Biuletyn Informacji Publicznej Gimnazjum nr 3 w Bydgoszczy
670 lat Bydgoszczy Ster na Bydgoszcz Kapitał Ludzki, Miasto Bydgoszcz, Europejski Fundusz Społeczny
Rok 2016


18 LISTOPADA

JAK ZAŁOŻYĆ WŁASNĄ FIRMĘJak założyć własną firmę?… Jak prowadzić wydawnictwo? … Jak być swoim szefem?… Na te i podobne pytania usłyszeli odpowiedzi uczniowie z klasy 1a i 1b podczas spotkania z Panią Małgorzatą Krzyżanowską Witkowską właścicielką wydawnictwa „IKONA”.


Uczniowie dowiedzieli się, że każdy z nich w przyszłości może posiadać swoją firmę i całe swoje zawodowe życie może robić to co lubi, co daję mu prawdziwą satysfakcję.


Określili jakie cechy charakteru szczególnie ułatwiają prowadzenie własnego „biznesu”. Niektórzy uczniowie już teraz mają sprecyzowane plany na przyszłość: pisanie gier komputerowych, prowadzenie salonu z modną odzieżą…


Oby wszystkie marzenia spełniły się!

Jolanta DomińskaTWARZĄ W TWARZ Z PISARZEMW ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości odbyło się w naszej szkole spotkanie z pisarzem powieści fantastycznych i fantasy Markiem Żelkowskim.


Pan Marek jest również autorem wielu słuchowisk radiowych i dziennikarzem. Młodzież z kółka twórczego mogła dowiedzieć się od podszewki jak wygląda warsztat pisarza. Jakie autor dalszych części serii Pana Samochodzika ma inspiracje twórcze.


Uczniów ciekawiło, czy będąc w ich wieku, też niechętnie czytał lektury. Dowiedzieli się, kiedy zaczął swoje pierwsze kroki pisarskie i jakie były jego ulubione książki. Recenzją spotkania mogą być słowa uczniów, że było to dla nich wydarzenie bardzo inspirujące.Lidia Mulhstein


17 LISTOPADA

DZIEŃ SAMORZĄDNOŚCI

Potyczki zawodowe
Przedstawiciele klas brali udział w szkolnym turnieju kalamburowym
z zawodami w tle. Prezentacji zawodów poprzez rysunek lub gesty przez przedstawiciela drużyny towarzyszyło duże skupienie i napięcie, gdyż drużyna na odgadnięcie miała określony czas. Jednak nasza młodzież popisała się ogromną wyobraźnią i kreatywnością w prezentowaniu różnorodnych haseł. Oprócz tego drużyny musiały odgadnąć nazwy zawodów ukryte w zdaniach. Po zliczeniu punktów w obu konkurencjach najlepsza okazała się drużyna
z klasy II c. Gratulujemy! Ten sposób przybliżenia różnych zawodów stał się dobrą zabawą dla wszystkich uczestników.


Przebranie za zawody

Nieodłącznym elementem Tygodnia Przedsiębiorczości jest dzień wcielenia się w wybrany przez siebie zawód. W ławkach szkolnych zasiedli m.in. kucharze, przedstawiciele zawodów medycznych: lekarze, ratownicy medyczni; krawcowa, nauczycielka, kelnerka, pracownicy Leroy Merlin, znalazł się też archeolog ze swoim wykopaliskiem czy sokolnik. Pojawili się nawet rektorzy wyższych uczelni! Przebrania ubarwiły szkolne korytarze i wzbudziły zainteresowanie nie tylko wśród rówieśników, ale również nauczycieli.„Mój wymarzony zawód”

W tym konkursie mógł wziąć udział każdy, kto miał odwagę zaprezentować zawód, o którym marzy. Technika prac mogła być dowolna. Napłynęły ciekawe i różnorodne prace plastyczne. Jury po długim zastanowieniu nagrodziło następujących marzycieli:

I miejsce - Klaudia Dzidek - kl. II c
II miejsce - Borys Włodarski - kl. I a
III miejsce - Weronika Rudnicka - kl. I b

Wyróżnienia: Monika Giergielewicz i Kinga Gapińska z kl. I a;
Ola Grupa i Dominika Schróder.

Dziękujemy wszystkim za udział i gratulujemy zwycięzcom!
Prezentacji prac konkursowych towarzyszy wystawa plakatów przedstawiających przedsiębiorczość oczyma młodzieży.
Samorząd Uczniowski
Genowefa Łobodzińska15 LISTOPADA


POLICJANT! ZAWÓD NIE DLA KAŻDEGO!


W dniu 15.11.2016r. w naszej szkole odbyło się kolejne spotkanie
w ramach obchodów Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości.Tym razem gośćmi naszymi byli aspirant Mariusz Rzyduch i sierżant sztabowy Piotr Bajlak pracownicy Komisariatu Policji Bydgoszcz-Śródmieście.


Opowiadali oni między innymi o realizowanych cyklicznie programach, akcjach oraz spotkaniach profilaktyczno - prewencyjnych na terenie miasta Bydgoszczy, w których uświadamiają młodzież, a także rodziców o obowiązkach i odpowiedzialności jakiej podlegają młodzi uczniowie szkół.


Młodzież miała również okazje do zapoznania się z bronią i przymiarki stroju policjanta, a także mogła wykonać odcisk swojego palca.


Katarzyna Kożuchowska


14 LISTOPADA


WARSZTATY FLORYSTYCZNE


Już kolejny rok nasza szkoła bierze udział w rywalizacji szkół gimnazjalnych z okazji Tygodnia Przedsiębiorczości. Tym razem w ramach warsztatów florystycznych uczennice z klasy I a wykonały własnoręcznie piękne świeczniki. Jako materiał do wyrobu tych przedmiotów użyły drutu konstrukcyjnego oraz ozdobnego drucika florystycznego.


Takie świeczniki mogą zdobić każde mieszkanie. Można je wykonać „na miarę” na każdą świeczkę. W zależności od okoliczności mogą stanowić wystrój stołu świątecznego, element wieńca adwentowego, a także mogą posłużyć jako prezent imieninowy. Wymagają od wykonawcy dużej cierpliwości, dokładności i wytrwałości. Ale efekt jest imponujący. Można je także udekorować perłami, ozdobnymi kamieniami oraz kwiatami. Ale najważniejsze jest to, iż każdy sam może taki świecznik wykonać.


Warsztaty prowadziła - M. Ulanowska-Dylik.

SPOTKANIE Z ULTRAMARATOŃCZYKIEM


W pierwszym dniu obchodów Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości pod hasłem „Otwarta firma”, który po raz kolejny organizowany jest w naszej szkole gościem był Andrzej Urbaniak. Ultramaratończyk, zawodnik CWZS „Zawisza”, członek Zarządu Ogniska TKKF ”Skalny –Fordon, prezes Stowarzyszenia „Razem dla Fordonu”, reprezentant kraju w biegach ultra maratońskich 24-36 godzinnych, uczestnik mistrzostw świata i Europy oraz medalista mistrzostw Polski.


O swojej pasji, pracy i życiu w „biegu” dzisiaj opowiadał uczniom naszej szkoły. Przebiegł w swoim życiu ponad 85 tysięcy kilometrów, pokonując zaśnieżone i mroźne tereny Syberii oraz grecki Spartathlon na dystansie 246km.


Nazywany przez znajomych mistrzem długich dystansów chętnie dzieli się z młodzieżą swoimi osiągnięciami, wiedzą i doświadczeniem. Propaguje aktywny i zdrowy styl życia zachęca do uprawiania sportu. Biegając włącza się w akcje charytatywne niesienia pomocy, z których dochód przeznaczony jest na leczenie chorych dzieci.


Za swoje zasługi i osiągnięcia sportowe został odznaczony Medalem Prezydenta Miasta Bydgoszczy.


Ze sportowym pozdrowieniem K. Kożuchowska

„ARTYSTA PLASTYK” – ZAWÓD I PASJA


Misją artysty plastyka jest dzielenie się z innymi swymi umiejętnościami
w zakresie sztuk plastycznych. Zdolności plastyczne, którymi dysponujesz, nie są czymś, co posiada każdy. Osoba, która podejmuje się takiego zawodu, będzie tworzyć różne dzieła – od bardzo pospolitych po wielkie arcydzieła
– w zależności od obranej drogi.Umiejętności wraz z wiedzą należy, podobnie jak w przypadku artysty muzyka, zacząć pobierać jak najwcześniej. Nauka na Akademii Sztuk Pięknych trwa zazwyczaj 4 lata (zależy od uczelni) i kończy się otrzymaniem dyplomu.
Jeśli jesteś pewien, że to Twoja droga – nie wahaj się! Najważniejsze, by odczuwać satysfakcję ze swej pracy. Życia prawdziwych artystów nigdy nie były łatwe, zwłaszcza początki, więc nie załamuj się początkowymi niepowodzeniami.Cechy artysty plastyka to: uzdolnienia plastyczne, talent, poczucie estetyki, spostrzegawczość, wyostrzona percepcja, silna motywacja, pasja, upór, kreatywność, niekonwencjonalne myślenie, spontaniczność, cierpliwość, samokontrola, pracowitość, sumienność, umiejętność samodzielnej pracy, ale również budowania relacji w zespołach.
Młodzież z naszej szkoły wzięła udział w warsztatach artystycznych w Fundacji Piękniejszego Świata w Skłudzewie, gdzie mogła zapoznać się z pracą artystów plastyków oraz wykonać prace różnymi technikami malarskimi. Jedną z technik było malowanie na tkaninie metodą odbitkową. Każdy z nas pod wpływem inspiracji jesienną przyrodą wykonał ciekawe, niepowtarzalne dzieła. Obrazy malowaliśmy barwnikami czystymi stosując różnorodne narzędzia: pędzle, rozpylacze, pisaki. Tematyka skupiała się wokół przetwarzanych motywów wcześniej obserwowanej natury, pejzaży. Główne cele, wokół których zorganizowane zostały warsztaty, to postrzeganie piękna i inspiracji
w naturze, postrzeganie piękna w dziele sztuki, kontakt z artystami profesjonalnymi i czerpanie radości z procesu tworzenia.
Pobyt w Skłudzewie dostarczył nam wiele niezapomnianych wrażeń.Beata Makurat, Jolanta DomińskaBĄDŹ AUTOREM SWOJEJ KARIERY
- spotkanie ze STRAŻAKAMIPodczas Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości gościliśmy Patryka Grochowskiego oraz absolwenta naszej szkoły Rafała Adamczewskiego,
który w KLASIE MUNDUROWEJ postanowił realizować swoje marzenia.W spotkaniu uczestniczyli KADECI MŁODSI z klasy Ib, podczas której STRAŻACY z OSP przybliżyli tajniki swojej pasji, przekazali informacje dotyczące bezpiecznego zachowania się w czasie pożaru czy wypadku. Młodzież dowiedziała się, w jakich okolicznościach należy wzywać straż pożarną, utrwaliła numery alarmowe 998 i 112. Panowie zaprezentowali poszczególne elementy stroju i ekwipunku strażaka oraz odpowiadali na pytania zadawane przez uczniów.


Zafascynowana i zaciekawiona młodzież wykazała ogromne zainteresowanie spotkaniem, podczas którego nabyła wiedzę dotyczącą odpowiedzialnej
i pożytecznej pracy strażaka. Niektórzy już snuli marzenia, jak dzielnymi strażakami będą w przyszłości.Bardzo dziękujemy Rafałowi i Patrykowi, że znaleźli w swoim napiętym grafiku czas na spotkanie z młodszymi kolegami oraz zapraszamy na kolejne ciekawe prelekcje.
MUNDUROWI Z KLASY I b