Biuletyn Informacji Publicznej XIII Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy
670 lat Bydgoszczy Ster na Bydgoszcz Kapitał Ludzki, Miasto Bydgoszcz, Europejski Fundusz Społeczny
Śladami patrona

Celem wycieczki na Kaszuby w dniach od 29 września do 01 października mającej na celu integrację klas pierwszych było między innymi pójście śladami patrona naszej szkoły - generała Józefa Hallera.
Mieliśmy okazję przybliżyć sobie jego barwną postać odwiedzając Władysławowo i Puck.

Jak się okazało izba pamięci gen. Hallera mieści się w niewielkim, drewnianym domu, w którym w latach dwudziestych XX wieku, spędzał z rodziną letnie wakacje. Dzięki reaktywowanemu "Towarzystwu Przyjaciół Hallera", izba poświęcona "Błękitnej Armii" generała Hallera potocznie nazywana "Hallerówką", jest siedzibą Muzeum Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.


My uczniowie XIII LO zobaczyliśmy stosunkowo niewielką, ale na pewno wartą obejrzenia wystawę przedmiotów związanych z postacią generała.
Są to głównie pamiątki po naszym patronie i jego żołnierzach Błękitnej Armii.
Gdy kustosz dowiedział się, że nie jesteśmy tu przypadkiem i, że gen. Józef Haller jest patronem naszej szkoły, sięgnął do sejfu w którym przechowywany jest oryginalny testament generała - na co dzień niedostępny dla zwiedzających. Poczuliśmy się wtedy wyjątkowymi gośćmi Hallerówki.
Kustosz z wielkim zaangażowaniem i przejęciem opowiadał nam o życiu generała. Jego doświadczenie i pasja z jaką przedstawił nam postać Józefa Hallera było niekiedy poruszające. Dowiedzieliśmy się np., że pogrzeb generała był bardzo skromny. Uczestniczyło w nim niewiele osób, co oznaczało, że współcześnie żyjący ludzie nie doceniali zasług naszego patrona. Po skończonym wykładzie, serdecznie podziękowaliśmy za ciepłe przyjęcie i oprowadzenie nas po muzeum, mieliśmy także nadzieję, że kiedyś tam powrócimy.
Nasz pobyt w Hallerówce na pewno każdy z nas będzie miło wspominać.
Dzięki takim wycieczkom jak ta poznajemy przeszłość naszego narodu jak również wielkich ludzi, o których powinniśmy pamiętać i z szacunkiem o nich mówić.
W sąsiedztwie Hallerówki znajduje się odsłonięty w sierpniu 1995 roku "Pomnik Generała Józefa Hallera" przed którym to z okazji rocznicy obchodów Zaślubin Polski z morzem organizowane są uroczystości.


Po trzech godzinach spędzonych we Władysławowie udaliśmy się do Pucka gdzie gen. Józef Haller dokonał historycznych zaślubin Polski z morzem.

Czy było warto?

Absolutnie tak, ponieważ znacznie przybliżyliśmy sobie postać naszego patrona
i zrozumieliśmy, że warto żyć dla poświęceń...

Agnieszka Lorenc
uczennica kl. I b XIII LO