Biuletyn Informacji Publicznej Gimnazjum nr 3 w Bydgoszczy
670 lat Bydgoszczy Ster na Bydgoszcz Kapitał Ludzki, Miasto Bydgoszcz, Europejski Fundusz Społeczny
Na celowniku!Zajęcia oferujemy osobom zainteresowanym specyfiką pracy służb mundurowych i dbających o sprawność fizyczną.
Celem zajęć jest nabycie przez uczniów umiejętności m.in., samoobrony, musztry wojskowej, technik negocjacyjnych, reagowania na zagrożenia, wykształcenia pożądanych cech osobowości: zdyscyplinowania, opanowania, pracy w grupie.
W programie szkolenia przewidziane są: zajęcia terenowe, biwaki szkoleniowo-sprawnościowe, wyjazdy edukacyjne do jednostki wojskowej, straży miejskiej, straży pożarnej i innych.

Kamila Bejger-Rudnicka
Tomasz Polak


ZAJĘCIA NA ŚCIANCE WSPINACZKOWEJ


Mundurowi po raz kolejny doskonalili techniki wspinania się na ściankach wspinaczkowych o różnych stopniach trudności.


Pod fachowym okiem instruktorów uczestnicy pokonywali trasy na ściance głównej, która ma 11 metrów wysokości, wspinali się na ściance do boulderingu, czyli wspinaczki po kilkumetrowych blokach skalnych bez asekuracji liną, wykonywali skok na ,,gruszkę” oraz huśtali się na linie na wysokości kilku metrów przy zabezpieczeniu głównego instruktora.


Zajęcia na ściance wspinaczkowej to nie tylko zabawa, to przede wszystkim doskonała forma rozwoju ruchowego, wypracowywania kondycji fizycznej i koordynacji ruchowej, aktywnego spędzania wolnego czasu oraz pokonywanie własnych lęków i słabości.
Mundurowi – udowodnili to dziś swoją postawą.Zapraszamy do galerii…

Elżbieta Barczak, Kamila Bejger-Rudnicka

ZAWODY STRZELECKIE

Uczestnicy Zawodów o Puchar Dyrektora ZS nr 35 strzelali z karabinu pneumatycznego do tarcz oddalonych o 10 metrów.


Każdy ze startujących oddał najpierw dziesięć strzałów próbnych,
a kolejnych pięć strzałów podlegało ocenie.

Klasyfikacja końcowa:

DZIEWCZĘTA
I miejsce – JENIFFER
II miejsce – HELENA
III miejsce – MARTA


CHŁOPCY
I miejsce – DAWID
II miejsce – JAKUB
III miejsce – BARTEK

Wszystkim uczestnikom dziękujemy, zwycięzcom gratulujemy!


Poziom rywalizacji MUNDUROWYCH był niezwykle wysoki i trzymał w napięciu do samego końca zawodów.

Zapraszamy do galerii…

Elżbieta Barczak, Kamila Bejger-Rudnicka

SZKOLENIE STRZELECKIE

Uczniowie klasy II b – mundurowej odbyli kolejne szkolenie strzeleckie.


Uczestnikom przypomniano specyfikę obsługiwania się z bronią oraz zasady bezpieczeństwa na strzelnicy. W ramach zajęć praktycznych strzelali z broni pneumatycznej. Oddając strzały doskonalili się z obsługi i przyjmowania postaw strzeleckich.


Był to kolejny krok przygotowujący uczniów do pracy w służbach mundurowych takich jak Policja, Straż Graniczna czy Wojsko Polskie.


Szkolenie prowadzone było przez doświadczonego instruktora strzelectwa sportowego Pana Ireneusza.


Szkoleniu towarzyszyło ognisko integracyjne, podczas którego młodzież miała możliwość podzielenia się swoimi emocjami, uwagami i spostrzeżeniami. Jak przystało na kadetów wyniki były imponujące.


Życzymy Wam samych ,,dziesiątek” na strzelnicy
i realizacji życiowych planów!


Zapraszamy do galerii…

Elżbieta Barczak, Kamila Bejger - Rudnicka


ROK 2016/2017

ATAK NA FORT IV


Trzy dni czerwca, grupa MUNDUROWA zamiast w ławkach szkolnych spędziła w szkole przetrwania. Czas ten obfitował w wiele atrakcji.


Uczestnikom zostały przybliżone zasady sztuki przetrwania, dokonywania analizy sytuacji, określania priorytetów, układania planu działania.


Mundurowi doświadczyli, że sprawność fizyczna nie jest kluczowa.
W survivalu liczy się przede wszystkim silna wola, odpowiednia motywacja
i umiejętność współpracy.
Podczas pobytu członkowie grupy zostali postawieni przed różnymi wyzwaniami, którym mieli sprostać. I sprostali. GRATULUJEMY!!!Emocje, radość, satysfakcja i wiedza. Tego nikt nam nie zabierze!
To pozostanie w naszej pamięci!
Jak było? – KACZO!
Jak było? – BYCZO!
Co było? – FRYTKI, PIZZA, COCA - COLA!


Zapraszamy do galerii:

ATAK NA FORT część 1

ATAK NA FORT część 2

ATAK NA FORT część 3

ATAK NA FORT część 4

Marzena Tes
Kamila Bejger - Rudnicka„SŁUŻBY MUNDUROWE - MOJĄ PASJĄ”
- III edycja konkursu


W dniu 10 maja 2017r. w Zespole Szkół nr 35 w Bydgoszczy, odbyła się III edycja konkursu „Służby Mundurowe - Moją Pasją” pod Honorowym Patronatem Rady Osiedla Nowy Fordon.W tym roku szkolnym konkurs był skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych realizujących zadania dodatkowe związane z służbami mundurowymi tj. sekcją Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. W konkursie rywalizowało pięć drużyn, a mianowicie: Sowy, Kabelki, Mateuszki, Dzikie Węże, SpółkaP. Konkurs składał się z 2 etapów: test wiedzy teoretycznej związanej z tematyką Służb Mundurowych, oraz test praktyczny: tor przeszkód oraz wyścigi rzędów w którym zawodnicy mieli do dyspozycji kajdanki, węże strażackie oraz piłki lekarskie. W teście praktycznym uczestnicy mogli wykazać się umiejętnościami z zakresu skoczności, zwinności, wytrzymałości oraz szybkości reagowania w trudnych sytuacjach.

W przerwie miedzy testami uczestnicy mieli okazję zapoznać się z wyposażeniem Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Policji, JW. 1515. Musztra wojskowa była elementem obowiązkowym, podczas której, uczniowie mogli posmakować zasad panujących w służbach mundurowych. Otuchy w ćwiczeniach dodawali zawodnikom najmłodsi obserwatorzy z sąsiednich przedszkoli.Wszyscy uczestnicy otrzymali puchary, dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Na najlepszych uczestników czekały nagrody specjalne ufundowane i wręczone przez Współorganizatorów Konkursu. Po podliczeniu punktacji z testu teoretycznego i zaciętej rywalizacji testu praktycznego komisja wytypowała zwycięzców Konkursu.
I miejsce zajęła drużyna Dzikie Węże,
II miejsce zajęła drużyna Kabelki,
III miejsce zajęła drużyna Mateuszki,
IV miejsce zajęła drużyna Sowy,
V miejsce zajęła drużyna SpółkaP.Jako organizator Konkursu pragnę podziękować przybyłym uczniom, opiekunom, Dyrekcji Szkoły, Prezesowi Rady Osiedla Nowy Fordon oraz współorganizatorom Straży Miejskiej, Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Wojskowej Komendzie Uzupełnień, JW. 15151, Nadleśnictwu Żołędowo oraz Policji.Do zobaczenia za rok!


Zapraszamy do galerii…

Organizator Konkursu Tomasz PolakPRZYGODA NA ŚCIANCE WSPINACZKOWEJ


Zajęcia rozpoczęły się od spotkania z instruktorką wspinaczki panią Małgosią, która zapoznała nas ze ścianką wspinaczkową i omówiła obowiązujące zasady bezpieczeństwa.


Następnie, po przeprowadzonej rozgrzewce, zapoznaliśmy się z podstawowym sprzętem do wspinaczki na sztucznej ścianie - uprząż, karabinek, przyrząd asekuracyjny, lina.


Wspinaliśmy się na ściance o średnim i trudnym stopniu trudności, wśród nas nie zabrakło wspinaczy, którzy zdobyli szczyt ścianki poruszając się różnymi wariantami.


Na koniec dreszczyk emocji – SKOK NA CUKIEREK!


Cel zajęć został osiągnięty!
Wszystkim bardzo spodobała się taka forma zajęć, która umożliwiła sprawdzenia się w nietypowych sytuacjach.
MUNDUROWI wyszli zmęczeni i zadowoleni, z „apetytem” na następne zajęcia.

Zapraszamy do galerii…

Kamila Bejger - Rudnicka

ŚWIATOWY DZIEŃ OBRONY CYWILNEJ


W związku z obchodzonym 1 marca Światowym Dniu Obrony Cywilnej uczniowie klasy mundurowej i członkowie Grupy Pierwszej Pomocy 24 lutego wzięli udział w zajęciach, które miały na celu przybliżyć funkcjonowanie i zadania OC w naszym kraju. Spotkanie prowadził dh Rałał Adamczewski (dowódca jednostki), wraz z dh Michałem Sobolem (dowódcą sekcji), dh Hubertem Gorgol (strażakiem ratownikiem) oraz dh Magdaleną Spichalską (przewodnikiem psa) Avi (pies terapeuta szkolony w zakresie ratownika).

Prowadzący uświadomili uczniom, że Obchody Dnia OC mają dwa główne cele:
• podkreślenie znaczenia obrony cywilnej i podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat: samoochrony, zapobiegania i gotowości działania
w razie wypadków i katastrof na świecie,
• uznanie wysiłku, ofiary i dokonań wszystkich krajowych służb odpowiedzialnych za zwalczanie klęsk żywiołowych.

Pan Rafał wraz ze swoją załogą zaprezentowali obecnie używane i przestarzałe środki ochrony dróg oddechowych i skóry. Dokonali również prezentacji sprzętu ratowniczego, którym dysponują w jednostce.Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali prelekcji połączonej z pokazem, ale też chętnie brali czynny udział w części praktycznej zajęć polegającej na: prawidłowym zakładaniu środków ochrony dróg oddechowych czy odzieży ochronnej.

W końcowej części zajęć prowadzący sprawili nam niespodziankę. Pani Magda – przewodnik psa ratownika wprowadziła trzyletnią labradorkę Avi, która „pracuje” jako pies ratownik oraz pomaga swej przewodniczce w dogoterapii.Pani Magda opowiedziała jak wygląda dzień psa ratownika, zaprezentowała, co potrafi oraz jak wygląda szkolenie takiego psa. Uwrażliwiła też uczniów jak należy zachować się wobec psa agresywnego oraz jakie czynności podjąć, gdy napotkamy na psa, który biega bez nadzoru.

Dziękujemy za ciekawie przeprowadzone zajęcia.

Zapraszamy do galerii…

Kamila Bejger – Rudnicka
Ilona Wierzbicka,,112 W KOLEJCE PO ŻYCIE" – wycieczka do CPR


Podczas wizyty w CENTRUM POWIADAMIANIA RATUNKOWEGO obejrzeliśmy pouczający film edukacyjny pt. ,,112 W KOLEJCE PO ŻYCIE" oraz uczestniczyliśmy w prelekcji dotyczącej europejskiego numeru ratunkowego 112.W trakcie zwiedzania sali operatorskiej mieliśmy okazję zobaczyć stanowiska do obsługi zgłoszeń alarmowych, być świadkami przyjmowania przez operatorów zgłoszeń od mieszkańców a także poznaliśmy system przekazujący zgłoszenia do innych służb ratunkowych: pogotowia, policji, straży pożarnej.


Odbył się również pokaz z pierwszej pomocy przedmedycznej w wykonaniu Jeniffer, Patrycji, Moniki i Marity.


Bardzo dziękujemy za miłe przyjęcie i ciekawą, pouczającą lekcję, jaką była dla nas wizyta w Centrum Powiadamiania Ratunkowego.


Pobyt w Centrum Powiadamiania Ratunkowego podniósł naszą świadomość w zakresie funkcjonowania numeru alarmowego "112", numer ten wybieramy tylko z określonym przeznaczeniem, gdy zagrożone jest życie, zdrowie lub mieniepodsumowała Jeniffer uczestniczka wycieczki.


UWAGA - WARTO ZAPAMIĘTAĆ!!!
Dzwoniąc na numer alarmowy 112 bez potrzeby i uzasadnienia, blokujesz linię telefoniczną osobie, która właśnie w tej chwili może potrzebować natychmiastowej POMOCY, a nie może połączyć się operatorem CPR.


Zapraszamy do galerii

Kamila Bejger - Rudnicka
Małgorzata Mazurkiewicz
Genowefa ŁobodzińskaMUNDUROWI NA STRZELNICY

Zawody Strzeleckie o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół nr 35 przebiegły bezpiecznie w bardzo przyjemnej atmosferze a ostra rywalizacja towarzyszyła do ostatniego strzału.


MUNDUROWI musieli wykazać się celnym okiem i opanowaniem. Okazało się, że wszyscy zasługują na miano strzelców wyborowych, ale tylko najlepsi z najlepszych zostali nagrodzeni pucharami.

Oto wyniki zawodów!
I miejsce – Weronika
II miejsce – Brayan
III miejsce – Helena

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!!- To była udana impreza. Zależało nam przede wszystkim na integracji młodzieży poprzez popularyzację strzelectwa sportowego i sportową rywalizację w strzelaniu z broni pneumatycznejpodsumował Ireneusz Stachowski, sędzia główny zawodów.Zapraszamy do galerii…

Kamila Bejger-Rudnicka


GRAFOLOGIA. TAJEMNICE TWOJEGO PISMA – warsztaty

Liderka Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Bydgoszczy pani Natalia Sławatycka poprowadziła 13 stycznia warsztaty z grafologii. W spotkaniu uczestniczyli chętni uczniowie z klas III oraz z klas mundurowych.


Uczestnicy warsztatów mieli możliwość dowiedzieć się, na czym polega praca grafologa, dlaczego pismo odręczne jest indywidualnym i identyfikacyjnym obrazem jego autora oraz zapoznać się z technikami analizy pisma odręcznego.


Uczniowie po zapoznaniu się z teorią z powodzeniem badali próbki pisma na podstawie, których stworzyli dość dokładny portret psychologiczny piszącego (typ osobowości, główne cechy charakteru, stan emocjonalny, predyspozycje zawodowe).


Wiedza i umiejętności, jakie nabyli uczestnicy warsztatów wprowadziła ich w niezmiernie ciekawy świat poznawania i rozumienia drugiego człowieka poprzez badanie jego odręcznego pisma (a może też pozwoliła Ci lepiej poznać siebie?).

To były bardzo interesujące zajęcia.

Kamila Bejger - Rudnicka


MUNDUROWI ćwiczą…

Szkolenie strzeleckie miało na celu podniesienie umiejętności
w posługiwaniu się bronią pneumatyczną. Zajęcia praktyczne poprzedziło przypomnienie zasad bezpieczeństwa jakie obowiązują na strzelnicy.
Kadeci, wyniki swojego strzelania przeglądali na bieżąco, a Instruktor podpowiadał im, jak skorygować błędy aby osiągnąć oczekiwany rezultat.

Strzał w 10!!!

A jak strzelali to właśnie widać - Wzorowo!!!!

Zimny dotyk stali, lekką niepewność, dreszczyk emocji i niezapomniane uderzenie adrenaliny, to niektóre emocje, które towarzyszyły MUNDUROWYM podczas kolejnych zajęć strzeleckich.
W styczniu kolejne zajęcia! Powodzenia w zdobywaniu wiedzy :)

Zapraszamy do galerii…

Kamila Bejger-Rudnicka


POLICJANT! ZAWÓD NIE DLA KAŻDEGO!


W dniu 15.11.2016r. w naszej szkole odbyło się kolejne spotkanie
w ramach obchodów Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości.Tym razem gośćmi naszymi byli aspirant Mariusz Rzyduch i sierżant sztabowy Piotr Bajlak pracownicy Komisariatu Policji Bydgoszcz-Śródmieście.


Opowiadali oni między innymi o realizowanych cyklicznie programach, akcjach oraz spotkaniach profilaktyczno - prewencyjnych na terenie miasta Bydgoszczy, w których uświadamiają młodzież, a także rodziców o obowiązkach i odpowiedzialności jakiej podlegają młodzi uczniowie szkół.


Młodzież miała również okazje do zapoznania się z bronią i przymiarki stroju policjanta, a także mogła wykonać odcisk swojego palca.


Katarzyna Kożuchowska


BĄDŹ AUTOREM SWOJEJ KARIERY
- spotkanie ze STRAŻAKAMIPodczas Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości gościliśmy Patryka Grochowskiego oraz absolwenta naszej szkoły Rafała Adamczewskiego,
który w KLASIE MUNDUROWEJ postanowił realizować swoje marzenia.W spotkaniu uczestniczyli KADECI MŁODSI z klasy Ib, podczas której STRAŻACY z OSP przybliżyli tajniki swojej pasji, przekazali informacje dotyczące bezpiecznego zachowania się w czasie pożaru czy wypadku. Młodzież dowiedziała się, w jakich okolicznościach należy wzywać straż pożarną, utrwaliła numery alarmowe 998 i 112. Panowie zaprezentowali poszczególne elementy stroju i ekwipunku strażaka oraz odpowiadali na pytania zadawane przez uczniów.


Zafascynowana i zaciekawiona młodzież wykazała ogromne zainteresowanie spotkaniem, podczas którego nabyła wiedzę dotyczącą odpowiedzialnej
i pożytecznej pracy strażaka. Niektórzy już snuli marzenia, jak dzielnymi strażakami będą w przyszłości.Bardzo dziękujemy Rafałowi i Patrykowi, że znaleźli w swoim napiętym grafiku czas na spotkanie z młodszymi kolegami oraz zapraszamy na kolejne ciekawe prelekcje.
MUNDUROWI Z KLASY I bKONRAD - to STRZELEC jakich MAŁO!


Dżdżysta i pochmurna pogoda nie zniechęciła pasjonatów strzelectwa do aktywnego spędzenia sobotniego przedpołudnia.


Młodzież z bydgoskich szkól gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych pełna werwy podjęła zmagania o tytuł mistrza strzelectwa podczas Szkolnych Zawodów Strzeleckich z okazji Dnia Niepodległości wśród których był przedstawiciel naszej szkoły – Konrad Gruszecki, który godnie ją reprezentował.


Po zaciętej rywalizacji wyłoniono zwycięzców. Największe słowa uznania należą się Konradowi, który uplasował się w ścisłej czołówce z czego jesteśmy bardzo dumni.

SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!


W przerwie zmagań strzeleckich absolwent naszej szkoły Rafał Adamczewski przeprowadził pokaz pierwszej pomocy.


Kamila Bejger - Rudnicka


SZKOLENIE STRZELECKIE klasy mundurowej

Tradycyjnie w październiku Kadeci Młodsi rozpoczęli szkolenie strzeleckie.


Przed przystąpieniem do części praktycznej, instruktor omówił zasady bezpieczeństwa obowiązujące na strzelnicy i podczas samego treningu. Zapoznał uczestników szkolenia z budową broni, właściwą postawą strzelecką, teorią strzału i zgrywania przyrządów celowniczych.


Dla większości był to pierwszy kontakt z bronią pneumatyczną. Umiejętność trafienia do tarczy stanowiła dla niejednego z nich spore wyzwanie. Jednak sprostali zadaniu i mogli poszczycić się wysokimi rezultatami.


Szkolenia strzeleckie organizowane są systematycznie i kończą się strzelaniem egzaminacyjnym podczas zawodów o PUCHAR DYREKTORA ZESPOŁU SZKÓŁ NR 35.


Trening czyni mistrza, więc będziemy ostro ćwiczyć!!!

Zapraszamy do galerii…

Kamila Bejger-Rudnicka


,,I TY możesz zostać KAPITANEM” – wycieczka


22 września młodzież z naszego gimnazjum uczestniczyła w wycieczce do Nakla nad Notecią. Pomimo wczesnej pory wyjazdu – humory dopisywały.
O godzinie 9:00 zameldowaliśmy się na przystani wodnej Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej im. kmdr. Bolesława Romanowskiego. Jak na ,,marynarzy” przystało wszystko było przygotowane z wielka precyzją.Pobyt w przystani rozpoczęliśmy od zapoznania się z bazą dydaktyczną
i ofertą edukacyjną szkoły w krótkiej prelekcji Dyrektora Szkoły, Kierownika Przystani oraz filmów.Odbył się także rejs statkiem szkolnym „Władysław Łokietek” podczas którego mieliśmy możliwość poznać budowę statku, tajniki sztuki marynarskiej oraz samodzielnie sterować statkiem. Zwieńczeniem rejsu była wspólna biesiada przy grillu.


Ostatnim punktem naszej wycieczki było przejście szlakiem zabytków Nakła. Dzięki uprzejmości pani Anny Sergott, kustosza z Muzeum Ziemi Krajeńskiej mieliśmy przyjemność zapoznania się z historią, teraźniejszością i przyszłością tego miasta.


Ciekawa wycieczka zakończyła się pełnym sukcesem.


Zapraszamy do galerii…

Barbara Bilska, Elżbieta Barczak, Kamila Bejger-Rudnicka


ŚWIĘTO BATALIONU DOWODZENIA IWsp SZ

W uroczystym APELU z okazji 6. Rocznicy powstania Batalionu mieli zaszczyt uczestniczyć przedstawiciele klas mundurowych oraz poczet sztandarowy
z naszego gimnazjum. W trakcie uroczystości zostały wręczone akty mianowania i wyróżnienia żołnierzom bdow IWsp SZ.Zastępca Prezydenta Miasta Bydgoszczy – Pani Anna Mackiewicz w swoim przemówieniu podziękowała za działalność edukacyjną batalionu w dziedzinie obronności państwa oraz integrację młodzieży szkolnej ze środowiskiem wojskowym.


Uroczysty apel z okazji Święta batalionu zakończyła defilada żołnierzy
i młodzieży klas mundurowych.Następnie uczestnicy uroczystości zostali poczęstowani tradycyjną grochówką wojskową oraz mogli obejrzeć sprzęt wojskowy będący wyposażeniem batalionu.


Zapraszamy do galerii…

Kamila Bejger-Rudnicka, Jarosław Pilich


ROK 2015/2016

WSPINANIE TO WYZWANIE – zawody MUNDUROWYCH
DUŻO EMOCJI!

MUNDUROWI po raz pierwszy mieli możliwość rywalizować o tytuł najlepszego wspinacza. Zawody zostały rozegrany w kategorii „na czas” podczas których obowiązywała formuła „flash”, tzn. każdy z zawodników mógł podglądać swoich poprzedników.

Wyniki zawodników
Dziewczęta
I miejsce – Klaudia
II miejsce – Weronika
III miejsce – Marita

Chłopcy:
I miejsce – Oskar
II miejsce – Jakub
III miejsce –RafałCIEKAWE WSPINANIE!


DOBRA ZABAWA!


Dużo emocji, ciekawe wspinanie i dobra zabawa! - tak można podsumować pobyt w centrum wspinaczkowym. GRATULACJE DLA WSZYSTKICH UCZESTNIKÓW!

Zapraszamy do galerii…

Kamila Bejger-Rudnicka


DZIEŃ OTWARTYCH KOSZAR PRZY ULICY GDAŃSKIEJ.Dzień Otwartych Koszar batalionu dowodzenia został zorganizowany i ukierunkowany na umacnianie współpracy z partnerami społecznymi podczas realizacji celów edukacyjnych w dziedzinie obronności państwa oraz aktywną promocję w społeczeństwie pozytywnego wizerunku żołnierza polskiego i Sił Zbrojnych RP a w szczególności IWsp SZ i podległemu mu bdow IWsp SZ.


Podczas „Dnia otwartych koszar” można było skorzystać z wojskowego poczęstunku oraz zobaczyć stoiska i punkty ekspozycyjne na których zostały zaprezentowane między innymi:

- Pokaz statyczny podstawowego sprzętu uzbrojenia, logistycznego,
- Stanowisko strzeleckie z wykorzystaniem urządzenia szkolno-treningowego CYKLOP;
- Pokaz możliwości obsługiwań i napraw bieżących broni i sprzętu uzbrojenia w rusznikarni;
- Pokaz statyczny wyposażenia szpitala polowego oraz pokaz praktyczny podstawowych; zasad udzielania pierwszej pomocy
- Stoiska promujące bezpieczeństwo w ruchu drogowym, symulator jazdy, symulator zderzeniowy, symulator dachowania;
- Pokaz historycznej i współczesnej broni strzeleckiej, historycznych pojazdów i uzbrojenia, dawnego sprzętu łączności oraz rekonstrukcja historycznych walk;
- Prezentacja musztry paradnej oraz muzyka o tematyce żołnierskiej i rozrywkowej;
- Pokaz dynamiczny sprawności psów służbowych;
- Pokaz statyczny elementów wsparcia psychologicznego;Nasi uczniowie świetnie się bawili i poznawali tajniki wojskowego życia.

Marzena Tes


PRZYGODA Z MARYNARKĄ WOJENNĄ


Pięknego poranka (09.05.2016r.) wyruszyliśmy pociągiem w niepowtarzalną przygodę do Gdyni. Najważniejszymi punktami wycieczki był: pobyt w prestiżowej Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte oraz wizyta na okrętach 3. Flotylli Okrętów.


Akademia Marynarki Wojennej to nowocześnie wyposażona uczelnia, posiadająca wykwalifikowaną kadrę dydaktyczną, która jest gwarancją dobrego przygotowania do trudnego i odpowiedzialnego, ale zarazem atrakcyjnego zawodu marynarza w służbie wojskowej czy cywilnej.


Gospodarze oprowadzili MUNDUROWYCH po kompleksie uczelnianym, pokazali sale wykładowe i specjalistyczne pracownie.
Bardzo ciekawym miejscem na uczelni jest sala wyposażona w symulator, na którym studenci AMW uczą się "prowadzić" okręt. Był on do tego stopnia realistyczny, że niejeden mundurowy chciał szukać burty, by "złożyć pokłon Neptunowi".


Zwiedzaliśmy także port marynarki wojennej - 3 Flotylli Okrętów im. komandora Bolesława ROMANOWSKIEGO.


Mundurowi mieli zaszczyt być oprowadzeni po ORP ,,Wodnik" i ORP ,,Gen. T.Kościuszko”. Pokazano nam mnóstwo pomieszczeń, przyrządów, broni i opowiedziano dużo interesujących historii dotyczących każdego okrętu.


Spacerując skwerem Kościuszki, podziwialiśmy zacumowany okręt „Błyskawica” oraz raczyliśmy się przysmakami…


Zmęczeni, ale szczęśliwi z bagażem nowych doświadczeń oraz głową pełną historii wróciliśmy do Bydgoszczy.


Takie wycieczki to dla uczniów klas mundurowych wielka przygoda, motywująca ich do nauki.

Zapraszamy do galerii…

Pozdrawiają Jolanta Domińska Kamila Bejger-Rudnicka


II EDYCJA KONKURSU
„SŁUŻBY MUNDUROWE – MOJĄ PASJĄ”

W dniu 10 maja 2016r. w Zespole Szkół nr 35 w Bydgoszczy, odbyła się druga edycja konkursu „Służby Mundurowe – Moją Pasją” pod Honorowym Patronatem Rady Osiedla Nowy Fordon. Do konkursu zgłosiło się 7 Szkół Podstawowych : SP 4,SP 9, SP28, SP 37, SP 43, SP 65, SP 66, oraz reprezentacja gospodarza Konkursu uczniowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej działającej w Gimnazjum nr 3.Reprezentacje szkół składały się z 5 uczniów, konkurs składał się z 2 etapów: test wiedzy teoretycznej związanej z tematyką Służb Mundurowych, oraz test praktyczny: tor przeszkód oraz wyścigi rzędów w którym zawodnicy mieli do dyspozycji kajdanki, węże strażackie, piłki lekarski oraz nosze wojskowe. W teście praktycznym uczestnicy mogli wykazać się umiejętnościami z zakresu skoczności, zwinności, wytrzymałości oraz szybkości reagowania w trudnych sytuacjach. W przerwie miedzy testami uczestnicy mieli okazję zapoznać się z wyposażeniem Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Straży Leśnej, Policji, oraz sprzętu specjalistycznego Batalionu Dowodzenia IWsp SZ. Nie codziennym przeżyciem dla uczestników była musztra wojskowa przeprowadzona w pełnej ciszy i harmonii podczas której, uczniowie poznali zwroty, oraz komendy. Uczestnicy otrzymali puchary za zajęcie pierwszych trzech miejsc, dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Reszta uczestników otrzymała dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Wszyscy uczestnicy otrzymali Certyfikaty udziału w konkursie „ Służby Mundurowe Moją Pasją” ufundowane przez Batalion Dowodzenia IWsp SZ. Na najlepszych uczestników czekały nagrody specjalne ufundowane i wręczone przez Współorganizatorów Konkursu. Po podliczeniu punktacji z testu teoretycznego i zaciętej rywalizacji testu praktycznego komisja wytypowała zwycięzców Konkursu.

I miejsce zajęła reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 9,
II miejsce zajęła reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 65,
III miejsce zajęła reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 43,
IV miejsce zajęła reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 4,
V miejsce zajęła reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 37.
Reprezentacja Gimnazjum nr 3 rywalizowała poza konkursem.Jako organizator Konkursu pragnę podziękować przybyłym uczniom, opiekunom, Dyrekcji , Prezesowi Rady Osiedla Nowy Fordon oraz współorganizatorom Straży Miejskiej, Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Policji, Dowódcy JW. 1515, Nadleśniczemu Nadleśnictwa Żołędowo, oraz Wojskowej Komendzie Uzupełnień.

Zapraszamy do galerii…


O NASZEJ IMPREZIE NAPISANO...

W EXPRESIE BYDGOSKIM - DODATEK FORDOŃSKI
NA STRONIE NADLEŚNICTWA ŻOŁĘDOWO

TUTAJ


INFORMACJE RÓWNIEŻ NA STRONIE INFOFORDON

Do zobaczenia za rok
Organizator Konkursu Tomasz PolakSZKOLENIE NA ŚCIANCE WSPINACZKOWEJ


KADECI naszej szkoły trenowali po raz kolejny a niektórzy po raz pierwszy na ściance wspinaczkowej.KADECI poznawali i doskonalili techniki wspinaczki i asekuracji na ściance o średnim i trudnym stopniu trudności oraz sprawdzali swoje możliwości pokonując dwunastometrową ściankę wspinaczkową.

Wszyscy wspięli się na sam szczyt!!! – SERDECZNIE GRATULUJEMY!Początki okazały się nie takie trudne, choć ręce bolały, a zdarzało się również odpaść od ściany :)Oprócz trzymania się "w pionie" nauka wspinaczki to także szkoła charakteru - nauka wytrzymałości, odpowiedzialności, planowania wejścia, zabezpieczania - wszystko, co musi umieć przyszły funkcjonariusz każdej służby mundurowej.Nad bezpieczeństwem uczestników szkolenia czuwali profesjonalni instruktorzy.Rafał: ,,Zdajemy sobie sprawę z faktu, iż nawet kilkukrotne wizyty na ściance nie czynią z nas wspinaczy a poznane techniki należy rozwijać i doskonalić . Zachęcamy młodzież do zainteresowania się tą formą aktywności fizycznej, która jest ciekawą formą rozrywki oraz szkołą charakteru.”


Zapraszamy do galerii…

Kamila Bejger - Rudnicka


LEON BARCISZEWSKI – ZNANY CZY NIEZNANY?

Instytut Pamięci Narodowej oraz Archiwum Państwowe to instytucje w których możemy uzyskać informacje związane z historią naszego miasta.


Grupa uczniów przygotowująca się do konkursu dotyczącego prezydenta Leona Barciszewskiego skorzystała z pomocy dr. Tomasza C. i dr. Wiesława T.


Obejrzane materiały ukazały zupełnie nowe oblicze bohaterskiego Prezydenta Bydgoszczy.
Sylwetka Barciszewskiego godna jest bliższego poznania nie tylko przez pasjonatów historii. Jego działania dla miasta mogą poznać wszyscy zainteresowani. Do czego serdecznie zachęcamy!


Młodzi historycy z Gimnazjum nr 3


MUNDUROWI NA MEDAL!


Tradycyjnie podczas Zawodów Strzeleckich o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół nr 35
BYŁY EMOCJE i BYLI ZWYCIĘZCY.Zawodnicy strzelali z broni długiej - karabinu pneumatycznego (Kpn), 10 najlepszych przestrzelin składało się na ostateczny wynik danego uczestnika.


Wyniki zawodów
Kategoria – KADECI młodsi
I miejsce – SZYMON
II miejsce – KLAUDIA
III miejsce – RAFAŁ

Kategoria – KADECI starsi
I miejsce – PATRYK
II miejsce – AGNIESZKA
III miejsce – SEBASTIANCelem zawodów było popularyzowanie wśród młodzieży strzelectwa sportowego, podnoszenie umiejętności strzeleckich oraz integracja młodzieży szkolnej.


Zawody były bardzo pasjonujące i wzbudzały dużo emocji wśród startującej młodzieży.
Wszystkim uczestnikom zawodów serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Zapraszamy do galerii…

Tomasz Polak, Kamila Bejger-Rudnicka


SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELEM
NADLEŚNICTWA ŻOŁĘDOWO

W dniu 19.11.2015 r. w Zespole Szkół nr 35 w Bydgoszczy odbyło się spotkanie z przedstawicielem Nadleśnictwa Żołędowo panem mgr inż. Michałem Wojcieszkiewiczem. Zajęcia odbywały się w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z specyfiką pracy Leśnika, historią nadleśnictwa Żołędowo. Podczas przeprowadzonej debaty oksfordzkiej mieli okazję przedstawić własne argumenty za i przeciw dotyczące wycinki drzew pod budowę osiedla mieszkaniowego. Ponadto poznali zagadnienia dotyczące funkcji lasu, czynniki zagrażające lasom, oraz sens tworzenia Szkółek Leśnych i Ochrony Przyrody. W trakcie rozmowy uczniowie dowiedzieli się jak promuje się lasy, co to jest edukacja ekologiczna gdzie można spotkać ścieżki przyrodniczo- edukacyjne lub Miejsca Pamięci Narodowej. Jak wiadomo las to także turystyka i wypoczynek, ale przede wszystkim płuca naszej Planety.


Tomasz Polak

SPOTKANIE ZE SKOCZKIEM SPADOCHRONOWYM

Listopad 2015r. był miesiącem spotkań młodzieży z Zespołu Szkół nr 35 w Bydgoszczy z przedstawicielami różnych służb mundurowych. Spotkania odbywały się w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Ostatnie spotkanie odbyło się w Klubie Gimnazjalisty w ZS nr 35, zaproszonym gościem był st. chor. Piotr Augustyniak przedstawiciel OSWR i S Poznań. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z sprzętem wysokościowo ratowniczym Sił Powietrznych RP, a także dowiedzieć się więcej na temat specyfiki pracy trenera spadochronowego oraz żołnierza zawodowego. Podczas pogadanki oraz pokazu filmowego uczniowie przekonali się, że nie każdy może być spadochroniarzem. Kondycja fizyczna, zdrowie to jedne z aspektów tej pracy lecz także wykształcenie i poświecenie świadczy o zaangażowaniu w to co się robi. Uczniowie w trakcie rozmowy sami twierdzili, że jest to ciężka praca lecz na pewno fascynująca i dająca dużo satysfakcji.

Tomasz Polak


"SPOSÓB NA ŻYCIE"


Przed budynkiem strzelnicy zostaliśmy powitani przez trenera strzelectwa sportowego p. Ireneusza Stachowskiego, wychowawcę wielu znakomitych strzelców, m.in. wicemistrzyni świata Joanny Nowakowskiej.Pan Ireneusz jest doskonałym przykładem na to jak pasja może stać się zawodem, a przede wszystkim sposobem na życie. Perfekcjonizm to jego drugie imię, a kto z nim trenuje szybko może się o tym przekonać. Niepoprawnym optymizmem jak również konsekwencją i profesjonalizmem porywa swoich podopiecznych do wspólnej, najczęściej ciężkiej pracy, dającej ogromną satysfakcję, a co ważniejsze oczekiwane efekty!Tradycyjnie wzięliśmy udział w podstawowym szkoleniu strzeleckim a po części teoretycznej przystąpiliśmy do praktyki. Każdy z nas oddał 40 strzałów z odległości 10 m do tarczy sportowej TS-3.Podczas tych specjalistycznych zajęć mogliśmy sprawdzić swoje predyspozycje nie tylko do strzelania, ale również do oceny koncentracji, skupienia uwagi, słuchania i wykonywania zadań oraz zaangażowania.Z wielką niecierpliwością oczekujemy następnych zajęć na strzelnicy.

Zapraszamy do galerii z zajęć…

MUNDUROWI


SŁUŻBA WIĘZIENNA - ,,Za murami więzienia”

Uczniowie klas mundurowych i nie tylko mieli możliwość uczestniczenia w niecodziennym spotkaniu.
Celem spotkania było zapoznanie młodzieży z pracą służb więziennych, ukazanie organizacji pracy i zasad funkcjonowania więzienia, profilaktyką oraz modelem kształcenia zawodowego.
Na początku uczniom został wyświetlony film pt. „Za murami więzienia” na podstawie, którego nawiązała się krótka dyskusja. Następnie młodzież została zapoznana z działalnością i zadaniami Służby Więziennej, charakterem oraz specyfiką pracy funkcjonariusza oraz z zajęciami więźniów w czasie pobytu w zakładzie karnym.Młodzież z ciekawością chłonęła przekazywane informacje i stwierdziła, że zakład karny to nie tylko miejsce, w którym przebywają przestępcy, ale to również zakład pracy, w którym część swojego życia spędzają funkcjonariusze Służby Więziennej, starając się swoim przykładem i zaangażowaniem zmienić przebywających tam ludzi i przystosować ich do życia w społeczeństwie.


Liczymy na kolejne tak ciekawe spotkania.

Kamila Bejger - Rudnicka

POLICJANT - spotkanie z profesjonalistą

Dość nietypową lekcję przeżyli uczniowie z I klasy mundurowej. Zamiast nauczyciela wykładowcą okazał się policjant mł. asp. Szymon Porażyński, pracownik Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy.Podczas prelekcji policjant opowiedział młodzieży o pracy funkcjonariuszy oraz o zagrożeniach związanych z pełnieniem służby. Młodzi ludzie dowiedzieli się między innymi czym na co dzień zajmują się, a także jakim sprzętem posługują się policjanci służby prewencyjnej, kryminalnej i ruchu drogowego.
Uczestnicy spotkania mieli okazję przymierzyć kask, kamizelkę kuloodporną oraz dokładnie obejrzeć kajdanki i pałkę policyjną.
Następnie po krótkiej, lecz intensywnej rozgrzewce uczestnicy przeszli do części głównej czyli do zajęć z samoobrony.


Zajęcia były bardzo ciekawe i u ćwiczących wzbudzały wiele emocji.

Kamila Bejger - Rudnicka


PAMIĘTAMY O POMORDOWANYCH


Tradycyjnie już, w przededniu Wszystkich Świętych WOLONTARIUSZE i MUNDUROWI wzięli udział w miejskiej akcji sprzątania mogił w bydgoskiej DOLINIE ŚMIERCI. Jest to miejsce masowego mordu i jednocześnie grobu mieszkańców Bydgoszczy i okolic wymordowanych jesienią 1939r.


29 października uczniowie drugiej i trzeciej klasy spędzili kilka godzin wśród mogił w Dolinie Śmierci. Jesienna, słoneczna pogoda sprzyjała podjętym pracom. Młodzież oczyściła kilkanaście mogił i uporządkowała pobliski teren ze stert jesiennych liści. Po zakończeniu prac na grobach zapłonęły ZNICZE – SYMBOLE PAMIĘCI O POMORDOWANYCH.
Poprzez swoje działania podtrzymujemy tradycję i pamięć, o tych o których warto pamiętać.

G. Łobodzińska K. Bejger-Rudnicka


RAJDY DO OSTROMECKA - to już TRADYCJA

Wrześniowe wypady MUNDUROWYCH z zaprzyjaźnioną Szkołą Podstawową nr 66 to sama przyjemność, przyciągająca coraz większa liczbę uczestników. Tak było też tym razem.


Tradycyjnie zadaniem KADETÓW było zbudowanie podstawowych stosów ogniskowych oraz pełnienie służby przy ognisku, umiejętnie podkładając drwa lub gałęzie, regulując wysokość płomienia i ograniczając iskrzenie. Tym samym sprawdzali swoje umiejętności.

TEGOROCZNYM STRAŻNIKIEM OGNIA był
MACIEJ z klasy II b GRATULUJEMY!CZY WIESZ, ŻE…

1) Obowiązkiem strażnika ognia jest ciągłe trwanie przy ognisku – pilnowanie, by płomień palił się pełnym blaskiem, jest więc współtwórcą nastroju przy ognisku.

Strażnik, zna:
- metody układania ognisk,
- tajniki palenia się różnych gatunków drewna,
- metody gaszenia palenisk.


Strażnik wie, kiedy:
- ogień traci na sile i kiedy powinien dorzucić chrustu,
- kiedy powinien wstrzymać się z dokładaniem, żeby nie zakłócić przebiegu wydarzeń.


STRAŻNK OGNIA to jedyna osoba, której wolno dorzucać do płomieni.
Nikt więcej nie może dorzucać drew, a tym bardziej śmieci – Ognisko to nie śmietnisko.

2) Istnieje wiele rodzajów ognisk. Poszczególne typy ognisk różnią się zależnie od swego przeznaczenia. Najczęściej stosowanym rodzajem jest „wigwam” lub „stożek”.Jego budowę zaczynamy od wbicia w ziemie pionowego palika (duszy) o który opieramy gałęzie. Podpałkę umieszczamy w środku, wokół wbitego w ziemię palika. Następnie układamy coraz grubsze gałęzie, opierając je o pal i nadając ognisku kształt wigwamu.

To był wspaniały WYPAD!!!

UCZESTNIKOM serdecznie DZIĘKUJEMY za udział w rajdzie!!!
Do zobaczenia za rok :)


MUNDUROWI z GIMNAZJUM NR 3


MUNDUROWI w TECHNIKUM LEŚNYM i nie tylko

Pogoda dopisała! Humory dopisały!
Za nami pierwsza wycieczka, która dostarczyła nam - MUNDUROWYM moc atrakcji.Przy pięknej pogodzie uczestniczyliśmy w wycieczce do Tucholi. Wyruszyliśmy z dworca PKP Bydgoszcz Główna i na miejsce dotarliśmy po godzinnej podróży. Czas umilały nam wspólne zabawy oraz przepiękne widoki. Z dworca udaliśmy się do Techniku Leśnego im. Adama Loreta , które kształci w zawodzie technik leśnik.
Zostaliśmy przywitani przez sygnalistę myśliwskiego.


Za przewodników służyli uczniowie technikum, którzy zapoznali nas z ofertą szkoły, bazą dydaktyczną oraz przedstawiali szerokie możliwości rozwijania pasji i zainteresowań.


Atrakcją, oprócz koncertu sygnalisty myśliwskiego, było też między innymi: muzeum sygnałów, preparatornia oraz pokaz pilarza.
Miła niespodzianką było spotkanie z sokolnikami, opiekującymi się ptakami drapieżnymi (sokoły, jastrzębie).


Sokolnicy nazywają ptaki drapieżne żywymi klejnotami przyrody, które odgrywają ważną rolę w utrzymaniu równowagi biologicznej w przyrodzie. Dla niektórych ludzi ptaki te kojarzą się ze szkodnikami, postrachem, a dla innych z siłą, pięknem, symbolem szlachectwa.


Drugim etapem wycieczki były zajęcia terenowe - ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza; Jelenia Wyspa, która zrobiła na wszystkich niezwykłe wrażenie.


Ścieżka prowadzi przez fragment rezerwatu "Bagna nad Stążką". Gorąco polecamy godzinny spacer trasą ścieżki. Można powiedzieć, że ścieżka "Jelenia Wyspa" to esencja Borów Tucholskich. Są tutaj typowe dla Borów zbiorowiska roślinne: bory sosnowe z domieszką brzozy i świerka, olsy, łęgi i torfowiska oraz niezwykle malownicze, chronione rezerwatem bagna rzeki Stążki.
Nie brakowało dobrej zabawy również podczas ogniska zorganizowanego na zakończenie wycieczki.


W tym dniu połączyliśmy: edukację, integrację i zabawę.
Serdecznie zapraszamy młodzież również z innych szkół do zwiedzania malowniczych zakątków Borów Tucholskich.

POZDRAWIAJĄ :)) Tomasz Polak, Kamila Bejger-Rudnicka


ROK 2014/2015


"Jak PRZYGODA, to tylko w WARSZAWIE, WARSZAWIE..."

Trzydniowy pobyt w Warszawie był owocny i udany. Uczniowie pogłębili dotychczasową wiedzę historyczną, poprzez bezpośredni kontakt z „żywą historią”, zabytkami Warszawy i znajdującymi się tam eksponatami. Zaś pamiątkowe zdjęcia będą długo przypominały jak miło spędzili czas w stołecznym mieście Polski.W pierwszym dniu wycieczki uczniowie udali się do Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa i Dowództwa Garnizonu Warszawa. Tam zapoznali się z historią udziału polskich żołnierzy w działaniach poza granicami państwa, z dziejami wojskowej władzy w stolicy, z pamiątkami oraz eksponatami związanymi z Grobem Nieznanego Żołnierza.Będąc przy Grobie Nieznanego Żołnierza uczniowie dowiedzieli się o okolicznościach jego powstania, uczestniczyli w pokazie zmiany warty w wykonaniu żołnierzy Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Doniosłym momentem było złożenie wiązanki kwiatów na płycie Grobu przez delegację szkoły.
Ponadto zwiedzili przepiękny Pałac w Wilanowie, Zamek Królewski znajdujący się na Placu Zamkowym, kolumnę króla Zygmunta III Wazy, Starówkę, Barbakan oraz Ogród Saski.
W drugim dniu młodzież z niecierpliwością oczekiwała na wizytę w Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej i w Teatrze Wielkim. Wszyscy byli bardzo podekscytowani i zaciekawieni tym co się dzieje w tych budynkach na co dzień.
Kolejnym punktem programu było zobaczenie Stadionu Narodowego, który zrobił duże wrażenie, szczególnie na chłopcach.


Ostatnią atrakcją w tym dniu, był niezwykły pokaz łączący grę wody i światła w Parku Fontann na Podzamczu.


Trzeciego dnia zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego, w którym znajduje się szereg artykułów opisujących sytuację wewnętrzną i międzynarodową Polski oraz kalendarium powstania, przedstawiające przebieg walk dzień po dniu.


Spacerując „Powązkami Wojskowymi” młodzież miała okazję zobaczyć Kwaterę na Łączce, Dolinkę Katyńską, Kwaterę Smoleńską, Kwaterę Harcerskiego Batalionu Armii Krajowej „Zośka” oraz aleję zasłużonych.
Ukoronowaniem pobytu w stolicy był przejazd Traktem Królewskim oraz zwiedzanie Łazienek Królewskich, najpiękniejszego parku Warszawy, Pałacu na Wodzie, letniej rezydencji ostatniego króla Polski, Stanisława Augusta Poniatowskiego.


"PO PRAWEJ STRONIE ZNAJDUJE SIĘ…" - to najczęściej wypowiadane słowa przez p. Rudnicką w czasie wycieczki. Pamiętacie?
POZDRAWIAJĄ ;-)

Arleta Zagożdżon
Kamila Bejger - Rudnicka


ZWIEDZANIE 31. BAZY LOTNICTWA TAKTYCZNEGO
W POZNANIU - KRZESINYW dniu 11 czerwca 2015 r. odbył się szkolny wyjazd do Jednostki Wojskowej 1156 w Poznaniu - Krzesiny. Celem zwiedzania było zapoznanie uczniów z pracą Wojska Polskiego, a w szczególności pilotów myśliwców F16.
Po przyjeździe do Jednostki Wojskowej uczniowie przekonali się, że bezpieczeństwo to priorytet, szczegółowo została sprawdzona lista uczestników przez Oficera Dyżurnego. Został nam przydzielony żołnierz, który był odpowiedzialny za naszą grupę podczas oprowadzania po jednostce.
Mogliśmy zobaczyć wyposażenie ratunkowe pilota, sprzęt pożarniczy Wojskowej Straży Pożarnej, starszej jednostki latające tj. MiG-2, Su22 oraz co najważniejsze pokaz symulatora i katapulty samolotu F-16.Uczniowie na własnej skórze mogli się przekonać co to jest katapulta oraz sprawdzić siebie w symulatorze lotów. Dla niektórych widok i sposób działania mogły być nie lada zaskoczeniem, rzeczy na pozór proste okazywały się trudne do realizacji a lęk przed próbom okazywał się silniejszy niż się okazywało. Patrząc na miny uczniów i ich opinie wiem, że wyjazd okazał się trafiony w dziesiątkę.

Zapraszamy do galerii…

Tomasz Polak

DZEŃ OTWARTYCH KOSZAR BATALIONU DOWODZENIA IWspSZ - FOTORELACJAKamila Bejger - Rudnicka

FASCYNACJA SŁUŻBAMI MUNDUROWYMIHUBERT - SPORTOWIEC ROKU!


HUBERT GORGOL reprezentant naszej szkoły w Grand Prix Bydgoszcz CITY TRAIL Junior to miłośnik zdrowego stylu życia i aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Uczestniczył pięciokrotnie w biegach przełajach w bydgoskim Myślęcinku w różnych warunkach atmosferycznych - od pięknej zimowej aury, poprzez błoto i deszcz, a skończywszy na wiosennym słońcu.

Hubert podczas zawodów wykazał się silną wolą, walcząc ze swoimi słabościami i poprawiając swoje życiowe rezultaty. Wysiłek zaowocował pamiątkowym medalem.

Aż się chce powiedzieć - "Trening czyni mistrza"!!!
GRATULUJEMYCITY TRAIL to ogólnopolski cykl biegów przełajowych, w ramach cyklu po sześć imprez pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Rzecznika Praw Dziecka, rozgrywanych od października w 11 miastach. Osoby zainteresowane medalem muszą wystartować w minimum czterech biegach.
CITY TRAIL to zawody na dystansie 5 km kierowane zarówno do trenujących zawodowo, jak i początkujących biegaczy. Częścią cyklu CITY TRAIL są także zawody dla dzieci i młodzieży – na dystansach od 300 m do 3 km.
Kolejna edycja CITY TRAIL rusza w październiku. Mamy nadzieję, że będziecie z nami, a sezon 2015/2016 przyniesie Wam kolejne życiówki na trasach! :)

Kamila Bejger - Rudnicka

KONKURS „SŁUŻBY MUNDUROWE – MOJĄ PASJĄ”

W dniu 30 kwietnia 2015r. w Zespole Szkół nr 35 w Bydgoszczy, odbył się pierwszy konkurs pt. „Służby Mundurowe – Moją Pasją” pod Honorowym Patronatem Rady Osiedla Nowy Fordon. W konkursie rywalizowały reprezentacje 4 szkół składające się z 5 uczniów: SP nr 4, SP nr 43, SP nr 66 i Gimnazjum nr 3. Konkurs składał się z 2 etapów: test wiedzy teoretycznej związanej z tematyką Służb Mundurowych, oraz test praktyczny tor przeszkód i wyścigi rzędów w którym zawodnicy mieli do dyspozycji kajdanki, węże strażackie oraz piłki lekarskie. W teście praktycznym uczestnicy mogli wykazać się umiejętnościami z zakresu skoczności, zwinności, wytrzymałości oraz szybkości reagowania w trudnych sytuacjach. W przerwie miedzy testami uczestnicy mieli okazję zapoznać się z wyposażeniem Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Policji oraz posmakowali co to musztra wojskowa.Wszyscy uczestnicy otrzymali puchary, dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Na najlepszych uczestników czekały nagrody specjalne ufundowane i wręczone przez Współorganizatorów Konkursu. Po podliczeniu punktacji z testu teoretycznego i zaciętej rywalizacji testu praktycznego komisja wytypowała zwycięzców Konkursu.

TUTAJ OBEJRZYSZ FILMIK Z KONKURSU

I miejsce zajęła reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 4,
II miejsce zajęła reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 66,
III miejsce zajęła reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 43,
Reprezentacja Gimnazjum nr 3 rywalizowała poza konkursem
(dyplom za udział).

Jako organizator Konkursu pragnę podziękować przybyłym uczniom, opiekunom, Dyrekcji, Prezesowi Rady Osiedla Nowy Fordon oraz współorganizatorom Straży Miejskiej, Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Policji oraz Wojskowej Komendzie Uzupełnień.

Pozostałe zdjęcia zobacz TUTAJ

Do zobaczenia za rok!

Organizator Konkursu
Tomasz Polak


ZAWODY STRZELECKIE

Zawody o Puchar Dyrektora ZS nr 35 przebiegły w przyjaznej, ale pełnej skupienia i napięcia atmosferze. Poziom rywalizacji MUNDUROWYCH był niezwykle wysoki i trzymał w napięciu do samego końca zawodów.

Uczestnicy strzelali z karabinków pneumatycznych do tarcz oddalonych o 10 metrów. Każdy ze startujących oddał najpierw pięć strzałów próbnych, a kolejnych dziesięć strzałów podlegało ocenie.

Klasyfikacja końcowa

I miejsce – SZYMON SIEMIEŃSKI
II miejsce – KACPER BREDOW
III miejsce – MIŁOSZ WIŚNIEWSKI
IV miejsce – WIKTOR MIKOŁAJCZAK

Wszystkim uczestnikom dziękujemy, zwycięzcom gratulujemy!

Arleta Zagożdżon Kamila Bejger-Rudnicka

SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI STRAŻY GRANICZNEJ

Klasy pierwsze podczas spotkania poznali tajniki pracy strażników granicznych, a przy okazji dowiedzieli się, czego nie wolno zabierać w podróż samolotem.
Po ciekawej prelekcji odbyły się zajęcia z samoobrony. Po krótkiej rozgrzewce uczniowie poznali techniki samoobrony.

Elżbieta Barczak i Kamila Bejger - Rudnicka

WSPINAMY SIĘ!

Wielu z nas marzy o tym, aby spróbować wspinaczki. Jednak część z nas obawia się, że sport ten jest zbyt niebezpieczny i ekstremalny oraz tego, że wymaga on doskonałej kondycji fizycznej. W rzeczywistości, najważniejsza jest dobra technika, dzięki której nawet osoby słabsze fizycznie mają szansę prawdziwie pokochać ten sport.
Zajęcia rozpoczęły się od rozgrzewki, a następnie uczestnicy zapoznali się ze sprzętem do wspinaczki oraz podstawowymi zasadami poruszania się po ściance.
Każdy uczestnik zajęć pod bacznym okiem instruktorów próbował swoich sił na ściance dostosowanej do jego możliwości, jednak nie brakowało ambitnych wspinaczy docierających aż na sam „szczyt” poruszając się różnymi wariantami.
Kamila Bejger- Rudnicka

MUNDUROWI SZKOLĄ RÓWNIEŻ JĘZYK

W I semestrze uczniowie z klasy II b uczęszczali na dodatkowe zajęcia z języka angielskiego. Podczas ćwiczeń poznawali słownictwo powiązane ze służbami mundurowymi w krajach anglojęzycznych. Oczywiście poza słówkami uczniowie doskonalili znajomość gramatyki i ku swojemu zdziwieniu odkryli, że niektóre idiomy dotyczące wojskowości można używać na co dzień. Największą atrakcją była musztra, gdzie każdy uczestnik zajęć miał możliwość wcielić się w dowódcę Navy Seals i podowodzić przez chwilę przydzielonym oddziałem.

Elżbieta Barczak

STRZELECTWO MOJĄ PASJĄ

MUNDUROWI podczas treningu doskonalą swoje umiejętności strzeleckie strzelając z broni długiej - karabinu pneumatycznego (Kpn) oraz z broni krótkiej - pistoletu pneumatycznego (Ppn).

KADECI podczas treningu.


Więcej informacji na temat STRZELECTWA SPORTOWEGO dowiecie się na stronie: http://pl.wikipedia.org/wiki/Strzelectwo
CIEKAWOSTKA! OBSERWACJA PRZYRZĄDÓW CELOWNICZYCHZapraszamy do galerii…

Arleta Zagożdżon
Kamila Bejger-RudnickaMUNDUROWI W URZĘDZIE CELNYM

Funkcjonariusze celni poprzez wykład poparty filmem edukacyjnym zapoznali MUNDUROWYCH z zadaniami i strukturą organizacyjną Służby Celnej w Unii Europejskiej oraz jakie są wymagane kwalifikacje i predyspozycje do wykonywania zawodu celnika.Koordynator ds. CITES przedstawił zagrożenia, jakie dla środowiska naturalnego stanowi przemyt i nielegalny handel zagrożonymi wyginięciem gatunkami zwierząt. Uczestnicy spotkania z zainteresowaniem słuchali o nietypowych przypadkach przemytu żywych zwierząt, o ich ukrywaniu np. w pudłach czy w spodniach bez wody i jedzenia.MUNDUROWI zadawali pytania, na które chętnie odpowiadali funkcjonariusze Urzędu Celnego, mieli też możliwość zapoznania się z przepisami dotyczącymi gier hazardowych, których to kontrolą również zajmują się celnicy.Maciej: "Spotkania z przedstawicielami służb mundurowych to nieoceniona pomoc dla MUNDUROWYCH w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej.
Podczas wycieczek edukacyjnych mamy możliwość poznania ciekawych zawodów lub zweryfikowania wyobrażeń o wymarzonym zawodzie. Dowiadujemy się, jakie są niezbędne kwalifikacje i predyspozycje do jego wykonywania. Uświadamiamy sobie znaczący związek między wykształceniem, a swoją przyszłą karierą zawodową".

SŁUŻBA CELNA – ZAWSZE NA STRAŻY WARTOŚCI

G. Łobodzińska K. Bejger-Rudnicka


"BO GDZIE WOJSKO TAM PIOSENKA"

We wtorek 25.11.14 odbył się w naszej szkole I Międzyszkolny Konkurs Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej pod hasłem ,,Bo gdzie wojsko tam piosenka'. Gościem honorowym konkursu był kapitan Adrian Smędzik z WKU. Uczniowie prezentujący niezwykle profesjonalny poziom startowali w dwóch kategoriach: szkoły podstawowe i gimnazja.
Wśród uczniów ze szkół podstawowych I miejsce zajęły dwa zespoły: Szkolne Studio Talentów i zespół „Bartodziejki”.
Wśród gimnazjalistów dominowali soliści: Zuzanna Wiland (I miejsce), Nastazja Bielicka (II miejsce) i Adam Chyła (również II miejsce). Wyróżnienie natomiast przypadło zespołowi muzycznemu z naszej szkoły. Gratulujemy wszystkim zwycięzcom i mamy nadzieję, że spotkamy się z nimi za rok.
Po występach wszyscy uczestnicy mieli okazję zapoznać się z podstawami pierwszej pomocy i życiem w wojsku dzięki prelekcji Rafała Adamczewskiego (z kl. II b). Największym zainteresowaniem cieszyły się suchary wojskowe i mundury.
Mamy nadzieję, że dzięki takim spotkaniom słowo patriotyzm nie będzie jedynie pustym słowem dla młodych ludzi.

Więcej zdjęć znajdziesz TUTAJ

Elżbieta Barczak i Kamila Bejger-Rudnicka


,,TRENING CZYNI MISTRZA!” – szkolenie strzeleckie

W październiku MUNDUROWI z klasy pierwszej i drugiej odbyli programowe szkolenie strzeleckie z karabinu pneumatycznego kal. 4,5 mm. Uczestnicy podczas treningu musieli bezpiecznie i celnie posługiwać się bronią.Zajęcia KADETÓW MŁODSZYCH rozpoczęły się od wykładu z zakresu bezpieczeństwa z teorii strzału i zasad celowania.Szkolenia strzeleckie odbywają się na profesjonalnej strzelnicy pod czujnym okiem instruktorów.


Najlepszym gratulujemy, pozostałym przypominamy:
"Trening czyni mistrza!"


Pozostałe zdjęcia z zajęć tutaj

Arleta Zagożdżon Kamila Bejger-Rudnicka


APEL POLEGŁYCH

27 września młodzież klasy mundurowej uczestniczyła w podniosłej uroczystości w APELU PAMIĘCI POLEGŁYCH I POMORDOWANYCH w bydgoskiej Dolinie Śmierci.


Wraz z mieszkańcami Bydgoszczy, przedstawicielami władz, kombatantami uczniowie oddali hołd poległym, dając tym samym dowód, że pamięć o ofierze złożonej przez naszych rodaków trwa nadal.

Kamila Bejger-Rudnicka

ZAJĘCIA PRAKTYCZNE W TERENIE

Marszobieg terenowy w wykorzystaniem naturalnych przeszkód był doskonałym sprawdzianem oraz możliwością zdobycia nowych umiejętności przez mundurowych.


Uczestnicy zajęć wykazali się skocznością, zwinnością poprzez szybkie zmiany pozycji oraz kierunku poruszania się i spostrzegawczością.Wszystkim mundurowym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w podobnych szkoleniach.Katarzyna Kożuchowska
Kamila Bejger-Rudnicka
ROK 2013/2014MUNDUROWY SURVIVAL - oj działo się, działo :)

Jest już tradycją, iż każdego roku mundurowi biorą udział w szkoleniu sportowo - sprawnościowym tzw. ,,obozie przetrwania”.

OJ, DZIAŁO SIĘ… DZIAŁO! :)

PODCHODY
SURVIVAL


ZAJĘCIA LINOWE


Posiadanie samej wiedzy teoretycznej nie wystarcza aby sprawdzić się w służbach mundurowych. W związku z tym, aby mieć możliwość zweryfikowania swojej wiedzy, charakteru, pomysłowości oraz możliwości fizycznych uczestniczymy w zajęciach praktycznych.

NOCNY ALARM


BŁOTNY TOR PRZESZKÓD
PIERWSZA POMOC


Pomimo trudów oraz zmęczenia wróciliśmy do domu uśmiechnięci, bogatsi w nowe doświadczenia, większą wiarą w siebie i swoje możliwości.

ZAJĘCIA CHEMICZNE
KUCHNIA POLOWA - GROCHÓWKA
Było ciężko, ale wspomnienia zostaną na zawsze. WARTO BYŁO! ;)


MUNDUROWY SURVIVAL - O TYM NIE MOŻNA ZAPOMNIEĆ!

Marzena Tes Kamila Bejger-Rudnicka


KLASA MUNDUROWA w Wojskowej Komendzie Uzupełnień.

Zgodnie z programem szkolenia uczniowie klasy mundurowej realizowali zajęcia w WKU Bydgoszcz.


Oficer kpt. Adrian Smędzik zapoznał kadetów z zadaniami jakie wypełnia WKU, z możliwościami związania swojej przyszłości z mundurem Wojska Polskiego. Kadeci przekonali się, że każdy żołnierz służący obojętnie w jakim rodzaju wojska, godnie reprezentuje kraj oraz służy jako wzór dla obywateli. Uczestnicy zajęć zwiedzili izbę tradycji oraz obejrzeli film na temat Wojska Polskiego. Cenne uwagi i podpowiedzi powinny być przydatne w dalszym planowaniu swojej przyszłości.


ZAJĘCIA Z SAMOOBRONY

Prowadzącymi byli zaprzyjaźnieni z naszą szkołą pracownicy policji.
W sposób profesjonalny przybliżyli oni rodzaje zagrożeń jakie mogą nas spotkać w życiu codziennym oraz sposoby ich eliminacji.INFORMACJA!


TEMATYKA W KLASIE MUNDUROWEJ W ROKU SZKOLNYM 2014/2015
DOTYCZYĆ BĘDZIE: SIŁ POWIETRZNYCH i SŁUŻBY WIĘZIENNEJ
Zawód - strażak: OD MARZEŃ DO SŁUŻBY

W bezpośredniej rozmowie z funkcjonariuszem utwierdziliśmy się
w przekonaniu o odpowiedzialnej i ważnej służbie strażaków, która zasługuje na uznanie i podziw.
Z wycieczki wróciliśmy pełni wrażeń, a niektórzy z postanowieniem - Jak zdam maturę zostanę strażakiem/strażaczką?Kamila Bejger - Rudnicka


MUNDUROWI W OBIEKTYWIE


Kamila Bejger - Rudnicka

MUNDUROWI - SZKOLNI KOMANDOSI

Jak na komandosów przystało nie poddaliśmy się naszym słabościom podczas kolejnego szkolenia wspinaczkowego. Pełni werwy i zapału pokonywaliśmy ścianki o różnym stopniu trudności. Była to dla nas wspaniała zabawa, która dostarczyła nam sporej dawki adrenaliny.


Zapraszamy do galerii.

POZDRAWIAJĄ i ZAPRASZAJĄ do WSPÓLNEJ ZABAWY :-))

SZKOLNE KOMANDOSKI i SZKOLNI KOMANDOSI

III Bydgoski Marsz na Orientację Po 18. Południku

Z mapą i kartą startową wyruszyliśmy w trasę trudniejszą o długości ok. 3,5 km. Naszym zadaniem było odnalezienie 20 punktów kontrolnych oraz rozwiązanie zadań lokalizacyjnych.Łatwo nie było: niesprzyjająca pogoda, mapka czarno - biała, zdjęcia niewielkie, deszcz moczył kartę startową, wiatr ją wyginał. Jednak dzięki wytrwałości dotarliśmy do ostatniego punktu na trasie. Teraz pozostaje nam jedynie czekać na wyniki.

Z TURYSTYCZNYM POZDROWIENIEM
Kamila Bejger-Rudnicka
Krzysztof GulJEDNĄ Z NASZYCH PASJI JEST STRZELECTWO.

W trakcie Zawodów strzelaliśmy z karabinu pneumatycznego kal. 4,5 mm z odległości 10 m do tarczy sportowej TS-3. Każdy z nas oddał po 5 strzałów próbnych po czym rozpoczęliśmy zawody, tym razem oddając dziesięć strzałów. Do klasyfikacji liczono 5 najlepszych wyników każdego strzelca. Najlepsi strzelcy otrzymali puchary i dyplomy.
Gratulacje dla zwycięzców i uczestników!

Kamila Bejger - Rudnicka


CORAZ WYŻEJ, AŻ NA SZCZYT!

Dzięki zajęciom na ściance potrafimy podejmować rozważne decyzje, a każdy nasz krok jest przemyślany i wyważony.
Dla wielu z nas było to pierwsze doświadczenie wspinaczkowe na takiej wysokości; z całą pewnością dzień ten i przeżycia z nim związane pozostaną w naszej pamięci na długo!
Kamila Bejger-RudnickaKADECI PRZYGOTOWUJĄ SIĘ DO ZAWODÓW Z PIERWSZEJ POMOCY

Uczniowie w trakcie szkolenia uczestniczyli z dużym zaangażowaniem, mieli możliwość indywidualnych konsultacji z wykwalifikowanym instruktorem.Na pewno staną na wysokości zadania w sytuacjach zagrażających życiu i odważnie pospieszą z pomocą jak i podczas zawodów chociaż przed nimi intensywne szkolenia i przygotowania.

Kamila Bejger-Rudnicka

CELNE OKO I PEWNA RĘKA

Po raz kolejny odbyło się szkolenie w zakresie strzelectwa. Młodzież doskonaliła swoje umiejętności w posługiwaniu się karabinem pneumatycznym oddając strzały do tarczy.
W celu sprawdzenia techniki posługiwania się bronią, uczestnicy wykonali strzelanie „na skupienie” następnie dokonali analizy przestrzelin, która pomogła wyłowić i skorygować błędy w posługiwaniu się bronią.
Strzelanie z karabinu pneumatycznego to sama przyjemność :)

CIEKAWOSTKA!


Kamila Bejger-Rudnicka

PISZĄ O NAS!

Zobacz sam:

TUTAJ

Kamila Bejger-Rudnicka

"SŁUŻBY MUNDUROWE - ZAWÓD POLICJANT" -
PRELEKCJA, ZAJĘCIA Z SAMOOBRONY

Zajęcia zostały przeprowadzone przez pracowników Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy st. asp. Adama Papke i st. insp. Monikę Karską.
Policjant – to nie zawód dla każdego. Do policji nie dostaną się osoby, które słabo radzą sobie ze stresem. Kryteria są ostre. Test mierzy predyspozycje do służby w policji w czterech obszarach: zdolności intelektualnych, zachowań społecznych, stabilności emocjonalnej i postawy w pracy.
Praca policjanta jest bardzo odpowiedzialna. Policjant dostaje do ręki broń i szeroki zakres uprawnień. Nie daje mu to jednak całkowitej władzy nad obywatelem. Tak naprawdę dopiero praktyka zawodowa weryfikuje szersze wyobrażenie o tej pracy.Czy praca policjanta budzi szacunek wśród dzisiejszej młodzieży?
Dla części tak! Tylko dlaczego nie u wszystkich?

organizator: Kamila Bejger-Rudnicka
tekst: Ilona Wierzbicka


PASJA I HOBBY DROGĄ DO KARIERY

Prezentacje multimedialne opatrzone obszernym komentarzem, demonstracje umundurowania i wyposażenia polskiego żołnierza w różnych warunkach oraz pokazy pomocy poszkodowanemu z ciałem obcym w podudziu i stłuczeniem policzka…tak wyglądał pierwszy dzień „Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości” w naszej szkole.Wielu uczniów, którzy przygotowali zajęcia tematyką wojskową
i ratownictwa medycznego interesują się od dzieciństwa. Prezentując swoje hobby poprzez przygotowanie tak ciekawych zajęć powoli spełniają swoje marzenia by rozpocząć w przyszłości karierę wojskową czy ratownika medycznego.

Kamila Bejger-Rudnicka

tekst: Ilona Wierzbicka

MUNDUROWI NA STRZELNICY

Klasa 1b podczas zajęć przygotowawczych do zawodów.
Kolejne szkolenie już wkrótce…

Kamila Bejger - Rudnicka

UROCZYSTE ŚLUBOWANIE KLASY MUNDUROWEJZajęcia z samoobrony.

Kadeci uczą się podstaw samoobrony i szybkiego, dynamicznego zachowania
w sytuacji zagrożenia , które jest bardzo ważnym elementem szkolenia wojskowego.
Tomasz Polak,,BACZNOŚĆ", ,,SPOCZNIJ"

Uczniowie podczas zajęć zapominali, gdzie jest lewa, a gdzie prawa strona. Było wesoło i bardzo poważnie. Szczerze mówiąc początki są trudne, ale w miarę upływu czasu koordynacja ruchów zdecydowanie poprawi się.
Kamila Bejger-RudnickaKLASA MUNDUROWA w akcji...


Tekst – Robert: ,,Lekcja strzelania z karabinu pneumatycznego była dla nas wszystkich wielkim przeżyciem, z taką bronią zetknęliśmy się po raz pierwszy. To wspaniale, że mogliśmy spróbować zupełnie czegoś nowego i ekscytującego."


Ciekawostka

BUDOWA BRONI


Kamila Bejger-RudnickaMUNDUROWI dbają o formę przez cały rok.

Czy słońce czy deszcz, zawsze znajdzie się grupa zapalonych miłośników turystyki pieszej i wypraw rowerowych. Tak też było w minioną sobotę. Mundurowi wraz z zaprzyjaźnioną Szkołą Podstawową nr 66 pokonali trasę: Fordon – rezerwat Wielka Kępa Ostromecko – rezerwat Las Mariański – Ostromecko - Strzyżawa - Fordon, ok. 8 km. Zwieńczeniem całej wyprawy było pieczenie kiełbasek przy ognisku, które przygotowali mundurowi.

BYŁO KACZO, BYCZO I INDYCZO!!!

Kamila Bejger-Rudnicka


Zajęcia z pierwszej pomocy

Przepełnieni ideą niesienia bezinteresownej pomocy chorym i rannym mundurowi szkolili się pod czujnym okiem ekspertów podczas Światowego Dnia Pierwszej Pomocy. Uczyli się jak pomóc osobie nieprzytomnej, jak prawidłowo opatrywać rany i złamania, kiedy i jak wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową dziecka i osoby dorosłej. Ponadto nabyli umiejętności prawidłowego użycia defibrylatora oraz właściwego postępowania na miejscu wypadku komunikacyjnego. Ta praktyczna forma doskonalenia umiejętności podobała im się najbardziej i wzbudzała spore emocje.

Kamila Bejger-Rudnicka

ROK 2012 / 2013

"MUNDUROWI" stanęli do rywalizacji.

KADECI walczyli ambitnie ze swoimi słabościami i limitem czasowym podczas testu sprawności fizycznej pod patronatem Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy. Osiągnięte zostały bardzo wysokie rezultaty. Najlepsze wyniki osiągnęli – Julia Bonk, Bartek Breś, Julia Burak, Patryk Prystacki, Kamila Misiewicz i Damian Majchrzak.

Wszystkim KADETOM biorącym udział w torze przeszkód serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Więcej w zakładce Sekcja Młodzieżowa "FerajnA"/Sekcja „mundurowa”.

Katarzyna Kożuchowska
Kamila Bejger-Rudnicka
Tomasz Polak
Survival. Pigułka szczęścia w szkole przetrwania.Wyzwania jakie rzucano KADETOM w ekstremalnych warunkach np. zdobycie pożywienia, pozyskanie wody, rozpalenie ogniska, wezwanie pomocy, nocny transport rannego i wiązanie węzłów, pokonanie trasy w kombinezonach przeciwchemicznych OP 1 oraz maskach przeciwgazowych przy ograniczonej widoczności, podchodzenie i zjazdy na linie, przygotowanie posiłku (grochówki wojskowej) itp.

Po trzydniowej ,,wyjątkowej przygodzie" wzorem Robinsona KADECI stwierdzili, że:

- survival łączy informacje z rozmaitych dziedzin wiedzy: geografii, meteorologii, biologii, psychofizjologii, medycyny i medycyny naturalnej, ratownictwa, fizyki, chemii, materiałoznawstwa, traperstwa oraz innych;

- istotą survivalu jest wola przeżycia, która wymaga pomysłowości, determinacji i zaradności. Ta ekstremalna przygoda daje szansę na rozwijanie własnych możliwości, przezwyciężania zaskakujących i trudnych sytuacji, przewidywania zagrożeń. Uczy odpowiedzialności za siebie oraz za innych;

- nabyli nowych umiejętności, odkrywając zarazem ze zdumieniem, jak wielki drzemie w nich potencjał, ile w sytuacjach niecodziennych mogą zdziałać...

BYŁO KACZO, BYCZO I INDYCZO!!!

Zapraszamy do galerii…

Marzena Tes
Elżbieta Barczak
Kamila Bejger-Rudnicka


SPOTKANIE ZE SPADOCHRONIARZEMZ wielkim zainteresowaniem słuchaliśmy opowiadań na temat pracy zawodowej spadochroniarzy reprezentujących nasz kraj na arenie międzynarodowej, którzy służą w Wojsku Polskim. Mieliśmy okazję zapoznać się z sprzętem wysokościowo-ratowniczym oraz spadochronowym i na własnej skórze poczuć jak to jest. Rożnego rodzaju kombinezony, hełm z osprzętem oraz spadochrony na różne rodzaje skoków uprzyjemniły i zaciekawiły nas na tyle, że nie obyło się bez pytań.
Z niecierpliwością czekamy na następne spotkanie.

Zapraszamy do galerii…

Tomasz Polak

MIGAWKI Z PIKNIKU
ZAWODY SPORTOWE TUŻ - TUŻ!!!Transport rannego, pokonywanie toru sprawnościowego, pierwsza pomoc, czytanie mapy i posługiwanie się kompasem to umiejętności doskonalone do tej pory. Czas już więc na sprawdzenie siebie i swojej kondycji w zbliżających się zawodach. Czeka na uczestników na pewno solidna dawka emocji.

ŻYCZYMY POWODZENIA!

Zapraszamy do galerii…

Kamila Bejger-Rudnicka

DZIEJE się - PIKNIK STRZELECKIPodczas pikniku ,,mundurowi" mieli dostęp do bogatego zestawu broni historycznej i współczesnej poczynając od pistoletów i rewolwerów, poprzez pistolety maszynowe, aż po karabiny z II Wojny Światowej.

TO BYŁ STRZAŁ W DZIESIĄTKĘ!

Zapraszamy do galerii…

Kamila Bejger-Rudnicka

"MUNDUROWI" - TO LUDZIE Z CHARAKTEREM!Kwietniowe zajęcia edukacyjne na terenie Szkoły Podoficerskiej Państwowej Straży Pożarnej umożliwiły nam w pełni poznanie specyfiki zawodu strażaka i pozwoliły utwierdzić się w przekonaniu, że nie każdy może zostać strażakiem.
Po zapoznaniu się z pomieszczeniami budynku, sprzętem pożarniczym, z przedmiotami ochrony osobistej strażaków i poligonem, na którym przyszli strażacy nabierają doświadczenia w praktyce, zostały nam przybliżone tematy m.in. z zakresu zasad prowadzenia akcji pożarniczo-ratowniczych.

Zapraszamy do galerii…

Kamila Bejger-Rudnicka


MARSZ WZDŁUŻ 18 POŁUDNIKAUczestnicy po wybraniu trudniejszej trasy (4km) ruszyli na ulice Starego Miasta zaopatrzeni w mapy i karty startowe. Ich celem było odnalezienie 19 punktów kontrolnych i wykonanie przydzielonych zadań. Zmęczeni i uśmiechnięci wróciliśmy do domu!

Zapraszamy do galerii…

Kamila Bejger-Rudnicka

Jesteśmy jak SPIDERMANGimnazjalistom bardzo podoba się sprawdzanie własnych możliwości, co robią podczas wyjść na ściankę wspinaczkową, Fascynacja młodzieży jest tak duża, że widać niedosyt na ich twarzach, gdy pora wracać.

Zapraszamy do galerii…

Kamila Bejger-Rudnicka

„MUNDUROWI” NA MACIEW ramach zajęć praktycznych „mundurowi” poznają tajniki samoobrony - uczą się umiejętności opanowania przewrotów, uwalniania się z obchwytów, odpierania ataków zadanych rękoma i nogami oraz poznają ćwiczenia wzmacniające odporność psychiczną.

Tomasz Polak

ZAWODY STRZELECKIE ZAKOŃCZONENajlepsi strzelcy:
I miejsce: Paulina Tes, klasa II b
II miejsce: Kamila Misiewicz, klasa III b
III miejsce: Patrycja Szymańska, klasa I b

Umiejętność koncentracji, swobodnego i równomiernego wyciskania spustu oraz „celne oko” to niektóre atuty „mundurowych”, które zaprezentowali podczas zawodów strzeleckich o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół nr 35.
Uczestnicy zmagań strzelali z karabinu pneumatycznego kal. 4,5mm z odległości 10m do tarczy sportowej TS-3 wykonując 15 strzałów z pozycji stojącej.

Najlepszym strzelcom gratulujemy!

Zapraszamy do galerii..

Kamila Bejger-Rudnicka

„MUNDUROWI” - zakochani w skalnych ścianach.11.01.2013 r. grupa „mundurowa” odbywała zajęcia w Centrum Wspinaczkowym SPIDER. Na zaliczenie trzeba było pokonać trasy o zróżnicowanym stopniu trudności. Najtrudniejszą trasę wybrali panowie: Tomek i Patryk, którzy bez problemu osiągnęli cel. Natomiast wśród dziewcząt tylko Karolina, Monika, Natalia i Marta wybrały trasę najtrudniejszą
i ją pokonały. Brawo! Mimo własnych obaw przed pokonywaniem przeszkód prawie wszystkim udało się wykonać zadanie.

Fotoreportaż można obejrzeć w galerii.

[i]Kamila Bejger-Rudnicka

„MUNDUROWI” na strzelnicy!W grudniu w ramach zajęć specjalizacyjnych grupa „mundurowa” po raz kolejny pojechała na strzelnicę ćwiczyć swoje umiejętności strzeleckie.

Fotoreportaż można obejrzeć w galerii.

Kamila Bejger -Rudnicka

„MUNDUROWI” na strzelnicy!Po raz kolejny grupa „mundurowa” doskonaliła swoje umiejętności w strzelaniu karabinem pneumatycznym.
Koncentracja, szybkość, precyzja – to cechy, które mundurowi szlifują podczas zajęć na strzelnicy. Towarzyszyła im na pewno niezapomnianą dawka adrenaliny. A ile emocji!

NASTĘPNE ZAJĘCIA 14 GRUDNIA.

Ciekawostki
1.Do strzelania najważniejsza jest:
- umiejętność koncentracji
- umiejętność swobodnego i równomiernego wyciskania spustu
- oraz niezbędne "celne oko".
Poważnym błędem jest oddawanie strzału w momencie, który wydaje się strzelcowi jedynym odpowiednim - takie działanie w większości wypadków powoduje tzw. zerwanie strzału.
2.Kaliber karabinów pneumatycznych to najczęściej 4,5 mm (ze względu na bardziej płaską trajektorię lotu śrutu), a myśliwskich – 5,5 mm oraz 6,35 mm; kalibrem pośrednim jest 5 mm. Nieliczne modele karabinów pneumatycznych są produkowane w kalibrze 9 mm i większym.
3.Karabin strzela pociskami (śrutem) wykonanymi zazwyczaj ze stopu ołowiu (spotyka się również wykonane ze stopu cynku bądź z tworzywa sztucznego z osadzonym w nim elementem metalowym lub pirotechnicznym – tzw. wybuchowe).
4.Pole dziesiątki na tarczy dla karabinu pneumatycznego, do której strzela się z odległości 10 m, ma jedynie 0,5 mm (milimetra) średnicy.
5.Karabiny pneumatyczne są używane zarówno w wyczynowym strzelectwie pneumatycznym (sport olimpijski), jak i do rekreacji a w krajach, w których jest to dozwolone, również do polowań na drobną zwierzynę oraz do odstrzału szkodników.

Zapraszamy do galerii…

Kamila Bejger-Rudnicka


BEZPIECZNE OGNISKOPodczas jesiennego wypadu do Ostromecka „mundurowi” mieli możliwość nabycia umiejętności budowy ogniska.

Istnieje wiele metod, wszystkie mają swoje zalety i wady. Jedne metody są bardziej zawodne, inne mniej; oto nieco spostrzeżeń, które mogą się przydać w warunkach polowych.

BUDOWA OGNISKA
1. Palenisko wyznaczamy w odległości przynajmniej dziesięciu metrów od lasu, zabudowań
i wszelkich obiektów łatwopalnych.
2. Miejsce na ognisko powinno być wytyczone w kształcie koła o promieniu 50-75 cm, obramowane darnią lub kamieniami i pozbawione trawy wewnątrz obramowania .
3. Stos ogniskowy układamy z darów lasu:
- suche igliwie,
- sucha kora brzozowa,
- drobne gałązki iglaste,
- grubsze gałęzie,
- bierwiona.
4. Rozpalenie ogniska ułatwia dobra, sucha rozpałka. W tym celu można użyć:
- bardzo suchych liści,
- igliwia sosnowego,
- suchej kory brzozowej,
- drobnych patyczków,
- drzazg drewnianych,
- suchej trawy,
- suchego mchu,
- hubki.
Doskonałą rozpałką uzyskuje się mieszając wymienione składniki. Zapobiegliwi zbierają rozpałkę przy każdym pobycie w lesie i przechowują w hermetycznych pojemniczkach.
Przy układaniu ogniska mają zawsze gotową, suchą, niezależnie od kaprysów pogody.
5. W pobliżu ogniska umieszczamy materiały niezbędnych do jego zagaszenia: piasek lub ziemię, wodę i łopatę.
6. Rozpalonego ogniska nigdy nie pozostawiamy bez nadzoru.
7. Na koniec ogniska, nawet jeśli płomień sam wygasł, upewniamy się, czy na pewno nie rozżarzy się na nowo. Dobrze jest więc raz jeszcze zalać je wodą i zasypać a popiół rozgarnąć na boki, aby mieć pewność, że nie pozostały już żadne tlące się kawałki drewna.

Kamila Bejger-Rudnicka

PIERWSZE ZAJĘCIA Z MUSZTRYW październiku uczniowie z SEKCJI MUNDUROWEJ uczestniczyli w zajęciach
z musztry. Pod czujnym okiem doświadczonego instruktora ćwiczyli podstawy musztry: postawa zasadnicza, swobodna, zwroty w miejscu, marsz oraz zbiórki.
Tekst – Agnieszka: ,,Dla mnie najtrudniejszym było wykonywanie zwrotów w tył, ponieważ ciężko było utrzymać równowagę. Pozostałe komendy nie stanowiły trudności”.
Patrycja: ,,Było super! Z niecierpliwością czekam na następne zajęcia.”

Fotoreportaż można obejrzeć w galerii.

Kamila Bejger-Rudnicka

SZKOLENIE STRZELECKIEZgodnie z planem zajęć 26 października grupa ,,mundurowa” rozpoczęła szkolenie strzeleckie na strzelnicy WKS ,,Zawisza”.
Wykonanie zadania bojowego poprzedzone było wykładem z zakresu budowy broni strzeleckiej i jej rodzajów, posługiwania się bronią oraz zasad BHP na strzelnicy.
Po części teoretycznej ,,mundurowi” rozpoczęli ćwiczenia strzeleckie. Uczestnicy
z wielkim zainteresowaniem obserwowali tarcze strzelnicze, a w szczególności tych , którzy ,,przewiercili” otworki w samym centrum tarczy.

Miano najlepszego strzelca uzyskały Paulina Tes oraz Patrycja Wilczak. GRATULACJE!

Fotoreportaż można obejrzeć w GALERII

Kamila Bejger-Rudnicka

WARSZTATY pt. "PSYCHOLOGIA TŁUMU"W ramach działalności Sekcji Młodzieżowej „FerajnA” w poniedziałek, 05 listopada, w klasie 3 c odbyły się zajęcia warsztatowe z zakresu psychologii społecznej pt. „Psychologia tłumu”. Omawialiśmy procesy zachodzące w grupie, takie jak rozproszenie odpowiedzialności, próżniactwo społeczne czy powstawanie uprzedzeń. Dzięki świadomości istnienia podobnych zjawisk, jesteśmy w stanie - na przykład- udzielić drugiemu człowiekowi pomocy, nawet w sytuacji, gdy inni świadkowie nie reagują.

Wkrótce kolejne zajęcia!

Anna Gagajek