Biuletyn Informacji Publicznej XIII Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy
670 lat Bydgoszczy Ster na Bydgoszcz Kapitał Ludzki, Miasto Bydgoszcz, Europejski Fundusz Społeczny
Rok 2014


21 listopada zakończył się Światowy Tydzień Przedsiębiorczości. W Zespole Szkół nr 35 nad tym przedsięwzięciem opiekę medialną sprawowała TVP BYDGOSZCZ.W trakcie minionego tygodnia młodzież aktywnie uczestniczyła w różnych formach zajęć np. warsztaty językowe, seminaria, spotkania z ciekawymi ludźmi, lekcje przedsiębiorczości itp.
Młodzież przekonała się, że warto być człowiekiem przedsiębiorczym i planować swoją przyszłość zawodową już na etapie szkoły gimnazjalnej.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i organizatorom programu "OTWARTA FIRMA" w ramach ŚWIATOWEGO TYGODNIA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI 2014 za zaangażowanie w przedsiębiorczą edukację młodych ludzi.

W związku z licznymi przedsięwzięciami, które miały miejsce w naszej szkole w ramach VII edycji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Expresie Bydgoskim ukazały się dwa artykuły dotyczące tego wydarzenia.

Elżbieta Barczak i Kamila Bejger - Rudnicka

PRZEDSIĘWZIĘCIA ZREALIZOWANE 21 LISTOPADA

ODKRYJ SWOJE POWOŁANIE

"FUNDACJA PIĘKNIEJSZEGO ŚWIATA W SKŁUDZEWIE".

Kolejny raz wybraliśmy się na warsztaty plastyczne do Skłudzewa. Poznaliśmy kolejne techniki – płaskorzeźbę w gipsie oraz rysowanie na szkle.
Pomimo, że całe ćwiczenie wydawało się skomplikowane i poważne, okazało się świetną i bardzo prostą zabawą.
Na koniec prowadząca zajęcia p. Danuta Wambier – artysta plastyk i pedagog, zapoznała nas z nieznaną nam techniką barwienia papieru – marmurek z farb olejnych. Wykonaliśmy efektowne i nietuzinkowe prace, które wkrótce znajdą się na szkolnej wystawie.
Kto wie, być może ktoś z nas zapragnie zostać artystą plastykiem?

Jolanta Domińska i Beata Makurat

"MÓJ WYMARZONY ZAWÓD".

W ramach tygodnia przedsiębiorczości uczniowie trzeciej klasy liceum na lekcji języka polskiego opowiadali o swoim wymarzonym zawodzie. Kim chcieliby być za 7-8 lat, gdy skończą studia.
Mieli wziąć pod uwagę swoje predyspozycje zawodowe: np.
- czy chętnie kierowaliby pracą zespołu
- czy ich czas pracy mógłby być elastyczny
- czy wyobrażają sobie siebie w biurze
- czy są kreatywni
- czy są odporni na stres
- czy lubią prace artystyczne
- czy są zdyscyplinowani
- czy lubią niezależność
- czy są otwarci na nowe technologie itp.
Większość maturzystów, jak się okazało, ma już ściśle sprecyzowane plany. Najważniejsze, że są bardzo otwarci. Już w trakcie studiów chcą kończyć różne inne formy doskonalenia zawodowego i pracować w czasie wakacji, by mieć lepszy start. Do ciekawych zawodów, o których marzą nasi uczniowie należy np. praca w charakterze stewardesy, dubbingowanie czy praca w służbach mundurowych. Myślą również o coachingu. Nie wykluczają pracy poza granicami Polski, dlatego ważnym dla nich aspektem jest doskonalenie przede wszystkim języka angielskiego.

Opracowała Lidia Mulhstein

PRZEDSIĘBIORCZA MŁODZIEŻ

"Budżet domowy - planujemy święta".

W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości dla grupy uczniów z gimnazjum odbyły się zajęcia pt. „Budżet domowy – planujemy święta”. Uczniowie opracowywali budżet domowy trzech rodzin. Musieli zaplanować miesięczne wydatki danej rodziny np. czynsz, ratę kredytową za mieszkanie, wydatki na szkołę i samochód, wydatki przeznaczone na życie całej rodziny oraz wydatki związane ze świętami. Raty kredytowe podane były w różnych walutach. Korzystając z Internetu przeliczali dane waluty na złotówki. Obliczając wydatki związane z utrzymaniem rodziny, korzystali z gazetek promocyjnych. Każda rodzina miała inne zarobki, inną liczbę członków oraz inne potrzeby. Na końcu odbyła się prezentacja prac. Okazało się, że nasi uczniowie umieją oszczędzać i rozsądnie wydają zarobione pieniądze.
Arleta Zagożdżon

"Chemia i biznes"- polscy badacze
i ich wkład w światową ekonomię

Podczas seminarium zorganizowanego w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości uczniowie klasy II B gimnazjum śledzili kariery wielkich polskich naukowców, odkrywców i badaczy. Poznawali dokonania Marii Skłodowskiej-Curie, Ignacego Łukasiewicza, Karola Wróblewskiego, Zygmunta Olszewskiego i Kazimierza Fajansa. Czy kariera naukowa wiąże się
z sukcesem finansowym? Kto jest uznawany za pioniera przemysłu naftowego w Europie? Kto był jednym z największych na świecie autorytetów
w dziedzinie skraplania gazów? Które pierwiastki chemiczne zostały odkryte przez Polaków? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznali uczestnicy seminarium.Jolanta Nowak

PRZEDSIĘBIORCZA MŁODZIEŻ

"Przyszłość mojej przedsiebiorczosci" - oczami młodziezy.

Na zakończenie Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości wyłoniono zwycięzców konkursu plastycznego pt. „Przyszłość mojej przedsiębiorczości”. Zadaniem uczestników konkursu było przedstawienie własnego widzenia i pojmowania przedsiębiorczości. Wśród prac znalazły się kolaże, prace plastyczne uzupełnione opisem cech, które powinny towarzyszyć osobie przedsiębiorczej. W pracach można również dostrzec marzenia naszych uczniów.
I miejsce zajęła praca zbiorowa: Wiktorii Gipp, Agaty Kuligowskiej i Angeliki Plichy, II miejsce -Weroniki Opalińskiej, a trzecie - Mikołaja Jelonka. Gratulujemy i życzymy wszystkim przyszłym przedsiębiorcom osiągnięcia zamierzonych celów i zrealizowania planów.Grażyna Grzejda i Genowefa Łobodzińska

PRZEDSIĘWZIĘCIA ZREALIZOWANE 20 LISTOPADA

„POTYCZKI MATEMATYCZNE".

Uczniowie 3 klasy liceum wzięli udział w konkursie matematycznym pn: Matematyczne potyczki". Każdy uczeń musiał rozwiązać 7 zadań wymagających nie tylko sprawnego liczenia, ale także logicznego rozumowania, kojarzenia i wyciągania wniosków. Zmagali się z takimi zagadnieniami, jak: lokata, oprocentowanie, kapitalizacja odsetek, odsetki.
Szukali ukrytych i zaszyfrowanych liczb. Niektóre zadania omawiane później z nauczycielem wzbudziły ożywioną dyskusję i wspólne szukanie właściwej odpowiedzi.
W konkursie zwyciężyli Paweł Kowalski i Daniel Mikulski

Monika Pacholska

„Face to face – rozmowa kwalifikacyjna początkiem kariery.

W ramach obchodów Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości uczniowie kl. IIa i IIb Gimnazjum nr 3 w dniu 20.11.2014 wzięli udział w warsztatach językowych: „Face to face – rozmowa kwalifikacyjna początkiem kariery. Uczniowie zapoznali się z przykładowymi dokumentami aplikacyjnymi, stworzyli swoje własne CV w j. angielskim oraz przygotowali pracując w grupach przykładowe pytania na rozmowę kwalifikacyjną w sprawie pracy. Następnie każdy uczeń podczas warsztatów mógł wcielić się zarówno w rolę osoby ubiegającej się o pracę jak również pracodawcy. Po przeanalizowaniu wyników rozmów kwalifikacyjnych pracodawcy wybrali spełniających oczekiwania kandydatów, którym należą się gratulacje. Zajęcia przeprowadzono w formie warsztatów, co sprawiło, że wszyscy uczniowie aktywnie brali udział zdobywając nowe doświadczenia.
Beata Szmania

ODKRYJ SWOJE POWOŁANIE

„Przedmioty użytkowe z surowców wtórnych,
czyli jak działać ekonomicznie i ekologicznie"

W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości uczniowie naszej szkoły brali udział w konkursie plastycznym, w którym wykonywali torby. Wykorzystywali do tego celu torby papierowe, które ozdabiali materiałami z surowców wtórnych oraz materiałami artystycznymi. Uczniowie wykazali się wielką kreatywnością, ujawniły się talenty artystyczne oraz zdolności twórcze.


Małgorzata Ulanowska - Dylik

ODKRYJ SWOJE POWOŁANIE

„Czy sport i biznes idą w parze?”

Podczas seminarium organizowanego w Ramach Światowego Dnia Przedsiębiorczości w Zespole Szkół nr 35 zagościła Natalia Kożuchowska – pięcioboistka nowoczesna. Opowiadała ona nam o swojej karierze zawodowej sportowca. Odpowiedziała na wiele ważnych pytań: Czy sport to zdrowie? Czy warto uprawiać sport? I w końcu czy sport i biznes idą w parze? Zawodniczka udowodniła, że można pogodzić zarówno sport, karierę zawodową jak i życie towarzyskie. Ponadto można było się dowiedzieć, że sport to także sposób na życie i życiowy biznes, jednak nie można zaniedbywać rzeczy innych. Pięcioboistka przedstawiła nam ważne cechy sportowca takie jak: wytrwałość, samodyscyplina, organizacja, punktualność, samodzielność oraz upór w dążeniu do celu i dowiodła, że mają one kluczowe znaczenie w życiu codziennym, a szczególnie w życiu dorosłym. Można było również podziwiać Natalii trofea - puchary i medale z Mistrzostw Polski, Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata.
Katarzyna Kożuchowska

ODKRYJ SWOJE POWOŁANIE

„Ratownik medyczny - to powołanie, czy zawód!”

Uczniowie naszej szkoły w związku z obchodami Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości wzięli udział w spotkaniu z ratownikiem medycznym p. Angeliką Karczewską. Dowiedzieli się, jaką należy ukończyć szkołę, żeby podjąć pracę jako ratownik medyczny, jakie studia i szkolenia ich czekają, a także jakie cechy charakteru powinna mieć taka osoba. Zapoznali się z charakterem pracy, jej specyfiką, a także poznali działania ratownictwa w naszym regionie. Pani Angelika mówiła także o dużej odpowiedzialności jaką niesie za sobą ten zawód, a umiejętność współpracy w grupie i szybkość podejmowania decyzji są najważniejszymi cechami gdy chodzi o ratowanie ludzkiego życia. Ratownik medyczny to i zawód i powołanie w przypadku naszego gościa, które łączy obowiązek z satysfakcją z wykonywanej pracy


Katarzyna Kożuchowska


ODKRYJ SWOJE POWOŁANIE

Zawód bibliotekarza nie jest nudny!

Uczestnicy świetlicy socjoterapeutycznej wzięli udział w wycieczce do Filii nr 13 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Fordonie na Bajce.
Pani bibliotekarka opowiedziała nam o swoim zawodzie oraz predyspozycjach do tego zawodu. Dowiedzieliśmy się, kto może podjąć pracę jako bibliotekarz, jakie szkoły należy ukończyć, oraz jak wygląda codzienna praca w bibliotece. Wzbogaciliśmy się o informacje o sposobach obsługiwania osób wypożyczających książki, ilości książek, które może wypożyczyć jeden czytelnik, oraz tworzeniu nowoczesnych bibliotek i sposobu katalogowania książek na półkach. Pracownik biblioteki opowiedziała nam również o nowych technologiach informatycznych wykorzystywanych w bibliotekach, a także o roli bibliotekarza. Poznaliśmy też nowy dla nas zawód związany z bibliotekami tzw., osobę, która wyszukuje informacje o książce dla czytelnika.Małgorzata Mazurkiewicz
Kamila Bejger-RudnickaPRZEDSIĘWZIĘCIA ZREALIZOWANE 19 LISTOPADA

PRZEDSIĘBIORCZA MŁODZIEŻ

"Przedsiębiorczość w turystyce i rekreacji"

W warsztatach „Przedsiębiorczość w turystyce i rekreacji” uczestniczyli uczniowie klasy II a i II b gimnazjum oraz klasa III liceum.
Zajęcia były doskonałą okazją do uświadomienia młodzieży, że we współczesnym świecie, aby zrealizować swoje plany należy być przedsiębiorczym. Uczniowie zebrali informacje na temat oczekiwań mieszkańców Fordonu dotyczących parków miejskich i otaczających lasów.Mariola Szczawińska

„PASJA I HOBBY DROGĄ DO KARIERY”
- spotkanie z dziennikarzem i fotoreporterem

Uczestnicy Międzyszkolnego Konkursu Fotograficznego - uczniowie fordońskich gimnazjów i szkół podstawowych w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości wzięli udział w spotkaniu z dziennikarzem i fotoreporterem Expresu Bydgoskiego Panem Markiem Chełminiakiem.
Dzięki tej niezwykłej wizycie poznaliśmy specyfikę pracy fotoreportera, dowiedzieliśmy się, że otwartość, rzetelność, wytrwałość i zawodowa pasja to cechy niezbędne w tym zawodzie.
Nasz gość z dużym zaangażowaniem mówił o swojej drodze do kariery, o pracy i codziennym podejmowaniu nowych wyzwań, podkreślając, że każdy zawód przynosi zadowolenie i satysfakcję, gdy łączy obowiązek z zamiłowaniem i pasją.
Pan Marek Chełminiak poprowadził również warsztaty dla młodych adeptów sztuki fotografii oraz ogłosił wyniki Międzyszkolnego Konkursu Fotograficznego „Fordon znany i nieznany w obiektywie młodych fotoreporterów”.Anna Kopeć

NASZE ZAWODY

Nasi uczniowie postanowili chociaż jeden dzień wcielić się w różne zawody poprzez przebranie się. W szkole można było spotkać m.in. chirurgów, kucharza, modelki, panią sprzątaczkę, piłkarzy, bramkarza (dziewczynę!), lekarzy.


G. Łobodzińska

ODKRYJ SWOJE POWOŁANIE

"Wojsko Polskie w operacjach pokojowych"

Żadnemu z żołnierzy, którzy służyli w Afganistanie, nie wolno zdradzać, czym się tam zajmowali i co przeżywali. Grożą za to sankcje karne. Nasi prelegenci podkreślali, że strategicznych tajemnic wojskowych się nie ujawnia. Opowiadali nam tylko o codziennym życiu setek chłopaków rzuconych na wojnę do kraju zaskakującego pod każdym względem: klimatu, obyczajów, prawa oraz biorącego nad nim górę bezprawia i terroryzmu.

Na misji nie było twardzieli i bohaterów. Kto tak mówi, to nadzwyczajnej tylko się przechwala. Naszym bohaterom towarzyszył na misji ciągły strach przed śmiercią.
Żołnierze uczestniczący w misjach opowiadali też, jaki szereg przygotowań towarzyszył im przed wyjazdem do Afganistanu.
Bardzo interesował nas aspekt dziecka w oczach wojny. Okazało się, że większość z nich została poszkodowana w wyniku eksplozji ładunków wybuchowych umieszczonych przy drogach albo po przypadkowym znalezieniu się w ogniu walk. Smutna rzeczywistość jest taka, że większość kobiet i dzieci zginęło lub zostało rannych w czasie codziennych czynności, w domu, w drodze do szkoły, w czasie pracy w polu.
Po spotkaniu z żołnierzami uczestniczącymi w misjach wiemy, że czas tam spędzony to czas bardzo trudny nawet dla tak silnych charakterów jakie powinni posiadać, bo jak sami mówią: "Tęsknota i miłość przypomina, co jest najważniejsze w życiu. Czasami pojawiają się wątpliwości, czy decyzja o przylocie do Afganistanu była właściwa, ale na misji nie można pozwolić sobie na chwile słabości”.Ilona WierzbickaPRZEDSIĘWZIĘCIA ZREALIZOWANE 18 LISTOPADA

PASJA I HOBBY DROGĄ DO KARIERY

„Pierwsze kroki w świecie ceramiki”

Po raz pierwszy zetknęliśmy się z nową techniką plastyczną - ceramiką. Znawca tego tematu p. Danuta Biczkowska pracująca w MDK nr 5, podzieliła się z nami swoją pasją. Opowiedziała nam, jaką trzeba przejść drogę żeby zostać artystą plastykiem.
Kontynuacją wykładu było zaproszenie nas do pracowni plastycznej, gdzie wykonuje się prace z ceramiki. Zapoznaliśmy się z technikami modelowania w glinie, modelowaliśmy ręcznie techniką wygniatania, budowaliśmy z wałków i płatów. Efektem naszej pracy były piękne anioły, które ozdobią nasze domy w świąteczny czas. Dziękujemy pani Danucie Biczkowskiej za ciekawe zajęcia.

Organizatorami zajęć były p. Jolanta Domińska i Beata Makurat.

ARCHITEKCI KARIERY

„Jak przedstawić się zagranicznemu pracodawcy poprzez dokumenty aplikacyjne."

Na dzisiejszych zajęciach języka niemieckiego odbyły się warsztaty "Jak przedstawić się zagranicznemu pracodawcy poprzez dokumenty aplikacyjne."
Temat zajęć nie był przypadkowy. Niemiecki rynek pracy jest bogaty w oferty dla pracowników z Polski. Aby móc zaistnieć na tym rynku, należy posiadać umiejętność tworzenia dokumentacji osobistej, co było głównym celem dzisiejszej lekcji. Uczniowie pracowali z wzorami niezbędnych dokumentów aplikacyjnych, takimi jak życiorys i list motywacyjny. Przypomnieli sobie również zagadnienia związane z tematyką pracy. Po przeprowadzonych warsztatach są przygotowani, aby poprawnie zaprezentować się potencjalnemu pracodawcy w krajach niemieckojęzycznych.

Ewa Bułatowicz

ODKRYJ SWOJE POWOŁANIE

„Jak odnieść sukces? – spotkanie z absolwentem”

Tomasz Olejnik, absolwent naszej szkoły na spotkaniu z uczniami udowodnił, że sport nie tylko jest świetną formą spędzania czasu wolnego, ale może być również sposobem na życie i karierę. Od ponad dziesięciu lat trenuje kolarstwo i jest obecnie liderem francuskiej drużyny USSA Pavilly Barentin. Z wielką pasją przedstawił przebieg swojej kariery, w której osiągnął już sporo zwycięstw: wygrał ponad 20 wyścigów, zdobył mistrzostwo Polski, wygrał puchar Francji. Swoje osiągnięcia zawdzięcza systematycznej i wytrwałej pracy oraz samodyscyplinie.


G. Łobodzińska

„Nauka – praca – sukces”

Rafał Przybyszewski, przybliżył kulisy pracy reportera telewizyjnego. Swoją karierę zaczynał w Toruniu, obecnie pracuje na rzecz TVP Regionalna. Cechy jakie powinien mieć reportażysta to: dobry obserwator, dociekliwość, komunikatywność, umiejętność szybkiego podejmowania decyzji. Jednak przede wszystkim musi rzetelnie przekazywać informacje. Rafał doskonale łączy pracę zawodową z nauką; studiuje prawo i poprzez pracę doskonali swój warsztat oraz zdobywa doświadczenie. Chociaż czasami zdarzały mu się „wpadki”, którymi podzielił się na spotkaniu.


G. Łobodzińska

PRZEDSIĘWZIĘCIA ZREALIZOWANE 17 LISTOPADA


PASJA I HOBBY DROGĄ DO KARIERY

,,SŁUŻBA MUNDUROWA -
jak pasje/hobby zamienić w pracę?”

Wiele osób wykonuje pracę, której nie lubi. Po jakimś czasie brakuje im energii, motywacji i zaangażowania, aby przez kolejne lata robić coś, co zupełnie ich nie interesuje. Dlatego warto skupić się na tym, co lubisz robić
i zamienić pasję w pracę, w którą zaangażujesz się całym sobą.
Pomyśl, czy są zawody, w które uwielbiałeś bawić się w dzieciństwie, kiedy życie było o wiele mniej skomplikowane? A może interesują Cię one do tej pory?
Może warto trwającą pasję przełożyć na przyszłą pracę, pełną satysfakcji
i zaangażowania?
Wielu małych chłopców chciało zostać strażakiem czy żołnierzem. Taką właśnie pasją z dzieciństwa zarażali uczniów klasy I a i I b, która jest klasą mundurową Rafał Adamczewski z mundurowej klasy drugiej i jego kolega Patryk z Gimnazjum nr 2.
Tematyka spotkania dotyczyła służb mundurowych, której towarzyszyły pokazy pierwszej pomocy.

tekst: Ilona Wierzbicka
fot: Kamila Bejger RudnickaZAWODOWE KALAMBURY

Zawody można poznawać i prezentować w różnorodny sposób. Jednym z nich były zawodowe kalambury. Młodzież prezentująca zawody musiała się wykazać pomysłowością i kreatywnością a widzowie spostrzegawczością. Rozpoznano m.in. chirurga, nauczyciela, weterynarza i fryzjera.
KREATYWNA WYOBRAŹNIA Z JESIENIĄ W TLE

Za oknem zrobiła się szara ponura jesień. Jednak dzięki pracom plastycznym zespołów klasowych powróciła piękna złota polska jesień. Z jej darów dzięki swojej pomysłowości wyczarowali przepiękne prace a przy okazji bardzo dobrze się bawili.