Biuletyn Informacji Publicznej Gimnazjum nr 3 w Bydgoszczy
670 lat Bydgoszczy Ster na Bydgoszcz Kapitał Ludzki, Miasto Bydgoszcz, Europejski Fundusz Społeczny
Obchody DBI

OBCHODY DNIA BEZPIECZNEGO INTERNETU

16 lutego realizowaliśmy jedno z zaplanowanych działań z okazji udziału
w obchodach DBI. Tegoroczne hasło obchodów: „Razem zmieniamy Internet na lepsze”. Na ten dzień zaplanowaliśmy trzygodzinne spotkanie 2-osobowych zespołów przedstawicieli wszystkich klas gimnazjum i liceum.

Spotkanie zostało przygotowane przez p. Ilonę Wierzbicką – koordynatora obchodów DBI w szkole, p. Martę Siołkowską – psychologa szkolnego oraz p. Michała Owczarzaka – Strażnika Miejskiego.
Spotkanie z młodzieżą prowadziła Pani Marta Siołkowska.Sposób używania Internetu przez młodzież wzbudza niekiedy skrajne emocje – od zachwytu nad możliwościami, jakie dają młodym ludziom nowoczesna technologia, dostęp do globalnej wiedzy i szybka komunikacja po porażenie tym, ile czasu młodzież potrafi spędzać w Internecie. Prowadzi to do pytania, czy i kiedy możemy powiedzieć, że nastolatki są uzależnione od Internetu i jak powszechny jest to problem.


Aby uświadomić uczniom, ile czasu w ciągu doby poświęcają na różne czynności i które z nich wiążą się z używaniem Internetu uczestnicy debaty mieli za zadanie zamalowanie tarczy zegara w tych godzinach, kiedy korzystają z Internetu. Po wykonaniu zadania uczniowie podsumowali łączny czas korzystania z sieci…wyniki okazały się zatrważające. Okazało się, że rekordzista spędza 16 godzin w sieci, większość około 9-11 godzin, a tylko nieliczni 3-4 godziny.


Następnie uczniowie obejrzeli film „Dzień z życia” gdzie zapoznali się
z historią Piotrka, który nadmiernie korzysta z Internetu. Po obejrzeniu filmu Pani Marta poprowadziła bardzo ciekawa dyskusję z uczniami na temat problemów, jakie mogą wiązać się z nadmiernym korzystaniem z komputera. Uczniowie dokonali interpretacji filmu i wdali się w żywiołową dyskusję.Kolejnym punktem spotkania był quiz dotyczący internetowych ciekawostek. Po każdym pytaniu uczniowie próbowali wspólnie znaleźć na nie prawidłową odpowiedź.


Dalszą część spotkania prowadził Pan Michał Owczarzak, który uzmysłowił zebranym jak wygląda odpowiedzialność prawna nieletnich za różnego rodzaju cyberprzestępstwa.


Nadszedł czas na debatę pt. (Nie)Bezpieczny Internet, która ku zadowoleniu prowadzących zaangażowała wszystkich zgromadzonych. Pojawiła się duża liczba ciekawych wypowiedzi, a uczestnicy przestrzegali zasad kulturalnej dyskusji.

Oto niektóre pytania debaty:
- Pokazywanie prywatnego życia (na portalach społecznościowych) – za i przeciw.
- Poznawanie nowych ludzi przez Internet –
za i przeciw.
- Udostępnianie danych osobowych, przelewy bankowe, sklepy internetowe, – kiedy jest to bezpieczne?
- Jak można poznać oszusta w Internecie?
- Czy w Internecie można być anonimowym?
- Czy można skasować dane, które raz trafiły do Internetu?Po owocnej debacie, dla urozmaicenia spotkania uczniowie wysłuchali piosenki „Stop cyberprzemocy” napisanej i nagranej przez ich rówieśników naszej szkoły.
Na zakończenie dzisiejszego spotkania wszyscy z wielkim zainteresowaniem obejrzeliśmy półgodzinny film „Na zawsze”. Wyciągnięcie wniosków po obejrzeniu filmu oraz odpowiedź na pytanie „Czy w przyszłości będziesz przywiązywał/a większą uwagę do tego, co umieszczasz w sieci pozostawiliśmy indywidualnym przemyśleniom uczniów.Bardzo dziękujemy uczestnikom spotkania za aktywny udział.
Z wypełnionej przez Was ankiety wiemy, że zajęcia się Wam podobały.

Zapraszamy do galerii…

Ilona Wierzbicka