. Szeroko otwarte oczy i czasem usta uczestników „nocy” mówiły same za siebie, że byli zaciekawieni, co się tu wyprawia. Pozoracja nagłego ataku padaczki była tak realistyczna, że niekiedy nie byli pewni czy dzieje się to naprawdę czy nie.
Z każdą grupą pani Wierzbicka omówiła poszczególne scenki. Uczestnicy „nocy” wiele zaobserwowali, ale zadawali tez wiele pytań. Na koniec Kuba i Rafał pokazali jak prawidłowo wykonać resuscytację z pełnym podejściem, a nasi goście mieli szansę również spróbować swych sił.

Bawiliśmy się świetnie, ale mamy też nadzieję, że „zaraziliśmy” bardzo młodych ludzi swą pasją i od września wstąpią w nasze szeregi.

Ratownikom dziękuję za sprawnie przeprowadzone działania.
Pozorantom za super odegrane pozoracje.
Byliście wspaniali!

Zapraszamy do bogatej galerii zdjęć…

Ilona Wierzbicka
(opiekun grupy)


GRUPA PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ PRZYGOTOWUJE SIĘ
DO „TRÓJKOWEJ” NOCY Z PRZYGODĄ.


20 maja 2016 czwórka ratowników z Grupy Pierwszej Pomocy Przedmedycznej działającej w Gimnazjum nr 3 w składzie: Rafał Adamczewski – kapitan, Monika Kocieniewska, Jakub Libera i Karolina Opalińska oraz zaproszeni przez nich do współpracy pozoranci: Ola Bednarska, Hubert Gorgol, Oliwia Jóźwiakowska, Weronika Opalińska i Zuzia Rzysko na kilka godzin przed uroczystym rozpoczęciem „Trójkowej” Nocy z Przygodą spotkali się w sali 105 by perfekcyjnie przygotować się do przedstawienia młodszym koleżankom i kolegom z różnych szkół (z naszej również) dwóch stacji, na których mogli pokazać prawidłowe postępowanie w przypadku urazów, które obmyślili już wcześniej.


Karolina i Weronika przygotowały ciasto, które posłużyło nam do pozoracji złamania otwartego i amputacji kończyny górnej, Agnieszka również spisała się na medal przygotowując aż dwoma sposobami sztuczną krew, która do złudzenia przypominała prawdziwą. Zaopatrzyła nas również we fluid, którym pokryliśmy ciasto. Rafał zaś zadbał o kości z kurczaka, które pięknie wygotował i wysuszył, a posłużyły do pozoracji złamania otwartego.


Pojawiły się też specjalne farbki konieczne do pozoracji np. krwotoku z nosa, różnego rodzaju gąbki i musujące tabletki, które po zażyciu (w małej ilości) imitowały pianę z ust u poszkodowanego symulującego atak padaczki. Zorganizowaliśmy również wszystkie potrzebne akcesoria, które miały urealnić nasze scenki. Był to np. rower czy piłka do kosza.


Po trzech godzinach intensywnych przygotowań byliśmy gotowi do przedstawienia uczestnikom „Nocy” dwóch stacji, na których zaproponowaliśmy aż po trzy przeróżne urazy.Ilona Wierzbicka
opiekun grupy


WIELKI SUKCES NASZYCH RATOWNIKÓW


28 kwietnia 2016r. trzyosobowa grupa naszych ratowników w składzie: M. Kocieniewska, K. Opalińska i R. Adamczewski wzięła udział w IV Ogólnopolskim Konkursie „Działam Bezpiecznie”.

Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Kujawsko – Pomorskiego Kuratora Oświaty, Wojewódzkiego konsultanta ds. Medycyny Ratunkowej- dra Przemysława Paciorka, Wojewódzkiego konsultanta ds. Pielęgniarstwa Ratunkowego – Anny Burak, Rektora Wyższej Szkoły Gospodarki – dra inż. Wiesława Olszewskiego Kanclerza Wyższej Szkoły Gospodarki – Filipa Sikory.

Konkurs polega na udziale w dwuetapowych zmaganiach: teoretycznych – pisemny test, który już za nami, a drużyny z najwyższą punktacją w danym województwie będą uczestniczyć w praktycznej części– pozoracji wypadku.

Tematyczny zakres materiału dotyczył nie tylko pierwszej pomocy, ale wszystkich zagadnień realizowanych na przedmiocie „Edukacja dla bezpieczeństwa”. Pojawiły się zagadnienia z zagrożeń naturalnych
i technicznych, katastrof komunikacyjnych, systemów alarmowania
i informowania ludności o zagrożeniach, ewakuacji ludzi i zwierząt, źródeł promieniowania i jego skutków, sposobów zabezpieczenia żywności oraz środków ochrony skóry i dróg oddechowych.

Miło mi donieść, że nasi zdolni ratownicy przygotowując się ambitnie do konkursu zostali finalistami i już 4 czerwca będą uczestniczyć w pozoracji wypadku. Spośród 84 zespołów z całej Polski zdobyliśmy bardzo dobry wynik uplasowując się na 11 pozycji.Tak, więc przed „ratownikami” kolejne zmagania, ale i wiele godzin ćwiczeń.

Gratuluję moim podopiecznym. Jestem z Was bardzo dumna!

Każdy z nas powinien znać podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy oraz procedury postępowania w obliczu różnorodnych zagrożeń. Zarówno dzieci, jak i młodzież mogą służyć pomocą w nagłych zdarzeniach
i jednocześnie mobilizować dorosłych do aktywności w tym zakresie.

Ilona Wierzbicka (opiekun grupy)WiceMISTRZOWIE BYDGOSZCZY

Dziś, w sobotę, 28 listopada, w budynku XV LO odbyły się II Bydgoskie Zawody Pierwszej Pomocy Szkół Gimnazjalnych. Do rywalizacji stanęło
7 drużyn z bydgoskich szkół.
Czteroosobowe zespoły miały okazję wykazać się swoją wiedzą na temat zasad udzielania pierwszej pomocy i zastosować ją na specjalnie pozorowanych wypadkach. Gimnazjum nr 3 reprezentował zespół w składzie: Rafał Adamczewski – kapitan, Monika Kocieniewska, Jakub Libera i Karolina Opalińska.
Wśród urazów, z którymi musieli poradzić sobie młodzi ratownicy, znalazło się m.in. osoba niewidoma z urazem kręgosłupa, pogryzienie przez psa, oparzenie oczu substancją chemiczną, zakrztuszenie, resuscytacja krążeniowo oddechowa z pełnym podejściem, złamanie otwarte u dziecka, atak epilepsji, uraz żuchwy, chemiczne oparzenie obu dłoni, ostry ból brzucha spowodowany bójką.


Na każdej ze stacji sędziowie oceniali prawidłowo wezwaną pomoc przez kapitana i zebranie przez niego wywiadu o poszkodowanych od ratowników oraz zapewnienie komfortu psychicznego poszkodowanemu. Priorytetem zawodów jest sprawdzenie się w najtrudniejszym przypadku, czyli resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Z tym zadaniem nasi zawodnicy poradzili sobie super gdyż wszyscy otrzymali maksymalną ilość punktów. Chcę zaznaczyć, że po tej stacji nasi ratownicy wyszli zmęczeni fizycznie, gdyż resuscytacja trwała 10 minut.
Grupa naszych ratowników musiała też wykazać się wiedzą teoretyczną
o pierwszej pomocy.
Po kilkugodzinnym boju, komisja sędziowska przystąpiła do ogłoszenia wyników. Z ogromną przyjemnością zawiadamiamy, że zdobyliśmy II miejsce, a tym samym zostaliśmy wicemistrzami Bydgoszczy w zawodach!
Otrzymaliśmy puchar, wszyscy wraz z opiekunem srebrne medale,
a ratownicy dodatkowo indywidualne nagrody (dobrej jakości głośniki multimedialne Hewlett – Packard). No cóż, chyba nikt się tego nie spodziewał.
Zaowocowała ciężka i systematyczna praca, ambicje, wiele godzin ćwiczeń
i chęć nauczenia się pomocy niesienia innym.
Gratuluję! Jestem z Was dumna moi ratownicy.

Zapraszamy do galerii - część I

Zapraszamy do galerii - część II

Opiekun grupy
Ilona WierzbickaOSTATNIA PROSTA PRZED ZAWODAMI

Piątkowe popołudnie to czas wytężonej pracy umysłowej i fizycznej dla członków Grupy Pierwszej Pomocy Przedmedycznej. Dziś ćwiczyliśmy aż trzy godziny, a zajęcia koordynowała koleżanka Roksana.

Rozpoczęliśmy od składu apteczki, następnie czas na odpytywanie z teorii….ciut stresujące, ale poradziliście sobie wspaniale. Potem powtórka ćwiczeń z omdlenia (pełne podejście), kolejno otarcia na skórze i nauka opatrunku zbieżnego i rozbieżnego, dalej dbanie o komfort psychiczny, szlifowanie wezwania pogotowia i do bólu resuscytacja krążeniowo – oddechowa. Kolejna nowość to udzielenie pomocy w przypadku padaczki i przekładanie poszkodowanego z brzucha na plecy.
Obserwowałam Was bacznie, udzielałam wsparcia i pomocy. Już w poprzedniej relacji z zajęć napisałam, że jestem z Was dumna, a dziś mogę jeszcze dopisać, że bardzo. Widzę ogromny postęp, zaangażowanie, wielkie starania i coraz większe umiejętności.

Za tydzień ZAWODY!

Niech okażą się dla Was przyjemnością, sprawdzeniem swojej wiedzy, umiejętnością radzenia sobie ze stresem i umiejętnością pracy w zespole.

Zapraszam do galerii z zajęć…

Już dziś dziękuję za zaangażowanie i wielkie serducha!
Ilona WierzbickaWYGLĄDAŁO GROŹNIE, A BYŁO BARDZO PRZYJEMNIE

Kolejne już piątkowe popołudnie nikomu z Grupy Ratownictwa Przedmedycznego nie kojarzyło się z odpoczynkiem po ciężkim tygodniu nauki. Dla młodych, pełnych energii i zapału ratowników były to ćwiczenia przygotowujące do zbliżających się zawodów…


To już czwarte nasze spotkanie, które ponownie zaplanowaliśmy w XV LO. Czasu do zawodów coraz mniej, a zagadnień do zrealizowania całe mnóstwo. Dziś zajmowała się nami nasza starsza koleżanka Zosia Mróz. Tematami dzisiejszych zajęć były: oparzenia, krwotok z nosa, krwotoki zewnętrzne (w tym rany) oraz ciało obce w ranie.


Najpierw tradycyjnie teoria, pokaz i czas na ćwiczenia. Sprawdzaliśmy się też w tych zagadnieniach omawianych wcześniej jak: prawidłowe wezwanie pomocy, komfort psychiczny, czyli dialog ratownika z poszkodowanym trwający przez cały okres od początku zdarzenia do przyjazdu pogotowia.
Fajnie tak ćwiczyć mając do dyspozycji wszelkie niezbędne materiały. Bandaże, chusty trójkątne, gaziki, gazy metrowe, rękawiczki, wszelkie środki do stworzenia pozoracji różnych rodzajów ran. Korzystaliśmy z tego wszystkiego bez ograniczeń co sprzyjało nauce w praktyce, a nie tylko teorii.


Za tydzień spotykamy się znów, a w tygodniu ćwiczymy dodatkowo w naszej szkole.

Do zobaczenia. Jestem z Was dumna.
Ilona WierzbickaGRUPA PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ – kolejne przygotowania do zawodów

Piątkowe popołudnie Grupa PPP uczestniczyła w kolejnych zajęciach podczas których przygotowywaliśmy się do zawodów pierwszej pomocy. Ponownie gościliśmy w XV LO. Tym razem – omdlenie.
Zajęcia prowadziły starsze koleżanki z Grupy Pierwszej Pomocy. Wcale nie było tak łatwo jak by się mogło wydawać. Obserwując prawidłowo wykonywane scenki z instruktażem, sprawiało wrażenie, że prosto zapamiętać cały schemat postępowania ratowniczego. Nic bardziej mylnego. Każdy z nas musiał indywidualnie wykonać zadania. Wtedy okazało się, że to nie takie proste. Największy problem stanowiło zapewnienie poszkodowanemu komfortu psychicznego i ciągłe podtrzymywanie rozmowy z poszkodowanym. To zadanie domowe by przełamać w sobie tę blokadę. Zawodnicy mają prace domową - ćwiczyć to w domu.
Oto kila zdjęć z zajęć:
Na koniec. Rarytas!
Mogliśmy obserwować przygotowania licealistów do Mistrzostw……to już wyższa półka. Stację oglądaliśmy z zapartym tchem. Starsze koleżanki już tak długo ćwiczą, są naprawdę dobre, ale to ciągle mało…..każdy najmniejszy błąd jest omawiany…..by było perfekcyjnie.KOLEJNE ZAJĘCIA TUŻ, TUŻ. BĘDZIEMY SIĘ SPOTYKAĆ DODATKOWO W TYGODNIU PRZED ZAWODAMI BY WYPAŚĆ JAK NAJLEPIEJ.

Opiekun zajęć
Ilona Wierzbicka


AMBITNIE PRZYGOTOWUJEMY SIĘ
DO ZAWODÓW PIERWSZEJ POMOCY

Jak się okazało mamy niewiele czasu by perfekcyjnie przygotować się do zawodów pierwszej pomocy dla szkół gimnazjalnych. Co roku odbywały się w kwietniu, a tym razem już 28 listopada. Czeka nas więc wiele pracy.
Dlatego też udaliśmy się do najlepszych. 30 października odbyliśmy pierwsze 2-godzinne zajęcia prowadzone przez Instruktora Pierwszej Pomocy z Grupy Pierwszej Pomocy działającej przy XV LO w Bydgoszczy – p. Jakuba Zagajewskiego.Dwugodzinne spotkanie obejmowało:
- podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy,
- etapy udzielania pierwszej pomocy,
- ocena stanu poszkodowanego i kontrola czynności życiowych,
- resuscytacja krążeniowo – oddechowa u osoby dorosłej (instruktaż + ćwiczenia)
- prawidłowe zgłoszenie o zdarzeniu (instruktarz + ćwiczenia)

Za tydzień spotykamy się ponownie z p. Jakubem.
Oto kilka zdjęć z zajęć:


Opiekun zajęć
Ilona Wierzbicka
NASZE PIERWSZE SPOTKANIE

23 października uczniowie Gimnazjum nr 3 zainteresowani dodatkowymi zajęciami pod nazwą „Zajęcia prozdrowotne. Ratownictwo przedmedyczne” spotkali się w sali 105 by zapoznać się z programem szkolenia. Odbyli również już pierwsze zajęcia na których zapoznali się z hymnem Polskiego Czerwonego Krzyża jak również zostali zapoznani z Algorytmem postępowania BLS.

To nie tylko praca na zajęciach, ale również praca w domu. Zadanie domowe? Nauka hymnu i algorytmu postępowania. Chętni do pracy w Grupie mają to mieć w jednym paluszku.

Chęć udziału w zajęciach zgłosili:
Rafał Adamczewski, Hubert Gorgol, Monika Kocieniewska,
Jakub Libera, Karolina Opalińska i Agnieszka Snopko.


Pieśń o Czerwonym Krzyżu

Słowa Pieśni o Czerwonym Krzyżu

Opiekun zajęć
Ilona Wierzbicka