Biuletyn Informacji Publicznej Gimnazjum nr 3 w Bydgoszczy
670 lat Bydgoszczy Ster na Bydgoszcz Kapitał Ludzki, Miasto Bydgoszcz, Europejski Fundusz Społeczny
Co jeszcze?

TYM RAZEM LODOWISKOW ramach projektu „TRZYMAJ FORMĘ” i ogłoszonym rokiem „SZKOŁY W RUCHU” w piątek 7 marca spędziliśmy mile czas przy muzyce na fordońskim lodowisku. Każda forma aktywności fizycznej jest bardzo ważna. Wspaniale, że młodzież naszej szkoły zaczyna to doceniać i co ważniejsze realizować.
Beata Makurat i Ilona Wierzbicka


ZAPRASZAMY NA WARSZTATY

SYMPATYKÓW SZKOLNEGO KOŁA TURYSTYKI ROWEROWEJ
ZAPRASZAMY NA SPOTKANIE INSTRUKTARZOWE
Z KIEROWNIKIEM FIRMY „BART-POL”
MIESZCZĄCEJ SIĘ PRZY ULICY Magazynowej 11.


Temat spotkania:

„JAK ZABEZPIECZYĆ I DBAĆ O ROWER
NIE TYLKO ZIMĄ”
Zimą, nawet najwięksi miłośnicy jazdy na rowerze stają przed koniecznością przerzucenia się na inny środek transportu. Na przekór pokusie, nie możemy go wówczas odłożyć zwyczajnie w kąt, bo wiosną mogłyby nas wówczas spotkać niemiłe niespodzianki.

Co powinniśmy zatem zrobić by należycie przygotować rower
na zimową odstawkę?


Tego dowiecie się o godz. 13.30 w piątek 6 grudnia!!!

Beata Makurat i Ilona Wierzbicka


WARSZTATY: „JAK ZABEZPIECZYĆ I DBAĆ O ROWER NIE TYLKO ZIMĄ”

Tak jak zaplanowaliśmy, 6 grudnia wybraliśmy się na warsztaty, które dla naszych młodych rowerzystów poprowadził kierownik firmy Bart-Pol mieszczącej się przy ulicy Magazynowej.Ponieważ nasze wspaniałe wyjazdy rowerowe zawiesiliśmy do wiosny, przyszedł czas, by członkowie Klubu Turystyki Rowerowej zapoznani zostali przez fachowca jak zabezpieczyć i dbać o rower nie tylko zimą.

Nadchodzą zimne i mniej przyjemne dni i to nie tylko dla nas samych, ale również dla naszego roweru. W okresie jesienno-zimowym nasz pojazd jest wystawiony na ciężką próbę. Woda, błoto pośniegowe, sól, to wszystko czynniki destrukcyjnie wpływające na nasz rower. Jak się zorientowaliśmy z pogadanki przygotowanie roweru na zimę nie przedstawia sporych problemów i nie jest bardzo kosztowne. Problem polega jednak na tym, że podczas tej pory roku wszystkie części niszczą się dużo bardziej.

BARDZO WAŻNE BY: przed odstawieniem roweru do piwnicy lub garażu oczyścić go z brudu, kurzu, a następnie należy sprawdzić jego stan techniczny.
• sprawdzamy czy koła wymagają centrowania czy nie "biją na boki". W tym wypadku polecamy serwis rowerowy.
• sprawdzamy czy koła dobrze trzymają powietrze
• sprawdzamy zużycie klocków hamulcowych. Jeżeli są zużyte - wymieniamy. Sprawne hamulce to podstawa, tak jak w samochodzie.
• tylną przerzutkę ustawiamy na najmniejszym kole zębatym, sprężyna wtedy nie jest napięta, przerzutka posłuży nam dłużej
• sprawdzamy wszelkie luzy i zużycie łańcucha rowerowego, smarujemy łańcuch specjalnym olejem
• wyciągamy baterie z oświetlenia aby uniknąć wylania ogniw
ZAPAMIĘTALIŚMY ABY: rower przechowywać w suchym miejscu. Możemy go zawiesić na kole lub ramie. Jeżeli nie mamy możliwości powieszenia roweru to pamiętajmy aby co jakiś czas obrócić koła, gdyż guma pęka, w momencie kiedy rower stoi długo na oponach. Nie trzymamy roweru na balkonie, gdzie jest mróz, wilgoć - po prostu rower nam zardzewieje i zje go korozja. Niskie temperatury są również szkodliwe dla wszelkich elementów gumowych. Pamiętajmy też o zabezpieczeniu roweru przed kradzieżą.

Zajęcia okazały się bardzo przydatne dla naszych młodych cyklistów.
Uzyskali oni wiele cennych rad.
Na kolejne spotkanie Pan kierownik zaprosił nas na początku marca.
Tym razem obowiązkowo z rowerami.
Zrobimy wtedy wszyscy ich kompleksowy przegląd
przed kolejnymi naszymi wyprawami.Beata Makurat i Ilona Wierzbicka