Biuletyn Informacji Publicznej Gimnazjum nr 3 w Bydgoszczy
670 lat Bydgoszczy Ster na Bydgoszcz Kapitał Ludzki, Miasto Bydgoszcz, Europejski Fundusz Społeczny
Rok 2013
PRZEDSIĘBIORCZA MŁODZIEŻ
W tygodniu przedsiębiorczości w sposób kreatywny zaistniało wiele klas.

Na jednych z ostatnich zajęć uczniowie klasy III b wykonali maski przypominające te z teatru antycznego. Jako tworzywo wykorzystali masę papierową, masę solną, farby i własną wyobraźnię.
Na lekcji języka polskiego odbył się sąd nad Antygoną. Maski na twarzach sędziów, świadków, oskarżycieli i obrońców głównej bohaterki wprowadziły wszystkich w klimat starożytnej tragedii. Antygonę uniewinniono.Maski można obejrzeć w sali 211 i na stronie internetowej.

Inne zajęcia poświęcone były wykonaniu robotów przez uczniów klas pierwszych. Robienie robota z kartonów nie okazało niczym trudnym. Wystarczyło kilka kartonów różnej wielkości. Najczęściej największy był tułowiem, mniejszy głową, a podłużne ułożone po bokach posłużyły jako ręce. Na tułowiu ułożyliśmy głowę z kartonu kwadratowego. Jakieś inne ozdoby czy dodatki zależały już wyłącznie od naszej kreatywności. Można było np. pomalować robota srebrną farbą czy ozdobić go wycinankami z gazet lub folią aluminiową. Warto było skorzystać z wyobraźni.


Kamila Bejger-Rudnicka
Ewa ŚniegowskaPRZEDSIĘBIORCZA MŁODZIEŻ
- AMBASADOREM DOBREJ GOSPODARKI

W ostatnich dniach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości młodzież uczestniczyła w zaproponowanych na ten dzień zajęciach.

Jednym z nich były zajęcia z właścicielem firmy, któremu nadano temat
„ABC PRZEDSIĘBIORCZOŚCI”.

Wielu młodych ludzi marzy, by w przyszłości być szefem własnej firmy.
Pani Luiza Szczepaniak – właścicielka firmy opowiedziała młodzieży o swojej ścieżce edukacyjnej i zawodowej, zagłębiła ich w tajniki zakładania własnego przedsiębiorstwa. Uczniowie dowiedzieli się krok po kroku co trzeba zrobić żeby założyć działalność gospodarczą. Wiedzą w tej chwili co to jest REGON, NIP, rachunek bankowy oraz jak wygląda dzień właściciela firmy.Własna firma Cię przeraża? Niepotrzebnie!
Jeśli masz obiecujący pomysł na własny biznes, lubisz działać i masz dużo energii do pracy, możesz już dziś zacząć marzyć o własnym biznesie.

Beata Makurat

Jednak aby firma dobrze prosperowała
warto nauczyć się efektywnej komunikacji.


W związku z tym uczniowie uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez psychologa p. Annę Gagajek. Temat warsztatów brzmiał:
„EFEKTYWNA KOMUNIKACJA INTERPERSONALNA”.Zdolności komunikacyjne mają ogromne znaczenie zarówno w obszarze życia prywatnego, jak i zawodowego. Dlatego też w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości uczniowie wzięli udział w warsztatach dotyczących efektywnej komunikacji interpersonalnej. Uczniowie poznawali mechanizmy procesu komunikacji międzyludzkiej. Uczyli się czym jest komunikacja werbalna i niewerbalna, na czym opiera się pierwsze wrażenie, poznawali techniki wspomagające aktywne słuchanie. Dzięki zdobytej wiedzy uczniowie mogą sprawniej funkcjonować w grupie, działać skutecznie i osiągać określone cele. Powodzenia!

Anna Gagajek


Praca przedsiębiorcy, człowieka biznesu to praca na wysokich obrotach. Dlatego też po wyczerpujących miesiącach intensywnej i stresującej pracy zalecany jest relaks.
Takim dobrym relaksem a wręcz terapią może okazać się muzykoterapia.Również takie zajęcia zostały zaproponowane naszym uczniom w czasie których wykazali się kreatywnością.

„SPOTKANIE Z MUZYKOTERAPEUTKĄ”.Terapia stosowana jest w celu przywrócenia zdolności fizycznej i psychicznej, obniża napięcie i uczy relaksu za pomocą muzyki i zajęć choreograficznych. Pani Maja Pawłowska w ramach spotkania pokazała uczniom kilka ćwiczeń na rozgrzewkę, które obniżają napięcie i stres.

Małgorzata Mazurkiewicz

Napięcie, stres, przygnębienie, zły dzień
można rozładować po prostu śpiewając.
Nie zabrakło i takiej propozycji dla naszych uczniów.


„ŚPIEWAĆ KAŻDY MOŻE”To zajęcia warsztatowe przeprowadzone przez p. Michalinę Spychalską z MDK nr 5. Uczestnicy warsztatów mieli możliwość poznania technik emisji głosu. Pani Michalina przedstawiła też zasady śpiewu chóralnego. Dla tych, którzy nigdy nie mieli styczności z publicznymi wystąpieniami i nie wierzą w swoje umiejętności polecamy śpiewanie mimo wszystko…nawet ukradkiem pod prysznicem.

Beata Makurat„JESTEM PRZEDSIĘBIORCZY”
– KONKURS PLASTYCZNY

W ramach obchodzonego w naszej szkole Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości został ogłoszony konkurs plastyczny pt. „Jestem przedsiębiorczy”. Napłynęło 27 prac plastycznych, które wykonane były
w formie plakatów i komiksów w języku polskim i angielskim.

Autorzy prac wykazali się znajomością tematu i pomysłowością,
ukazali swoje wizje, marzenia i fantazje.

I miejsce zdobyła Daria Makowska ucz. kl. III c

II miejsce zdobyła Karolina Jaworska ucz. kl. III c


III miejsce otrzymała Patrycja Prochowska ucz. kl. II a


Zapraszamy do obejrzenia wystawy prac plastycznych
znajdującej się w holu szkoły.

Organizatorzy: Genowefa Łobodzińska Marzenna KiermaszFORMY PRACY ZAROBKOWEJ 21 LISTOPADA

Na jednej z lekcji języka angielskiego uczniowie klas III zapoznali się z formami pracy zarobkowej, jaka jest modna wśród ich zagranicznych kolegów. Przy okazji porównali rynek pracy dla młodzieży w Polsce z tym, jaki istnieje w krajach anglojęzycznych. Uczniowie wykazali przy tym niezwykłą pomysłowość podczas wymieniania sposobów zarobkowania przez ich rówieśników.

tekst: Elżbieta Barczak

,,CIEKAWI LUDZIE, CIEKAWE SPOTKANIA"
,,PRACA W CHMURACH" – STEWARDESA 21 LISTOPADA

Zainteresowani uczniowie spotkali się ze stewardesą w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Podczas prezentacji mogli dowiedzieć się o obecnej sytuacji w branży lotniczej, przebiegu rozmowy kwalifikacyjnej na stanowisko członka personelu pokładowego, szkoleniu przygotowawczym do wykonywania zawodu oraz typowym dniu pracy stewardesy. Po wystąpieniu Pani Oliwia odpowiadała na liczne pytania uczniów, szczerze zainteresowanych tematyką spotkania.


tekst i fot: Kamila Bejger-Rudnicka


,,CIEKAWI LUDZIE, CIEKAWE SPOTKANIA" - SPOTKANIE Z DZIENNIKARZEM TVP BYDGOSZCZ RAFAŁEM PRZYBYSZEWSKIM 20 LISTOPADA

„Telewizja stała się nieodłącznym elementem życia prawie każdego z nas. Dla wielu ekran jest niemal wszystkim: źródłem informacji, wyznacznikiem obyczajów, światopoglądu, bezdyskusyjnym autorytetem…”
Przedstawiciele koła dziennikarskiego oraz uczniowie klas III i I b w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości wzięli udział w spotkaniu z dziennikarzem TVP Bydgoszcz, redaktorem programu informacyjnego „Zbliżenia” Panem Rafałem Przybyszewskim. Dzięki tej niezwykłej wizycie mogliśmy się na chwilę przenieść do świata telewizji, poznaliśmy specyfikę pracy dziennikarza programu informacyjnego, dowiedzieliśmy się, że otwartość, rzetelność, prawdomówność i zawodowa pasja to cechy niezbędne w tym zawodzie. Nasz gość z dużym zaangażowaniem mówił o swojej pracy i z przyjemnością odpowiadał na pytania uczniów. Dzięki temu powstał wywiad, który już wkrótce ukaże się na stronie internetowej naszej szkoły.
Dowiedzieliśmy się również, że Pan Rafał Przybyszewski jest absolwentem Gimnazjum nr 3. Być może niektórzy uczniowie pójdą w jego ślady.
Zaproszenie na warsztaty do siedziby TVP Bydgoszcz wszyscy przyjęliśmy z ogromna radością.tekst: Anna Kopeć
fot: Kamila Bejger Rudnicka„PRZEDSIĘBIORCZA MŁODZIEŻ NA PRZERWACH – BLOK KONKURSÓW I ZABAW TEMATYCZNYCH”
20 LISTOPADA

Jestem przedsiębiorczy; Wykazuję się inicjatywą;
Myślę o innych; Dbam o środowisko.

– takie hasła towarzyszyły imprezom przygotowanym przez Samorząd Uczniowski i wolontariuszy szkoły.

W wyniku akcji przeprowadzonych na przerwach wyłoniono najbardziej
przedsiębiorcze klasy i uczniów w zbiórkach:

- „Góra grosza”I miejsce klasa III b – 4 kg, wśród uczniów – Anna Liberacka – 1,8 kg, spośród nauczycieli pani Grażyna Grzejda- ponad 4 kg! Razem udało nam się zebrać ponad 13 kg groszaków dla dzieci z domów dziecka,

- „Jestem Eko”akcja zbierania zużytych telefonów komórkowych, razem zebrano 35 telefonów (2,5 kg), najwięcej klasa III b (9 telefonów), liderem wśród uczniów Marta Marcinkowska – 7 telefonów, spośród grona pedagogicznego – Pani Dyrektor (5 sztuk),

- nakrętek, baterii, płyt CDwyłonienie najbardziej przedsiębiorczych klas i osób,
- III A – zebrała 27 kg nakrętek, Mateusz Dąbkowski zajął I miejsce przynosząc 22,5 kg nakrętek,
- III B – zebrała 21,5 kg baterii, dzięki kreatywności Weroniki Plichy,
- I A – zebrała 187 płyt CD dzięki przedsiębiorczości Miłosza Wiśniewskiego.

Na przerwach obył się także konkurs na
najbardziej kreatywną i pomysłową drużynę w budowaniu wieży z makaronu. Najwyższą wieżę zbudowała klasa III c, II miejsce zajęła klasa II a, III – I a. Zmaganiom konkursowym towarzyszyły dodatkowe imprezy:
- prezentacja przebrań różnych zawodów i wybór najciekawszego - zwycięzcą został Tomek Schrőder,
- kiermasz pod hasłem „Z myślą o Świętach”,
- muzyczno – taneczne przerwy – występ grupy tanecznej z klasy 3b, mini recital Mateusza.

Cieszymy się, że do naszej akcji włączyli się nauczyciele.
Wszystkim gratulujemy pomysłów, kreatywności, zaangażowania
i dziękujemy za wspólną zabawę!!!

Genowefa Łobodzińska


,, CIEKAWI LUDZIE, CIEKAWE SPOTKANIA"
,,JAK ZOSTAĆ PLASTYKIEM?" - WARSZTATY PLASTYCZNE 20 LISTOPADA.

W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości dla uczniów, którzy interesują się plastyką, odbyło się spotkanie podczas którego pani Danuta Biczkowska opowiadała o swoich szczeblach w karierze zawodowej. Jej zamiłowanie do tworzenia rozpoczęło się już w dzieciństwie. W wyborze zawodu pomagali jej najbliżsi członkowie rodziny. Wybór okazał się trafny. Rozpoczynała pracę jako dekorator, obecnie pracuje z młodzieżą w Młodzieżowym Domu Kultury nr 5 w Bydgoszczy. Praca daje pani Dance dużo radości i satysfakcji.

Na koniec spotkania, młodzież Gimnazjum nr 3 wykonała komiks „Jestem przedsiębiorczy”.tekst i fot: Beata Makurat


,,WYKORZYSTANIE WALORÓW REGIONÓW GÓRSKICH DLA ROZWOJU TURYSTYKI I REKREACJI"

Celem warsztatów było wzbudzenie w śród uczniów własnej inwencji, pomysłowości, rozwijania wyobraźni i własnej wizji, jak wykorzystać walory lokalnego środowiska z jednoczesnym zachowaniem równowagi ekologicznej.
Zadanie uczniów polegało na tym, by pracując w grupach na kartach pracy, które przedstawiały obszar górski wrysowali i odpowiednio usytuowali inwestycje mające na celu dostosowanie regionu do wykorzystania przez turystów.
Chodziło tu o zaproponowanie, wrysowanie i odpowiednią lokalizację takich obiektów infrastruktury turystycznej jak;
- lokalna droga
- mała gastronomia
- parkingi
- motel
- szlaki turystyczne
- wyciągi narciarskie
- miejsca biwakowe
- zastosowanie alternatywnych źródeł energii
- wypożyczalnia sprzętu
i innych obiektów infrastruktury turystycznej wg własnych pomysłów.

Ocenie podlegały ilość i trafność zaproponowanych dla tego obszaru inwestycji oraz ich poprawna lokalizacja w obszarze górskim. Uczniowie wykazali się w trakcie realizacji zadania dużą pomysłowością, inwencją , prezentowali swoje wizje zagospodarowania przestrzeni.


Po prostu byli w tym dniu „dużymi przedsiębiorcami".

tekst: Krzysztof Gul
fot: Kamila Bejger-Rudnicka
BUDŻET DOMOWY 20 LISTOPADA

W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości dla klasy I b odbyły się zajęcia pt. „ Budżet Domowy” druga część. Uczniowie kończyli prace dotyczące budżetu domowego trzech rodzin. Musieli zaplanować miesięczne wydatki danej rodziny np. czynsz, ratę kredytową, wydatki na szkołę i samochód oraz wydatki przeznaczone na życie całej rodziny. Każda rodzina miała inne zarobki, inną liczbę członków oraz inne potrzeby. Po końcu odbyła się prezentacja prac. Okazało się że nasi uczniowie umieją oszczędzać i rozsądnie wydają zarobione pieniądze.
Arleta Zagożdżon


,,DORADCA ZAWODOWY DORADZI, PODPOWIE" - SPOTKANIE Z DORADCĄ ZAWODOWYM 20 LISTOPADA.

Warsztaty zostały przeprowadzone w klasie III i II b gimnazjum przez pracownice Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 w Bydgoszczy. Obejmowały one następujące zagadnienia: ,,Struktura edukacji w Polsce" oraz ,,Zawody przeszłości i przyszłości”. Uczniowie dowiedzieli się jak dokładnie wygląda struktura edukacji w polskim szkolnictwie od edukacji przedszkolnej do szkół wyższych. Warsztaty dotyczyły też zawodów przeszłości i przyszłości. Każdy chciałby wiedzieć na jakie zawody będzie w przyszłości zapotrzebowanie. Nie jest jednak łatwo określić w jakim zawodzie specjaliści będą poszukiwani, a w jakim będziemy mieć trudności ze znalezieniem pracy.


tekst: Ilona Wierzbicka
fot: Kamila Bejger-Rudnicka,,CIEKAWI LUDZIE, CIEKAWE SPOTKANIA"
,,SŁUŻBY MUNDUROWE - ZAWÓD POLICJANT" -
PRELEKCJA, ZAJĘCIA Z SAMOOBRONY 19 LISTOPADA

Zajęcia zostały przeprowadzone przez pracowników Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy st. asp. Adama Papke i st. insp. Monikę Karską.
Policjant – to nie zawód dla każdego. Do policji nie dostaną się osoby, które słabo radzą sobie ze stresem. Kryteria są ostre. Test mierzy predyspozycje do służby w policji w czterech obszarach: zdolności intelektualnych, zachowań społecznych, stabilności emocjonalnej i postawy w pracy.
Praca policjanta jest bardzo odpowiedzialna. Policjant dostaje do ręki broń i szeroki zakres uprawnień. Nie daje mu to jednak całkowitej władzy nad obywatelem. Tak naprawdę dopiero praktyka zawodowa weryfikuje szersze wyobrażenie o tej pracy.Czy praca policjanta budzi szacunek wśród dzisiejszej młodzieży?
Dla części tak! Tylko dlaczego nie u wszystkich?

organizator: Kamila Bejger-Rudnicka
tekst: Ilona Wierzbicka,,CIEKAWI LUDZIE, CIEKAWE SPOTKANIA"
,,REKONSTRUKCJE HISTORYCZNE - INNOWACYJNY POMYSŁ NA BIZNES"
19 LISTOPADA

O swojej pasji, a jednocześnie pracy opowiadał naszym uczniom Krzysztof Kozłowski, szef grupy rekonstrukcyjnej Sarmackie Dziedzictwo. Na co dzień Pan Krzysztof jest nauczycielem historii w III LO, ale na spotkanie w ramach obchodzonego w naszej szkole Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości przybył w przepięknym, w dużej mierze uszytym przez siebie stroju szlachcica. Futrzana czapka, szyte na miarę i według specjalnego wykroju buty i rękawice oraz strojny żupan. Przy boku wisiała szabla. Jego ogromna pasja daje od pewnego czasu możliwość dodatkowego zarobku. Pan Krzysztof wraz ze swoimi przyjaciółmi, również pasjonatami i miłośnikami historii bierze udział w przeróżnych imprezach na których przybliża ciekawe wydarzenia historyczne. Rekonstrukcja bitew i nie tylko mają przybliżyć dawne czasy. Pokazać jak wtedy się żyło, mieszkało, jadło i ubierało.


Być może obecni na spotkaniu uczniowie idąc śladami Pana Krzysztofa wykorzysta swą pasję jako źródło dochodu?

organizator, fot. Aleksandra Matuszak
tekst: Ilona Wierzbicka,,CIEKAWI LUDZIE, CIEKAWE SPOTKANIA" - SPOTKANIE Z DZIENNIKARZEM I FOTOREPORTEREM
19 LISTOPADA

Uczniowie gimnazjum spotkali się z powszechnie znanym i szanowanym
w środowisku Panem Markiem Chełminiakiem – dziennikarzem i fotoreporterem Expresu Bydgoskiego.
W tym zawodzie z pewnością nie grozi rutyna - codziennie trzeba ścigać się
z samym sobą. Zawód powszechnie określany słowem fotoreporter w istocie kryje w sobie kilka specjalizacji - odmiennych zawodów dziennikarskich, które łączy podstawowe narzędzie pracy kamera fotograficzna, a językiem wypowiedzi jest OBRAZ.
Zawód naszego prelegenta przepełniony jest pasją, pełną determinacji analityczną dociekliwością i szczególnym zmysłem obserwacji w postrzeganiu prawd otaczającej go rzeczywistości. Posiada on także talent umownie nazywany zmysłem plastycznym i kulturą wizualną, które ułatwia widzenie głębi, barw i odcieni rzeczywistości. Ma też smykałkę manualno-techniczną sprawność ułatwiającą wykorzystanie możliwości skomplikowanego sprzętu.

Jeżeli nie szukamy spokoju, ustabilizowanej egzystencji, a raczej mocniejszych wrażeń i satysfakcji z pokonania coraz to nowych wyzwań -
naprawdę warto zostać dziennikarzem z kamerą.
Jak to było od początku opowiadał Marek Chełminiak.

organizator, fot: Kamila Bejger – Rudnicka
tekst: Ilona Wierzbicka

PASJA I HOBBY DROGĄ DO KARIERY 14 LISTOPADA

Prezentacje multimedialne opatrzone obszernym komentarzem, demonstracje umundurowania i wyposażenia polskiego żołnierza w różnych warunkach oraz pokazy pomocy poszkodowanemu z ciałem obcym w podudziu i stłuczeniem policzka…tak wyglądał pierwszy dzień „Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości” w naszej szkole.Wielu uczniów, którzy przygotowali zajęcia tematyką wojskową
i ratownictwa medycznego interesują się od dzieciństwa. Prezentując swoje hobby poprzez przygotowanie tak ciekawych zajęć powoli spełniają swoje marzenia by rozpocząć w przyszłości karierę wojskową czy ratownika medycznego.

Kamila Bejger-Rudnicka

tekst: Ilona Wierzbicka