Biuletyn Informacji Publicznej XIII Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy
670 lat Bydgoszczy Ster na Bydgoszcz Kapitał Ludzki, Miasto Bydgoszcz, Europejski Fundusz Społeczny
Rok 2016


18 LISTOPADA


TWARZĄ W TWARZ Z PISARZEMW ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości odbyło się w naszej szkole spotkanie z pisarzem powieści fantastycznych i fantasy Markiem Żelkowskim.


Pan Marek jest również autorem wielu słuchowisk radiowych i dziennikarzem. Młodzież z kółka twórczego mogła dowiedzieć się od podszewki jak wygląda warsztat pisarza. Jakie autor dalszych części serii Pana Samochodzika ma inspiracje twórcze.


Uczniów ciekawiło, czy będąc w ich wieku, też niechętnie czytał lektury. Dowiedzieli się, kiedy zaczął swoje pierwsze kroki pisarskie i jakie były jego ulubione książki. Recenzją spotkania mogą być słowa uczniów, że było to dla nich wydarzenie bardzo inspirujące.Lidia Mulhstein

„BĄDŹ AUTOREM SWOJEJ KARIERY”.„Zanim zaczniesz wspinać się po szczeblach kariery, upewnij się,
że drabina jest oparta o właściwy budynek”

Stephen Covey

Uczniowie liceum uczestniczyli w warsztatach pod tytułem „Bądź autorem swojej kariery”.


Zajęcia prowadzone były przez Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną
nr 2 w Bydgoszczy.
Młodzież pracowała nad wyobrażeniem swojej drogi do kariery i sukcesu.Uczniowie klasy pierwszej i drugiej rozwiązywali test predyspozycji zawodowej.
Warsztaty uświadomiły uczniom, że każdy z nas jest inny, każdemu co innego odpowiada, każdy wybiera swoją zawodową drogę.

Mariola Szczawińska, Jarosław Pilich.17 LISTOPADA

DZIEŃ SAMORZĄDNOŚCI

Potyczki zawodowe
Przedstawiciele klas brali udział w szkolnym turnieju kalamburowym
z zawodami w tle. Prezentacji zawodów poprzez rysunek lub gesty przez przedstawiciela drużyny towarzyszyło duże skupienie i napięcie, gdyż drużyna na odgadnięcie miała określony czas. Jednak nasza młodzież popisała się ogromną wyobraźnią i kreatywnością w prezentowaniu różnorodnych haseł. Oprócz tego drużyny musiały odgadnąć nazwy zawodów ukryte w zdaniach. Po zliczeniu punktów w obu konkurencjach najlepsza okazała się drużyna
z klasy II c. Gratulujemy! Ten sposób przybliżenia różnych zawodów stał się dobrą zabawą dla wszystkich uczestników.


Przebranie za zawody

Nieodłącznym elementem Tygodnia Przedsiębiorczości jest dzień wcielenia się w wybrany przez siebie zawód. W ławkach szkolnych zasiedli m.in. kucharze, przedstawiciele zawodów medycznych: lekarze, ratownicy medyczni; krawcowa, nauczycielka, kelnerka, pracownicy Leroy Merlin, znalazł się też archeolog ze swoim wykopaliskiem czy sokolnik. Pojawili się nawet rektorzy wyższych uczelni! Przebrania ubarwiły szkolne korytarze i wzbudziły zainteresowanie nie tylko wśród rówieśników, ale również nauczycieli.„Mój wymarzony zawód”

W tym konkursie mógł wziąć udział każdy, kto miał odwagę zaprezentować zawód, o którym marzy. Technika prac mogła być dowolna. Napłynęły ciekawe i różnorodne prace plastyczne. Jury po długim zastanowieniu nagrodziło następujących marzycieli:

I miejsce - Klaudia Dzidek - kl. II c
II miejsce - Borys Włodarski - kl. I a
III miejsce - Weronika Rudnicka - kl. I b

Wyróżnienia: Monika Giergielewicz i Kinga Gapińska z kl. I a;
Ola Grupa i Dominika Schróder.

Dziękujemy wszystkim za udział i gratulujemy zwycięzcom!
Prezentacji prac konkursowych towarzyszy wystawa plakatów przedstawiających przedsiębiorczość oczyma młodzieży.
Samorząd Uczniowski
Genowefa Łobodzińska15 LISTOPADA


„MISJA: ROZWÓJ” – EDUKACJA, A RYNEK PRACY


Uczniowie klasy I i II liceum wzięli udział w warsztatach przygotowanych przez Wyższą Szkołę Bankową w ramach projektu „Misja: Rozwój”. Podstawowym jego celem jest wzmocnienie relacji między edukacją,
a rynkiem pracy.Młodzież miała możliwość poznać zasady procedencji, wzajemności oraz punktualności. Omówiono zależności służbowe obowiązujące zarówno
w szkole, jak i w biznesie. Prowadzący zajęcia studenci WSB zaprezentowali główne elementy związane z wystąpieniami publicznymi, ze szczególnym uwzględnieniem sposobów doboru treści i ich prezentacji oraz podstaw komunikacji werbalnej i niewerbalnej.Celem warsztatów było także wzmocnienie świadomości w zakresie funkcjonowania różnych struktur organizacyjnych, oraz kształtowania umiejętności pracy w grupie.

Jarosław Pilich
Mariola Szczawińska