Biuletyn Informacji Publicznej Gimnazjum nr 3 w Bydgoszczy
670 lat Bydgoszczy Ster na Bydgoszcz Kapitał Ludzki, Miasto Bydgoszcz, Europejski Fundusz Społeczny
Rok 2015

ZAKOŃCZYŁ SIĘ ŚWIATOWY TYDZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI 2015.

W trakcie minionego tygodnia młodzież aktywnie uczestniczyła w różnych formach zajęć. Młodzież przekonała się, że warto być człowiekiem przedsiębiorczym i planować swoją przyszłość zawodową już na etapie szkoły gimnazjalnej.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom i organizatorom programu "OTWARTA FIRMA" w ramach ŚWIATOWEGO TYGODNIA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI 2015 za zaangażowanie w przedsiębiorczą edukację młodych ludzi.


SPOTKANIE ZE SKOCZKIEM SPADOCHRONOWYM

Listopad 2015r. był miesiącem spotkań młodzieży z Zespołu Szkół nr 35 w Bydgoszczy z przedstawicielami różnych służb mundurowych. Spotkania odbywały się w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Ostatnie spotkanie odbyło się w Klubie Gimnazjalisty w ZS nr 35, zaproszonym gościem był st. chor. Piotr Augustyniak przedstawiciel OSWR i S Poznań. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z sprzętem wysokościowo ratowniczym Sił Powietrznych RP, a także dowiedzieć się więcej na temat specyfiki pracy trenera spadochronowego oraz żołnierza zawodowego. Podczas pogadanki oraz pokazu filmowego uczniowie przekonali się, że nie każdy może być spadochroniarzem. Kondycja fizyczna, zdrowie to jedne z aspektów tej pracy lecz także wykształcenie i poświecenie świadczy o zaangażowaniu w to co się robi. Uczniowie w trakcie rozmowy sami twierdzili, że jest to ciężka praca lecz na pewno fascynująca i dająca dużo satysfakcji.

Tomasz Polak


PROMUJEMY, CIEKAWE POD WZGLĘDEM PRZYRODNICZYM, MIEJSCA W POLSCE.

Uczniowie gimnazjum nr 3 w Bydgoszczy, będąc na wycieczce w Borach Tucholskich, zachwycili się ścieżką przyrodniczą pn. „Jelenia Wyspa”. Znajduje sie ona w dolinie rzeki Stążki na terenie rezerwatu przyrody Bagna nad Stążką. Ścieżka przedstawia zwiedzającym charakterystyczne dla Borów Tucholskich zbiorowiska roślinne m.in: bory sosnowe z domieszką brzozy i świerka, zbiorowiska olsów i łęgów, a także stanowiska odnawiania lasów. Do najbardziej interesujących fragmentów ścieżki należą torfowiska oraz zbiorowiska bagienne i wodne rzeki Stążki (jednej z najczystszych rzek Borów Tucholskich). Można tam zobaczyć m.in. torfowisko wysokie i przejściowe z charakterystycznymi roślinami: bagnem zwyczajnym, rosiczką okrągłolistną, turzycą nitkowatą, żurawiną błotną czy wełnianką pochwowatą, a także torfowisko niskie z turzycowymi murawami, chronionymi storczykami i rzadkim oczeretem Tabernemontana. Uczniowie naszej szkoły postanowili przygotować foldery promujące to urocze miejsce. W ten sposób chcieli zachęcić turystów do odwiedzenia doliny rzeki Stążki.


Małgorzata Ulanowska - Dylik

"SPOSÓB NA ŻYCIE"


Przed budynkiem strzelnicy zostaliśmy powitani przez trenera strzelectwa sportowego p. Ireneusza Stachowskiego, wychowawcę wielu znakomitych strzelców, m.in. wicemistrzyni świata Joanny Nowakowskiej.Pan Ireneusz jest doskonałym przykładem na to jak pasja może stać się zawodem, a przede wszystkim sposobem na życie. Perfekcjonizm to jego drugie imię, a kto z nim trenuje szybko może się o tym przekonać. Niepoprawnym optymizmem jak również konsekwencją i profesjonalizmem porywa swoich podopiecznych do wspólnej, najczęściej ciężkiej pracy, dającej ogromną satysfakcję, a co ważniejsze oczekiwane efekty!Tradycyjnie wzięliśmy udział w podstawowym szkoleniu strzeleckim a po części teoretycznej przystąpiliśmy do praktyki. Każdy z nas oddał 40 strzałów z odległości 10 m do tarczy sportowej TS-3.Podczas tych specjalistycznych zajęć mogliśmy sprawdzić swoje predyspozycje nie tylko do strzelania, ale również do oceny koncentracji, skupienia uwagi, słuchania i wykonywania zadań oraz zaangażowania.Z wielką niecierpliwością oczekują następnych zajęć na strzelnicy.

Zapraszamy do galerii z zajęć…

MUNDUROWI


SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELEM
NADLEŚNICTWA ŻOŁĘDOWO

W dniu 19.11.2015 r. w Zespole Szkół nr 35 w Bydgoszczy odbyło się spotkanie z przedstawicielem Nadleśnictwa Żołędowo panem mgr inż. Michałem Wojcieszkiewiczem. Zajęcia odbywały się w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z specyfiką pracy Leśnika, historią nadleśnictwa Żołędowo. Podczas przeprowadzonej debaty oksfordzkiej mieli okazję przedstawić własne argumenty za i przeciw dotyczące wycinki drzew pod budowę osiedla mieszkaniowego. Ponadto poznali zagadnienia dotyczące funkcji lasu, czynniki zagrażające lasom, oraz sens tworzenia Szkółek Leśnych i Ochrony Przyrody. W trakcie rozmowy uczniowie dowiedzieli się jak promuje się lasy, co to jest edukacja ekologiczna gdzie można spotkać ścieżki przyrodniczo- edukacyjne lub Miejsca Pamięci Narodowej. Jak wiadomo las to także turystyka i wypoczynek, ale przede wszystkim płuca naszej Planety.


Tomasz Polak

PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ NA WESOŁO

Wtorek 19.11.2015 upłynął w naszej szkole pod znakiem przebrania za przedstawicieli różnych zawodów. Najwięcej było przedstawicieli zawodów medycznych, firm zajmujących się czyszczeniem powierzchni płaskich. Na szkolnych korytarzach można było spotkać m.in.: lekarzy, chirurgów, weterynarza, panie sprzątaczki, panią architekt z uprawnieniami wykonawczymi, wojskowych, kucharkę i… klauna. Największą pomysłowością na przebranie wykazały się dziewczęta, które zaprezentowały szeroki wachlarz zawodów. W kolejnym dniu przedstawiciele klas prezentowały przygotowane przez siebie kalambury zawodowe. Z bardziej „przyziemnych” zawodów znalazł się brukarz, hydraulik, nie zabrakło sportowców: piłkarzy, siatkarzy. Przy okazji demonstrowania kalamburów wszyscy doskonale się bawili: zarówno przedstawiający jak i widownia.
Samorząd Szkolny

SŁUŻBA WIĘZIENNA - ,,Za murami więzienia”

Uczniowie klas mundurowych i nie tylko mieli możliwość uczestniczenia w niecodziennym spotkaniu.
Celem spotkania było zapoznanie młodzieży z pracą służb więziennych, ukazanie organizacji pracy i zasad funkcjonowania więzienia, profilaktyką oraz modelem kształcenia zawodowego.
Na początku uczniom został wyświetlony film pt. „Za murami więzienia” na podstawie, którego nawiązała się krótka dyskusja. Następnie młodzież została zapoznana z działalnością i zadaniami Służby Więziennej, charakterem oraz specyfiką pracy funkcjonariusza oraz z zajęciami więźniów w czasie pobytu w zakładzie karnym.Młodzież z ciekawością chłonęła przekazywane informacje i stwierdziła, że zakład karny to nie tylko miejsce, w którym przebywają przestępcy, ale to również zakład pracy, w którym część swojego życia spędzają funkcjonariusze Służby Więziennej, starając się swoim przykładem i zaangażowaniem zmienić przebywających tam ludzi i przystosować ich do życia w społeczeństwie.


Liczymy na kolejne tak ciekawe spotkania.

Kamila Bejger - Rudnicka

PROJEKT APARATU FOTOGRAFICZNEGO

Na wtorkowych zajęciach młodzież klas pierwszych projektowała aparaty fotograficzne. Pomysły z jakich materiałów stworzyć ciekawy aparat były przeróżne. Młodzież wykorzystywała kartony, guziki, nakrętki, taśmy, różnego rodzaju papiery, folie i obrazki.
Materiały na zajęcia przyniesione. Teraz czas na pomysł i uczniowie zabrali się do pracy. Kombinowaniu nie było końca. W końcu powstało sporo ciekawych prac.

Oto niektóre z nich:


Małgorzata Kamińska
Ilona WierzbickaPOLICJANT - spotkanie z profesjonalistą

Dość nietypową lekcję przeżyli uczniowie z I klasy mundurowej. Zamiast nauczyciela wykładowcą okazał się policjant mł. asp. Szymon Porażyński, pracownik Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy.Podczas prelekcji policjant opowiedział młodzieży o pracy funkcjonariuszy oraz o zagrożeniach związanych z pełnieniem służby. Młodzi ludzie dowiedzieli się między innymi czym na co dzień zajmują się, a także jakim sprzętem posługują się policjanci służby prewencyjnej, kryminalnej i ruchu drogowego.
Uczestnicy spotkania mieli okazję przymierzyć kask, kamizelkę kuloodporną oraz dokładnie obejrzeć kajdanki i pałkę policyjną.
Następnie po krótkiej, lecz intensywnej rozgrzewce uczestnicy przeszli do części głównej czyli do zajęć z samoobrony.


Zajęcia były bardzo ciekawe i u ćwiczących wzbudzały wiele emocji.

Kamila Bejger - Rudnicka